10 października 2023 to 60. rocznica śmierci Edith Piaf. To moment, w którym chcemy ją upamiętnić przedstawiając książkę „Ptak smutnego stulecia", którą napisała wybitna polska artystka Joanna Rawik - informuje Wydawnictwo Studio Emka.
Edith Piaf- 60 lat po śmierci jednej z najwybitniejszych pieśniarek XX wieku
„Jest to barwna, ale rzetelnie udokumentowana opowieść Joanny Rawik o jej wieloletniej fascynacji postacią i piosenkami Edith Piaf. Wyjaśnia na czym polegał fenomen bohaterki tej opowieści, prostej dziewczyny z paryskiej ulicy, która stała się największą pieśniarką XX wieku oraz co sprawiło, że Piaf stała się nieprzemijającą legendą współczesnej kultury. Ale jest przede wszystkim opowieścią o życiu Piaf, o jej licznych romansach i kilku małżeństwach, o jej zachłanności na wciąż nowe przeżycia i doświadczenia. Jest opowieścią o podświadomym dążeniu wywodzącej się z dołów społecznych pieśniarki do wzbogacania własnego wnętrza, do poznawania świata i ludzi, którzy poszerzali jej horyzonty myślowe i potwierdzali przynależność „świętego potwora” do elity kulturalnej.”
Kim była Edith Piaf?
Édith Piaf, znana również jako „Mały Wróbelek”, zyskała międzynarodową sławę pod koniec lat 30. XX wieku jako symbol francuskiej pasji i wytrwałości. Spośród wielu ballad Piaf, „La Vie en Rose” została zapamiętana jako jedna z jej najbardziej charakterystycznych piosenek. Inne znane utwory to „Milord”, „Padam Padam”, „Mon Dieu”, czarujący „Mon Manège à Moi” i hymn „Non, Je Ne Regrette Rien”. Prowadząc życie pełne nałogów i związanych z nimi problemów zdrowotnych, Piaf zmarła we Francji w 1963 roku w wieku 47 lat. Nadal czczona jest jako skarb narodowy.
O autorce:
Joanna Rawik Urodziła się w Rumunii, gdzie od siódmego roku życia uczyła się gry na skrzypcach. W wieku lat trzynastu przyjeżdża do Polski, porzuca skrzypce, podejmuje studia aktorskie. Po dwóch sezonach teatralnych zajmuje się wyłącznie piosenką, zdobywając liczne nagrody na Festiwalach Piosenki Polskiej w Opolu. Trzykrotnie reprezentuje Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Koncertuje w paryskiej Olympii, w Berlinie, Pradze, Budapeszcie, Wiedniu, Zurychu, Zagrzebiu, Bułgarii, Rumunii, ZSRR, USA, Australii, Izraelu. W latach 70. prowadzi cykliczne audycje radiowe o piosence francuskiej, prezentuje programy telewizyjne, również w TV Polonia.
Publikuje stałe felietony, początkowo w „Twoim Stylu”, następnie w miesięczniku „Dziś” oraz w „Aneksie”- dodatku kulturalnym do dziennika „Trybuna”. Od 2010 roku pomieszcza stały felieton w społeczno-kulturalnym „Miesięczniku”. W 1991 roku ukazuje się jej debiutancka książka „Edith Piaf – Hymn życia i miłości”. Kolejno wydaje książki: „Za kulisami sławy”(1992 r.), „Maestra – opowieść o Wandzie Wiłkomirskiej” (1993 r.), „Kocham świat” (2002 r.), „Krótka opowieść o piosence” (2002 r.), „Edith Piaf – ptak smutnego stulecia” (2003 r.), „Epitafium dla wróbla” (2007 r.) oraz „Świat jest muzyką” (2008 r.).
Najchętniej śpiewa recitale, także z orkiestrami symfonicznymi. Od czternastu lat gra i śpiewa monodram „Edith Piaf – ptak smutnego stulecia”. W 2009 r. odznaczona złotym medalem Gloria Artis – zasłużony dla kultury.