EN
19.03.2022, 10:46 Wersja do druku

Warszawa. Koncert „Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" w niedzielę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia

Inne aktualności

Koncert "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" odbędzie się w niedzielę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego. Celem jest zebranie funduszy na wsparcie Ukrainy.

Narodowe Centrum Kultury i Polskie Radio w niedzielę 20 marca o godz. 19.00 organizują w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem". Jak podali w informacji organizatorzy, celem jest zebranie funduszy wspierających naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy padli ofiarą rosyjskiej agresji.

Koncert rozpocznie się uroczystym odegraniem przez orkiestrę hymnów Polski i Ukrainy. Następnie wystąpią Olga Pasiecznik - sopranistka ukraińskiego pochodzenia, Agata Zubel – kompozytorka i śpiewaczka, oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie. W programie znajdą się utwory ukraińskich kompozytorów: Jurija Łaniuka, Ołeksandra Szymko oraz Lewko Rewuckiego. W pierwszej części koncertu Olga Pasiecznik zaśpiewa "Skargę cienia" do słów poety Bohdana Ihora Antonycza i kompozycji lwowskiego muzyka Jurija Łaniuka. Agata Zubel wykona "Hymn samotności" do tekstu Haliny Poświatowskiej i muzyki Ołeksandra Szymko. Zubel powiedziała PAP, że utwór ten śpiewała podczas jego prawykonania w 2007 r. „Hymn samotności” powstał na zamówienie Instytutu Polskiego w Kijowie. Po przerwie publiczność usłyszy Symfonię nr 2 op. 16 Lewko Rewuckiego w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy.

W rozmowie z PAP Agata Zubel zwróciła uwagę, że "artyści zazwyczaj postrzegają wolność jako swobodę totalną, wolność nie tylko fizyczną, ale i wolność myśli, wolność przekonań, wolność sztuki we wszystkich jej przejawach". "Tym się zajmujemy i to umiemy robić. Tym umiemy dzielić się ze światem. Myśl, że ktoś niszczy ów świat, chce go zawłaszczać kosztem wolności innych, w końcu morduje niewinnych i bezbronnych ludzi, którzy żyją obok nas, łamie etyczne podwaliny cywilizacji – budzi we mnie chęć krzyku, krzyku rozpaczy!" - podkreśliła artystka. "Na szczęście oprócz krzyku mam możliwość zaśpiewać w geście solidarności z Ukrainą i cieszę się, że jako obywatelka Europy, razem z pozostałymi wykonawcami, będą mogła swoim głosem dołączyć do wsparcia, które każdy z nas chce dziś wyrazić" - dodała. Zaznaczyła, że "swój udział w tym koncercie traktuje jako moralny obowiązek oraz okazję wymiernej i niewymiernej pomocy dla doświadczających tej niewyobrażalnej tragedii". "Liczę, że w niedzielę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia spotkamy się jak najliczniej, aby wspólnie kontemplować czar ukraińskiej muzyki!" - powiedziała Agata Zubel.

Przed koncertem i w jego trakcie wolontariusze Caritasu będą zbierać datki do puszek.

Informacje o zbiórce pieniędzy oraz o biletach cegiełkach można znaleźć pod adresem: https://www.polskieradio.pl/8/1874/Artykul/2920644,Solidarni-z-Ukraina-Jednym-glosem-Koncert-charytatywny-Polskiego-Radia-i-Narodowego-Centrum-Kultury.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne