EN
17.03.2022, 14:33 Wersja do druku

Warszawa. Koncert „Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem”

Narodowe Centrum Kultury i Polskie Radio w niedzielę, 20 marca o godz. 19.00 zapraszają do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie na wspólny charytatywny koncert symfoniczny Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem. Jego celem jest zebranie funduszy wspierających naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy padli ofiarą rosyjskiej agresji. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prof. Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. proj. Wojciech Korkuć

- Jesteśmy całym sercem po stronie ofiar rosyjskiej agresji. W pełni solidaryzujemy się z obywatelami Ukrainy, którzy tracą bliskich, pracę, domy, dorobek całego życia, poczucie bezpieczeństwa. Trudno opisać słowami tragedię tej wojny. W Polsce bardzo dobrze pamiętamy traumatyczne doświadczenia wojny i okupacji niemieckiej i sowieckiej. Dziś dołączamy do wielotysięcznej rzeszy naszych rodaków, którzy z niezwykłym poświęceniem pomagają Ukraińcom. Dokładamy naszą drobną cegiełkę – symfoniczny koncert muzyki ukraińskiej w wykonaniu znakomitych artystów, zorganizowany w szczytnym celu wsparcia potrzebujących. Serdecznie zapraszam do zakupu biletów - cegiełek – mówi prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

W Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na zaproszenie NCK i Polskiego Radia wystąpią znakomici artyści: Olga Pasiecznik - kochana przez melomanów sopranistka ukraińskiego pochodzenia, Agata Zubel – ceniona kompozytorka i śpiewaczka oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy. W programie utwory ukraińskich kompozytorów: Jurija Łaniuka, Ołeksandra Szymko oraz Lewko Rewuckiego.

W pierwszej części koncertu Olga Pasiecznik zaśpiewa Skargę cienia do słów poety Bohdana Ihora Antonycza i kompozycji lwowskiego muzyka Jurija Łaniuka, zaś Agata Zubel wykona Hymn samotności do tekstu Haliny Poświatowskiej i muzyki Ołeksandra Szymko. Po przerwie usłyszymy Symfonię nr 2 op. 16 Lewko Rewuckiego w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy.

Koncert rozpocznie się uroczystym odegraniem przez orkiestrę hymnów Polski i Ukrainy.

Bilety-cegiełki na koncert w cenie 50 zł można kupić pod linkiem: https://polskieradio.bilety24.pl/nfrontbuy/buy/id/389619/ref/b24_polskieradio/lang

Przed i w trakcie koncertu wolontariusze Caritas będą też zbierać datki do puszek. Akcję można również wspomóc wysyłając SMS o treści: Ukraina pod numer 72052 (2,46 zł z VAT) lub przekazując dowolną kwotę przelewem bankowym na numer konta 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/StudioKoncertowePolskiegoRadia

Koncert Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem

20 marca, godz. 19.00

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

***

Narodowe Centrum Kultury, które od lat popularyzuje w Polsce ukraińską kulturę i jej twórców, 17 marca zaprasza również na wystawę plenerową przed galerią Kordegarda w Warszawie, prezentującą prace wybitnej ukraińskiej artystki ludowej Marii Prymaczenko, która zyskała światowy rozgłos i uznanie. W trakcie obecnej wojny na Ukrainie, 27 lutego ponad 20 jej prac znajdujących się w muzeum w Iwankowie zostało uratowanych przez mieszkańców od pożaru wywołanego rosyjskim atakiem.

Narodowe Centrum Kultury współpracuje z ukraińskimi artystami przede wszystkim podczas corocznych odsłon festiwalu Wschód Kultury oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Od ponad 20 lat zapraszamy i organizujemy pobyt w Polsce twórcom i artystom z Ukrainy w ramach programu stypendialnego ministra kultury Gaude Polonia.

Narodowe Centrum Kultury (NCK) jest jedną z największych instytucji kultury w Polsce, o bardzo szerokim spektrum działania. Organizuje i współorganizuje krajowe i międzynarodowe wydarzenia: festiwale, koncerty, przeglądy, konferencje. Prowadzi działalność edukacyjną, badawczą, szkoleniową, wystawienniczą, m. in. zarządza galerią Kordegarda, gdzie wystawiane są prace czołowych polskich artystów. Angażuje się w upamiętnianie ważnych wydarzeń i ludzi kultury oraz popularyzację poprawnej polszczyzny. Działa na rzecz profesjonalizacji kadr kultury. Za pośrednictwem programów dotacyjnych i stypendialnych wspiera instytucje, organizacje i twórców kultury. Wydaje książki, gry i płyty. Produkuje filmy (w tym pionierskie projekty
w technologii wirtualnej rzeczywistości). Realizuje murale i podcasty poświęcone kulturze (www.audycjekulturalne.pl).

W 2021 r. NCK zostało uhonorowane przez ministrów kultury grupy V4 Międzynarodową Nagrodą Wyszehradzką. NCK jest też laureatem Złotego BohaterONa 2021 za popularyzowanie historii oraz najsilniejszą marką – liderem sektora kultury w medialnym rankingu Top Marka 2021.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne