EN

18.02.2022, 16:37 Wersja do druku

Warszawa, Kraków. Vadim Brodski zagra na skrzypcach Paganiniego

Vadim Brodski zagra na skrzypcach Paganiniego „Sivori” w przyszłym tygodniu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie i Filharmonii Krakowskiej - poinformował w piątek ambasador Włoch w Polsce Aldo Amati.

Podczas konferencji prasowej w ambasadzie Amati powiedział, że 24 i 26 lutego odbędą się w Warszawie i Krakowie dwa koncerty, podczas których zostaną wykonane utwory na skrzypcach, należących kiedyś do Niccola Paganiniego. "Pomysł sprowadzenia skrzypiec do Polski powstał podczas mojego spotkania z prezydentem Genui i został zaakceptowany przez dyrektora Teatru Wielkiego - Operze Narodowej Waldemara Dąbrowskiego" - wyjaśnił.

Instrument pochodzi z 1834 roku i został wykonany przez Jean-Baptiste’a Vuillaume’a. Lutnik był przyjacielem Paganiniego. Kiedy skrzypek zwrócił się do Vuillaume'a. aby ten naprawił jego skrzypce Guarniego "Il Cannone", lutnik oprócz naprawy zrobił kopię instrumentu i podarował ją Paganiniemu. Oba instrumenty znajdują się obecnie w zbiorach muzeum Strada Nuova w Genui. "Il Cannone" są teraz w renowacji.

Na "Sivori" Paganini grał m. in. 24 kaprysy na skrzypce solo. Waldemar Dąbrowski powiedział, że Vuillaume wykonał kopię skrzypiec Guarniego tak wiernie, że podobno nawet Paganini nie wiedział, na którym instrumencie gra, kiedy zasłonili mu oczy. Nazwa skrzypiec Sivori podchodzi od nazwiska Camilla Sivoriego ucznia, któremu Paganini podarował instrument.

Skrzypce rzadko opuszczają muzeum, ze względu na swoją wyjątkową wartość. Wadim Brodski nie miał jeszcze okazji grać na Sivorim, ponieważ instrument przyleci z Genui we wtorek po południu.

Vadim Brodski powiedział dziennikarzom, iż z doświadczenia wie, że przez pierwsze kilka minut kontaktu z nowym dla niego instrumentem będzie miał drżące ręce. "Bo dotykam legendy" - wyjaśnił. "Po 15-20 minutach górę bierze profesjonalizm, bo zdaję sobie sprawę, że to moje narzędzie pracy i wiem, że muszę wykonać ją jak najlepiej" - powiedział. Skrzypce będą Brodskiemu udostępniane na próby i koncert - w czasie, kiedy nie są używane, pilnują ich ochroniarze.

Podczas koncertu 24 lutego w Warszawie Wadim Brodski wykona I koncert skrzypcowy D - dur Niccolo Paganiniego. Artysta przyznał, że kiedy dostał propozycję przyjazdu do Polski i zagrania na Sivorim, tak intensywnie o myślał o tym, że w nocy przyśnił mu się Paganini, który powiedział mu, żeby napisał krótszą i bardziej przystępną dla słuchaczy kadencję (popisowy fragment koncertu, często komponowany przez wykonawcę) niż tą, którą gra większość skrzypków. "Kiedy obudziłem się rano, od razu, jeszcze przed wypiciem kawy wziąłem skrzypce do ręki. Była 8.30, a mi nie zdarza się grać tak wcześnie" - opowiadał. Dodał, że kadencję ułożył w 20 minut.

Artyście towarzyszyć będzie orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą Patricka Fournillier. Artyści TW - ON wykonają też uwertury włoskich oper Gioachino Rossiniego "Cyrulik Sewilski" i "Wilhelm Tell" oraz chór "Quel jour serein le ciel présage!" z I aktu tej opery. Zagrają Intermezzo z opery "Rycerskość wieśniacza" i chór "A casa, a casa…" z opery "Rycerskość wieśniacza". Chór i orkiestra wykonają też chór "a bocca chiusa" z II aktu "Madame Butterfly". Publiczność usłyszy także fragmenty oper Verdiego: uwerturę i chór "Va pensiero" z "Nabucco", uwerturę z "Mocy przeznaczenia" oraz chór "Gloria all’Egitto" z "Aidy".

26 lutego Wadim Brodski zagra na skrzypcach Paganiniego w Filharmonii Krakowskiej, gdzie również wykona I Koncert skrzypcowy D-dur Paganiniego. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Waltera Attanasi wykona uwerturę do opery "Wilhelm Tell" oraz I symfonię c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa.

Źródło:

PAP