EN
28.07.2022, 09:08 Wersja do druku

Warszawa. Konserwator zabytków chce wpisać do rejestru otoczenie Pałacu Kultury. Co z inwestycjami w ścisłym centrum?

Inne aktualności

Przy okazji wydawania zgód dla remontu kolejowego tunelu średnicowego wyszło na jaw, że w toku jest procedura wpisu do rejestru zabytków całego kwartału między Al. Jerozolimskimi, ul. Emilii Plater, Świętokrzyską i Marszałkowską. Nad inwestycjami w tym rejonie zawisł znak zapytania. Pisze Michał Wojtczuk w „Gazecie Wyborczej - Stołecznej”.

25 lipca Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie wydała tzw. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla modernizacji kolejowej linii średnicowej na odcinku od Dworca Zachodniego do dwora PKP Śródmieście. To ważny dokument przybliżający remont tunelu średnicowego. Inwestycja zapowiadana jest od lat, wisi nad miastem jak miecz Damoklesa.

– PKP prawdopodobnie za rok na kilka lat rozkopią teren przy tunelu średnicowym. Zamiast Al. Jerozolimskich będzie wielki wykop. To będzie inwestycja prowadzona metodą odkrywkową. Potrzebna jest presja miasta, mediów, społeczeństwa obywatelskiego, żeby to zrobić z głową, wykopy robić etapami, żeby nie sparaliżować miasta – mówił z obawą w środę (27 lipca) prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Konserwator zabytków chce wpisać do rejestru otoczenie Pałacu Kultury. Co z inwestycjami w ścisłym centrum Warszawy?

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Stołeczna” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Michał Wojtczuk

Data publikacji oryginału:

28.07.2022