EN

19.10.2020, 09:35 Wersja do druku

Warszawa. Laboratoria "Wokół twarzy – taniec, performatyka, improwizacja"

24 i 25 października w studio Oddaj Ciężar odbędą się weekendowe laboratoria „Wokół twarzy – taniec, performatyka, improwizacja”.

mat. organizatora

Czy na uśmiech odpowiedzieć można tańcem? Dokąd prowadzi ruch policzków? Wygładźmy zmarszczki choreograficzne i wspólnie odkryjmy performatywny potencjał twarzy, pozytywnych emocji i ekspresji w ruchu i tańcu. Na weekendowe laboratoria „Wokół twarzy – taniec, performatyka, improwizacja” zapraszają Ramona Nagabczyńska, Ania Piotrowska, Bożna Wydrowska, Kalina Duwadzińska, Agata Wiedro, Ewelina Cieśla, Monika Szpunar, Paulina Rewucka oraz Maria Stokłosa. Rozpoczniemy w sobotę, 24 października, o godzinie 11 w studio Oddaj Ciężar.

Co się stanie… jak zatańczymy twarzą?

Czy jesteś w stanie dokładnie poczuć mięśnie, które sprawiają, że się uśmiechasz ? Czy czujesz ich ruch, jak wznoszą się przy uśmiechu? Jak się poruszają? Do góry i na boki? Pozwólmy przemówić twarzy nie ustami, a mięśniami – ma ich aż 70. Gdybyś narysował/narysowała sobie kierunek ruchu każdego z nich Twoja twarz zniknęłaby pod farbą. Ponieśmy ten ruch w przestrzeń!

Struktura choreograficzna… bazująca na twarzy?

Twarz w kontekście ruchu i performatyki to wciąż niezbadany potencjał dla twórcy i wykonawcy. Skąd wzięła się charakterystyczna dla tańca współczesnego obsesja na punkcie neutralnej twarzy? Co w ogóle znaczy „neutralna twarz”? Prowadzące przeprowadzą nas wybranymi metodami przez możliwości choreograficzne, performatywne oraz ekspresyjne, jakie stwarza twarz i razem z nami poszukają odpowiedzi na pytanie o rolę twarzy w ruchu i tańcu.

Co w sercu… to na twarzy?

Tradycyjnie twarz uważana jest za nośnik prawdy, interfejs sfery psychicznej człowieka. To część ciała, na którą zwracamy szczególną uwagę i która najbardziej uaktywnia empatię na poziomie neuronów lustrzanych. W toku laboratoriów posłużymy się pamięcią i wrażliwością emocjonalną, by w kreowaniu ruchu i tańca zawrzeć potencjał emocji, inspirować się nimi i projektować je na zewnątrz.

Improwizacja jako przestrzeń łącząca pozornie odmienne praktyki

Laboratoria poprowadzą pedagożki tańca o zróżnicowanym podejściu do ciała i ruchu, czerpiące z wielu praktyk choreograficznych, somatycznych i medytacyjnych, które wykorzystują w swoich dziełach. To nieoceniona szansa, by zajrzeć za kulisę Solo na twarz Ramony Nagabczyńskiej i performować jej rolę, spróbować z Kaliną Duwadzińską techniki Abhinaya, odrobić nieobecność na obozie Nie Pieprz Ani Piotrowskiej, zrównoważyć energię i zauważać twarz w ruchu z Agatą Wiedro, pędzić w tany z Moniką Szpunar oraz zgodnie z nurtem improwizacji – wraz z gośćmi specjalnymi – na żywo reagować na zmieniającą się taneczno-ruchową rzeczywistość.

Taniec i ruch – czyli zdrowie

Ruch jest zdrowiem - podczas tańca cała sieć neuronowa jest wzmacniana i reorganizowana, a nasze ciało karmione endorfinami – hormonami szczęścia. Dowiedziono, że aktywność w tańcu rozwija jednocześnie wiele funkcji mózgowych w tym kinestezję, umiejętność racjonalnego myślenia, inteligencję emocjonalną oraz wrażliwość muzyczną.

Z warsztatu skorzystają entuzjaści ruchu, tańca, performatyki i rozwoju osobistego. Mile widziani są także Ci, którzy swoją przygodę z ruchem pragną rozpocząć. Poziom jest otwarty: każdy pracuje z wrażliwością na własne możliwości.

Harmonogram laboratoriów Wokół twarzy – taniec, performatyka, improwizacja

Sobota – 24 października

12.00-13.30 | 13.50-15.00 // Ramona Nagabczyńska // Choreografia Twarzy

15.15-16.15 // Kalina Duwadzińska // Sztuka ekspresji inspirowana wschodnimi tradycjami tanecznymi 

16.30-18.00 // Bożna Wydrowska // FACE WITH PERFORMANCE

18.30-20.30 // Agata Wiedro // CIAŁO WIE - TWARZ

Niedziela – 25 października

12.00-14.00 // Anna Piotrowska // Fizyka twarzy a obecność w ruchu

14.30 – 16.30 // Monika Szpunar // TANY : wspólnota, ekspresja, uśmiech!

17.00-20.00 // O improwizacji – wspólne konwersatorium praktyczne // Maria Stokłosa, Anna Piotrowska, Ramona Nagabczyńska i goście specjalni

Laboratoria odbędą się na platformie Zoom

Koszt:

200 złotych za pełne laboratoria Wokół twarzy – taniec, performatyka, improwizacja

120 złotych za uczestnictwo w sobotę albo niedzielę

Gwarancją uzyskania linku do platformy Zoom jest wpłata pełnej kwoty za uczestnictwo w laboratoriach na konto organizatora warsztatu.

Marcin Wilemski

16 1050 1025 1000 0090 9964 2648

z dopiskiem: Laboratoria - twarz

Obowiązują zapisy, które prosimy kierować na adres: [email protected].

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne