EN
20.06.2022, 12:39 Wersja do druku

Warszawa. „Kompleks Portnoya” z Teatru WARSawy w CSW Zamek Ujazdowski na początek wakacji

Teatr WARSawy zaprasza na wakacyjne spotkanie z rodziną Aleksandra Portnoya. Tytułowy bohater ucieka od tego co niewygodne, niezrozumiałe, ograniczające. „Kompleks Portnoya” to gra w otwarte karty, by rozprawić się z wieloma tematami tabu. 

fot. Rafał Meszka

Wielokrotnie nagradzana inscenizacja głośnej powieści Philipa Rotha w reżyserii Adama Sajnuka i Aleksandry Popławskiej. Oto Alexander Portnoy: żyd i antysemita, seksoholik i onanista, maminsynek i buntownik, szowinista i zastępca komisarza Nowego Jorku ds. równouprawnienia. Bohater spektaklu stara się odnaleźć własną tożsamość, jej czystą i niezapisaną formę - wolną od semickiego wychowania, powinowactwa i przywiązania. Jeszcze nie wie, że to niemożliwe. 

Spektakl jest adaptacją powieści, która w latach 70. stała się manifestem ówczesnego pokolenia amerykańskiego. Sztukę doceniono dwoma Feliksami Warszawskimi: w najważniejszej kategorii, czyli za reżyserię - dla Adama Sajnuka (który również wciela się w postać Alexa) i Aleksandry Popławskiej oraz za debiut aktorski dla Anny Smołowik, grającej i skromną siostrę Portnoya, i liczne wcielenia jego kochanek. 

Realizację Sajnuka można zachwalać długo i na różne sposoby. Ale najlepszą recenzją niech będą słowa Lecha Śliwonika, byłego rektora Akademii Teatralnej i redaktora naczelnego "Sceny", na której łamach tak pisał o "Kompleksie": Naprawdę dobra robota. No niech będzie – bardzo dobra. 

"Kompleks Portnoya" 

spektakl Teatru WARSawy w CSW Zamek Ujazdowski 

(budynek Laboratorium), ul. Jazdów 2, Warszawa

25 czerwca, godz. 19.00

26 czerwca, godz. 18.00

BILETY: https://teatrwarsawy.pl/spektakl/kompleks-portnoya

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne