EN

16.11.2022, 17:16 Wersja do druku

Warszawa. „Koszerne raz!” - żydowskie show w Teatrze Kwadrat

mat. teatru

W Teatrze Kwadrat powstaje widowisko audiowizualne na podstawie tekstów amerykańskiego dramaturga Jamesa Shermana w kolorowej inscenizacji Reb’ego Judele von Polen. „Koszerne raz!” to barwna i dynamiczna opowieść, wysycona kulturą i obyczajowością judaizmu, podana w malowniczej, komiksowej konwencji. Bilety na spektakle przedpremierowe w listopadzie i grudniu są już dostępne na www.teatrkwadrat.pl

W „Koszernym” miłość zmaga się z kulturowymi ograniczeniami, a współczesność ściera się z wielowiekową tradycją. Każda scena tego „żydowskiego show” rozgrywa się w wyjątkowym z perspektywy kalendarza świąt żydowskich czasie – przyjęcia urodzinowego, święta lub ceremonii religijnej, takich jak Szabas, Seder, czy Brit Mila. Za inscenizację, reżyserię i scenografię odpowiada izraelski artysta ukrywający się pod pseudonimem Reb Judele von Polen. Sztuka została oparta tekstach amerykańskiego dramaturga Jamesa Shermana: „Beau Jest” i „Jest a Second”. Widz otrzymuje więc dwa spektakle w ciągu jednego wieczoru. Dwie sztuki w cenie jednej, obie całkiem koszerne!

W obsadzie: Agnieszka Sienkiewicz/Anna Cieślak, Krzysztof Szczepaniak, Ewa Wencel, Andrzej Grabarczyk, Marcin Piętowski/ Paweł Ciołkosz, Andrzej Andrzejewski/ Michał Lewandowski.

W przedstawieniu nie sposób wskazać jednak głównej roli, bo każda z pojawiających się na scenie osób tworzy swoistą kreację: Sara Goldman, młoda żydówka z Chicago, Bob - bezrobotny aktor, Joel - brat Sary, Miriam i Abe - rodzice Sary i Joela, a nawet Mohel, czyli rabin, odpowiadający za ceremonię obrzezania. Całość spaja przezabawna postać Lektora w osobie Reb’ego Judele Von Polen, który prowadzi widza przez wszystkie perypetie i obyczaje żydowskie.

Autorzy widowiska bawią się stylistyką - wykorzystują elementy komiksu i domu lalek, tworzą wizualne sekwencje portretów bohaterów i przybliżają odbiorcy kulturę żydowską m.in. poprzez prezentowany na scenie przez lektora „Leksykon Pojęć Żydowskich”. „Koszerne” łamie stereotypy i pozwala widzowi bezkarnie śmiać się, niosąc jednocześnie głębokie przesłanie o tolerancji.

Autorem polskiego przekładu jest Andrzej Nejman, który ma na koncie tłumaczenia wielu sztuk znanych ze sceny Teatru Kwadrat, m.in. „Trzy sypialnie”, „Medium”, „Przez park na bosaka” czy „Ciotka Karola”.

Premiera sztuki „Koszerne raz!” w Teatrze Kwadrat 17 grudnia.

Spektakle przedpremierowe 26, 27, 29, 30 listopada i 15, 16 grudnia.

Bilety i rezerwacje na www.teatrkwadrat.pl

Źródło:

Materiał nadesłany