EN

24.10.2020, 18:09 Wersja do druku

Warszawa. Kompozytor prof. Romuald Twardowski odznaczony Krzyżem Komandorskim OOP

Kompozytor i wieloletni pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, inicjator międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” prof. Romuald Twardowski został w sobotę odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

fot. Bartek Barczyk/ PWM, źródło: MKiDN

Jak przypomniało w przesłanej PAP informacji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), Romuald Twardowski w tym roku obchodzi jubileusz 90. urodzin. "Z tej okazji został w sobotę odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski" - napisano.

Przypomniano, że 24 października, "ma premierę album płytowy poświęcony kameralnej twórczości wokalno-instrumentalnej kompozytora w wykonaniu światowej sławy bas-barytona – Tomasza Koniecznego oraz znakomitego pianisty – Lecha Napierały", a "wydarzeniu towarzyszy wieczorny koncert w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (TW-ON) z udziałem obu artystów".

"Pana twórczość doceniana jest na najbardziej renomowanych estradach pięciu kontynentów. Szczególny szacunek melomanów oraz krytyki muzycznej budzi pańska droga twórcza" - podkreśla wicepremier Piotr Gliński.

Jak wyjaśniono w przesłanej informacji, o odznaczenie prof. Twardowskiego wnioskował wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, który "przesyłając jubilatowi życzenia, wyraził słowa uznania dla jego imponującego i ogromnie zróżnicowanego dorobku kompozytorskiego".

"Pana twórczość doceniana jest na najbardziej renomowanych estradach pięciu kontynentów. Szczególny szacunek melomanów oraz krytyki muzycznej budzi pańska droga twórcza" - napisał wicepremier.

Zwrócił uwagę, że "dzięki wyjątkowemu talentowi" Twardowski uniknął "okresu różnorakich eksperymentów, ofiarowując słuchaczom dzieła w pełni doskonałe, oryginalne, odznaczające się, poza mistrzostwem warsztatowym, ogromnym ładunkiem piękna i szlachetnych emocji".

"Miłośnicy wielbiący pańskie dzieła w równym stopniu podziwiają twórczość operową, jak choćby dramat muzyczny Lord Jim, oratoryjną, a także symfoniczną i kameralną. Ogromnym uznaniem publiczność darzy także utwory na instrumenty solowe, jak Fantazja hiszpańskaNiggunim-melodie chasydów czy Capriccio in blue, by pozostać przy dziełach skrzypcowych" - podkreślił Gliński.

Zaznaczył, że "szczególne miejsce w twórczości Twardowskiego zajmuje nurt muzyki religijnej, którego cennym przykładem jest Mała liturgia prawosławna, nawiązująca do muzyki cerkiewnej".

"Niezwykle ważne są także pańskie dokonania w obszarze twórczości chóralnej, zarówno jako kompozytora jak i moderatora działań upowszechniających tę szlachetną dyscyplinę muzyki. To dzięki pańskim usilnym staraniom zainicjowany został prestiżowy, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka, którego jury przewodniczy pan nieustannie od 1983 r." - czytamy w liście skierowanym do jubilata.

"Ogromne znaczenie ma także pańska twórczość dla dzieci i młodzieży. Ten obszar działalności jest szczególnie istotny z uwagi na formowanie przyszłości polskiej kultury" – napisał wicepremier.

Romuald Twardowski urodził się w 1930 r. w Wilnie. Podczas okupacji uczył się gry na skrzypcach, po wojnie – na fortepianie i organach. W latach 1946-50 pełnił obowiązki organisty w wileńskich kościołach, m.in. w uniwersyteckim kościele św. Jana, gdzie przed 100 laty organistował Stanisław Moniuszko.

W 1952 r. rozpoczął w wileńskim konserwatorium studia kompozycji, które ukończył w roku 1957. W grudniu 1957 r. przyjechał do Warszawy, gdzie kontynuował studia w Wyższej Szkole Muzycznej u prof. Woytowicza. Po wygraniu konkursu w 1963 r. wyjechał do Paryża na dalsze studia u słynnej Nadii Boulanger. Po powrocie do kraju osiedlił się na Śląsku, gdzie w Bytomiu wystawił swoją pierwszą operą "Cyrano de Bergerac". W 1967 r. przeniósł się na stałe do Warszawy, a w 1972 r. podjął współpracę z Akademią Muzyczną im. Fryderyka Chopina.

W latach 60. i 70. XX wieku skomponował, m.in.: "Tragedyję albo Rzecz o Janie i Herodzie", "Lorda Jima", balety "Nagi Książę" i "Posągi Czarnoksiężnika". W latach 80. Twardowski był prekursorem w nawiązywaniu kontaktów kulturalnych z Litwą, Armenią i Gruzją. Wówczas skomponował kolejne dzieła operowe: "Marię Stuart" i "Historyję o św. Katarzynie".

Jak podkreślono w informacji MKiDN, dzieła symfoniczne i chóralne przyniosły kompozytorowi liczne nagrody w kraju i za granicą, m.in. dwukrotne Grand Prix w Monaco, I nagrodę na "Praskiej Wiośnie", II miejsce na Trybunie Kompozytorskiej UNESCO w Paryżu, II nagrodę w Skopje, dwie nagrody w Tours za utwory chóralne oraz prestiżową nagrodę AGEC (Zachodnioeuropejska Federacja Chórów) za Mały Koncert.

Kompozytor został uhonorowany wieloma orderami i odznaczeniami, m.in.: Krzyżem Kawalerskim (1974) i Krzyżem Oficerskim (1985) Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą im. Włodzimierza Pietrzaka (1983), Nagrodą im. Księcia Konstantego Ostrogskiego (1990), Orderem św. Marii Magdaleny I stopnia Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (1996), Złotą Odznaką z Brylantem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (2007), Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2010), Odznaką Honorową Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej (2015) i Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015).

Źródło:

PAP