EN

4.12.2020, 14:53 Wersja do druku

Warszawa-Kraków. Pokaz online "Biegunów" na 13. Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia

W ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia 5 grudnia zaplanowano live streaming work in progress spektaklu "Bieguni" wg powieści Olgi Tokarczuk w reż. Michała Zadary z warszawskiego Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera. Pokaz odbędzie się na platformie PLAY KRAKÓW.

proj. studio graficzne Homework

"Spektakl będzie wierny wobec poetyki powieści noblistki: będzie to opis naszego - niemożliwego do ujednolicenia - doświadczania świata" - podkreślono na stronie Teatru Powszechnego.

Przypomniano, że książka "Bieguni" Olgi Tokarczuk zdobyła literacką Nagrodę Nike oraz Międzynarodową Nagrodę Bookera. "To zbiór pozornie niezwiązanych ze sobą opowieści, historycznych i współczesnych. Noblistka obserwuje w +Biegunach+ zarówno ludzi w ruchu, jak i ludzi dążących do unieruchomienia życia przez odwieczną praktykę mumifikacji ciał" - czytamy w informacji.

Zwrócono uwagę, że Michał Zadara, laureat paszportu "Polityki" oraz Nagrody im. Konrada Swinarskiego, "odnajduje w Biegunach innowacyjny sposób opowiadania, opisujący doświadczenie ludzkie w sposób autentyczny".

Zdaniem reżysera, "Olga Tokarczuk opisała życie, które daje szansę na uchwycenie sensu, ale ta szansa znika, i znowu topimy się w chaosie". "Ale jednak ta szansa była, i nas dalej prowadzi przez chaos, z nadzieją, że gdzieś, na końcu pielgrzymki, znajdziemy odpowiedzi" - wyjaśnił.

Podkreślono, że "Olga Tokarczuk dołącza do grona klasycznych autorów, których dzieła interpretował w ostatnich latach Michał Zadara: Mickiewicza, Sofoklesa, Eurypidesa, Słowackiego i Brechta".

"Książki Olgi Tokarczuk to rodząca się przed naszymi oczami nowa klasyka nowej epoki - świata, który na dobre już odmówił nam spójności. I ta spójność już nawet nie jest przedmiotem tęsknoty; oswajamy się z rozpadem" - ocenił Zadara, cytowany na stronie teatru.

Autorami adaptacji są Michał Zadara i Barbara Wysocka. Scenografię zaprojektował Robert Rumas, a kostiumy - Julia Kornacka i Kornelia Dzikowska. Za projekcje wideo odpowiadają: Artur Sienicki, Michał Zadara i Barbara Wysocka. Reżyseria światła - Michał Zadara.

Występują: Sylwia Achu (gościnnie, Akademia Teatralna w Warszawie), Arkadiusz Brykalski, Mamadou Góo Ba, Wiktor Loga-Skarczewski, Karina Seweryn, Ewa Skibińska i Barbara Wysocka.

Pokaz online w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia - 5 grudnia o godz. 20.30 na platformie PLAY KRAKÓW. Dostęp do transmisji jest bezpłatny.

Premiera spektaklu na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Warszawie zaplanowana jest na 30 stycznia 2021 r.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne