EN

25.06.2020, 17:07 Wersja do druku

Warszawa. Krzysztof Cugowski uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

- Jest Pan ikoną polskiej kultury - mówił w czwartek minister kultury Piotr Gliński podczas uroczystości wręczenia Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Krzysztofowi Cugowskiemu. Artysta obchodzi w tym roku podwójny jubileusz pięćdziesięciolecia pracy artystycznej oraz siedemdziesiątych urodzin.

Danuta Matloch/ MKiDN

Krzysztof Cugowski został uhonorowany Złotym Medalem "Gloria Artis" w "uznaniu zasług dla polskiej kultury muzycznej, które znacząco wpłynęły na bieg historii muzyki rozrywkowej".

- Jest mi niezmiernie miło, że władza słyszy, widzi, a nawet docenia. To może nie jest najważniejsze, ale dla ludzi związanych z kulturą to bardzo ważne. Przeżyłem 70 lat, a blisko 50 lat na scenie. Widziałem wszystko, cały PRL, co nas dotknęło przez te wiele lat. Cieszę się, że sytuacja ludzi popkultury zmieniła się w sposób zasadniczy - powiedział Cugowski.

Wicepremier Gliński podziękował artyście za dotychczasowe dokonania. - Z całego serca i w imieniu wszystkich Polaków dziękuję za lata poświęcone sztuce, za oryginalną twórczość, która ma nie tylko artystyczny, ale i społeczny wymiar. Piosenki, które Pan wykonuje mają w sobie wyjątkową moc i zawsze intrygują. Dziękuję za Pańską muzykę, która jest mistrzowską sztuką wyrażania emocji za pomocą dźwięków - napisał w liście gratulacyjnym minister kultury.

Niech piosenki Krzysztofa Cugowskiego nadal dostarczają niezapomnianych wzruszeń i zachwycając, łączą kolejne pokolenia Polaków!

napisał w liście gratulacyjnym Piotr Gliński

Podsumował, że słuchając utworów artysty "chce się nie tylko sięgnąć gwiazd, ale czas czekania staje się czasem olśnienia, zawsze po stronie nadziei". Życzył "nieustającej pasji i energii do dalszych poszukiwań twórczych".

- Niech piosenki Krzysztofa Cugowskiego nadal dostarczają niezapomnianych wzruszeń i zachwycając, łączą kolejne pokolenia Polaków! - podkreślił.

Krzysztof Cugowski jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w Lublinie. Od pięciu dekad na scenie i estradzie, przede wszystkim z "Budką Suflera", którą zakładał także w Lublinie, wspólnie z Romualdem Lipką, ale także jako solista i trzon rodzinnego zespołu Cugowscy. Do legendy przeszły nagrania z lat 70., jak "Sen o dolinie" czy "Cień wielkiej góry".

Cugowski ma na swoim koncie 12 albumów studyjnych, 4 koncertowe, takie jak "Nic nie boli, tak jak życie", którego sprzedaż przekroczyła milion egzemplarzy, co zaowocowało występem w 1999 r. w sali Carnegie Hall w Nowym Jorku.

MKiDN podkreśla, że "na jego piosenkach wychowało się kilka pokoleń słuchaczy". "Niepowtarzalnym, mistrzowskim wykonaniem dostarcza niezapomnianych wrażeń i wzruszeń, włada naszą wyobraźnią" - oceniono.

W 2014 r. Krzysztof Cugowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej.


Źródło:

PAP