EN
9.02.2022, 16:33 Wersja do druku

Warszawa. Komuna//Warszawa zaprasza na "Śmierć i umieranie" w reż. G. Laszuka

fot. mat. teatru

(Przynajmniej) trzy powody, dla których warto zobaczyć spektakl „Śmierć i umieranie” w reż. Grzegorza Laszuka w Teatrze Komuna Warszawa. 18 i 19 lutego 2022, godz. 19, ul. E.Plater 31

Marta Zięba – 20 lat na scenie!

Aktorka znana z wielu wspaniałych ról m.in. u Krystiana Lupy. W spektaklu Grzegorza Laszuka wciela się w postać Ingrid Bergman, umierającej na raka żony Ingmara Bergmana (Jacek Poniedziałek). „Trzy dzienniki” Bergmanów oraz ich córki Marii von Rosen (Małgorzata Gorol) są wstrząsającym zapisem odchodzenia. Spektakl jest także pochwałą radości życia i dyskusją o niemożnością prawdziwego przedstawienia śmierci na scenie.

Pokaz 18.2 rozpocznie obchody 20 lecia pracy scenicznej Marty Zięby.

Marta Zięba - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, który ukończyła w 1999 roku. Pracowała w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Grała w spektaklach m.in. Krystiana Lupy, Natalii Korczakowskiej, Krzysztofa Garbaczewskiego, Mai Kleczewskiej, Pawła Miśkiewicza, Michała Borczucha, Michała Zadary, Marcina Libera, Cezarego Tomaszewskigo, Grzegorz Laszuka. Występowała w produkcjach filmowych i telewizyjnych.

Obecnie jest aktorką Teatru Studio w Warszawie.

Szkoła umierania – inauguracja

Teatr Komuna Warszawa we współpracy z Instytutem Dobrej Śmierci inicjuje zajęcia „Szkoły umierania”. Na spotkanie inauguracyjnym będziemy chcieli odpowiedzieć na pytania: Czy edukacja o śmierci jest ważna? A jaka wiedza jest nam potrzebna, żeby móc towarzyszyć innym przy umieraniu, i przygotować się na własną śmierć? Jak mogłaby wyglądać współczesna szkoła umierania?

Panel inauguracyjny po spektaklu 19.2 z udziałem: Grażyny Niewiadomskiej (umieranie), Agnieszki Beczek (pogrzeb), Marty Tarnowskiej (żałoba) poprowadzi założycielka Instytutu Dobrej Śmierci - Anja Franczak.

Agnieszka Beczek - znana jako pani_z_domu_pogrzebowego na Instagramie, gdzie pisze o swojej codziennej pracy w branży funeralnej i dzieli się wiedzą, doświadczeniem i własnymi przemyśleniami. W 2021 otworzyła własny dom pogrzebowy "Dzieli nas tylko czas" w Warszawie.

Grażyna Niewadomska - psycholożka od lat związana z tematem umierania, żałoby, z człowiekiem w kryzysie. Wspiera tych, którzy umierają i tych, którzy żyją dalej. Pracowała z rodzicami dzieci umierających w łonie matek i na skutek śmierci okołoporodowej (hospicjum perinatalne), przez lata pracowała z dzieckiem umierającym i jego bliskimi (hospicjum domowe dla dzieci), obecnie skupia się na minimalizowaniu cierpienia terminalnie chorego dorosłego (hospicjum stacjonarne).

Marta Tarnowska - socjolożka i śpiewaczka, uczennica kurpiowskich śpiewaków pogrzebowych. Współzałożycielka Ziemskiego lamentu, śpiewaczej praktyki pieśni żałobnych z wiejskiej tradycji w wyborze odpowiednim do opłakiwania katastrofy klimatycznej. Poszukuje sposobów reinterpretacji elementów wiejskich obrzędów funeralnych w warunkach miejskich.

Głośna premiera spektaklu „Śmierć Jana Pawła II” Jakuba Skrzywanka w Teatrze Polskim w Poznaniu pokazuje, że temat śmierci przestaje być tabu – tym bardziej polecamy uwadze sprawdzenie, jak ten temat potraktowali sobie twórcy warszawskiego przedstawienia.

Pokazy spektaklu „Śmierć i umieranie” odbędą się w ramach projektu Scena Prezentacji KW współfinansowanego przez m.st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany