EN

13.07.2022, 16:25 Wersja do druku

Warszawa. „Kwatera bożych pomyleńców” w programie obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego

mat. Muzeum Powstania Warszawskiego

Koncerty, przedstawienie, premiera książki, konkurs fotograficzny, wspólne śpiewanie powstańczych piosenek przez warszawiaków to niektóre elementy obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego - zapowiedzieli w środę organizatorzy.

W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowano program obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wziął w niej dyrektor muzeum Jan Ołdakowski i wiceprezydent m.st. Warszawy, Renata Kaznowska.

"Rocznica obchodów Powstania staje się nieformalnym świętem Warszawy - w wielu jej miejscach tego dnia ludzie manifestują wspólnotę" - powiedział Jan Ołdakowski. "Co roku obchody zaskakują nas swoją formą, tym, że każde kolejne pokolenie pragnie uczcić w sposób dla siebie istotny" - dodał dyrektor MPW.

"Czas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego to będzie czas refleksji. Wojna na Ukrainie uświadamia nam, jak ważne są czasy pokoju i że nie są one nam dany na zawsze" - powiedziała Kaznowska.

W ramach obchodów 78. rocznicy powstania, 19 lipca w Sali pod Liberatorem w MPW, odbędzie się premiera książki "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944" wydanej nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego.

22 lipca odbędzie się premiera płyty "Wolne serca" Kwiatu Jabłoni. Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło Kwiat Jabłoni – jeden z najpopularniejszych polskich zespołów młodego pokolenia – do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym 78. rocznicę Powstania Warszawskiego. Efektem współpracy jest płyta oraz koncert. Album "Wolne serca" zawiera 10 coverów. Kasia Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz tworzący zespół Kwiat Jabłoni, wybrali najważniejsze dla nich polskie utwory opowiadające o wolności. "Podczas premierowego występu w Parku Wolności przy Muzeum poznamy nowe aranżacje kompozycji, które ukształtowały kilka pokoleń Polaków. W każdej dekadzie piosenki te miały inną wymowę, definiowały odmienny moment naszej historii, jednak łączyło je przesłanie – umiłowanie wolności" - zapowiadają organizatorzy obchodów.

22 lipca MPW inauguruje czwartą edycję "Pamięć +W+ kadrze" - konkursu fotograficznego na najlepsze zdjęcie wykonane podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Zostanie on rozstrzygnięty 7 sierpnia. W jury zasiadają m.in. Wojciech Grzędziński i Chris Niedenthal. Nagroda główna wynosi 10 000 zł.

Od kilku lat istotnym elementem obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego jest akcja społeczna "Wolność łączy", która ma na celu zwrócenie uwagi na miejsca pamięci Powstania Warszawskiego znajdujące się na terenie całego miasta. Akcja ma tez na celu przekazywanie wiedzy o znaku Polski Walczącej, od 1942 roku stanowiącym wyraz oporu oraz walki z Niemcami, ale też symbol nadziei na zwycięstwo i wolność. 1 sierpnia ok. godziny 17 - Godziny W, wolontariusze MPW oraz harcerze będą pełnić służbę w stołecznych miejscach pamięci. Osoby odwiedzające dane miejsce będą mogły dowiedzieć się o wydarzeniach z sierpnia i września 1944 roku, które rozegrały się w konkretnej dzielnicy, a także otrzymają okolicznościowe wpinki z symbolem Polski Walczącej, opatrzone krótką historią znaku.

Po dwóch latach przerwy z powodu pandemii koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" wraca na warszawski plac Piłsudskiego. Podczas tego wydarzenia mieszkańcy Warszawy wspólnie śpiewają piosenki powstańcze w centrum stolicy, o którą 78 lat temu walczyli powstańcy. "1 sierpnia o godzinie 20.30 na Placu Piłsudskiego usłyszymy i zaśpiewamy +Warszawiankę+, +Marsz Mokotowa+, +Sanitariuszka Małgorzatka+, +Pałacyk Michla+ czy +Małą dziewczynkę z AK+ oraz inne powstańcze piosenki. Koncert z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy poprowadzi Tomasz Wolny" - zapowiadają organizatorzy.

3 sierpnia w MPW odbędzie się premiera spektaklu teatralnego "Kwatera bożych pomyleńców" w adaptacji i reżyserii Katarzyny Kasicy na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego. Wśród wykonawców są Maria Ciunelis, Leszek Bzdyl, Grzegorz Falkowski i Lech Łotocki. Spektakl będzie wystawiany od 3 do 6 sierpnia o godzinie 20.

4 sierpnia o 17. w MPW zostanie otwarta wystawa "Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha".

5 sierpnia na Skwerze Pamięci odbędzie się uroczystość upamiętniająca rzeź Woli - mordu dokonanego przez Niemców na 50. tys. mieszkańcach tej dzielnicy w sierpniu 1944 r. Tego samego dnia, o 19., odbędzie się Marsz Pamięci, który zakończy się zapaleniem zniczy na kurhanie przy pomniku Polegli-Niepokonani.

6 sierpnia rowerzyści - uczestnicy Masy Powstańczej - uświetnią pamięć powstania jadąc szlakiem Batalionu AK "Golski". Wydarzenie rozpocznie się w Parku Wolności koło MPW.

Szczegółowy program uroczystości znajduje się na stronie internetowej MPW.

Tytuł oryginalny

Warszawa. Zaprezentowano program obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego

Źródło:

PAP