EN

14.06.2023, 15:31 Wersja do druku

Warszawa. Kolejne wydarzenia 32. Festiwalu Mozartowskiego

Warszwska Opera Kameralna zaprasza na wydarzenia trwającego 32. Festiwalu Mozartowskiego, które odbędą się w czerwcu. To niezwykła okazja by zanurzyć się w twórczości jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki – Wolfganga Amadeusa Mozarta.

fot. mat. Warszawskiej Opery Kameralnej

Requiem / Wolfgang Amadeus Mozart

16 czerwca | godz. 20.30 | Bazylika Świętego Krzyża | Krakowskie Przedmieście 3

Już w najbliższy piątek usłyszymy wykonanie Requiem pod dyrekcją Mariusza Smolija. Wybitni soliści, Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Orkiestra Instrumentów Dawnych MACV, zabiorą nas w emocjonalną podróż, prezentując to monumentalne arcydzieło Mozarta. Koncert poświęcony będzie niedawno zmarłemu śpiewakowi Jarosławowi Brękowi.

Mariusz Smolij jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec. Studia kontynuował w USA w prestiżowej Eastman School of Music w Rochester. W roku 2019 za zasługi w promowaniu kultury polskiej otrzymał Polski Krzyż Kawalerski. Dyrygował ponad 130 orkiestrami w 28 krajach, występując na najbardziej prestiżowych estradach, m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, nowojorskim Lincoln Center, Kimmel Center w Filadelfii, ABC Hall w Johannesburgu, Narodowym Centrum Kultury w Pekinie, w Concertgebouw w Amsterdamie, Tonhalle w Zurichu, Salle Gaveau w Paryżu oraz w narodowych centrach kulturalnych w wielu krajach na świecie. Jest dyrektorem artystycznym orkiestr Acadiana Symphony Orchestra w Louisianie oraz Riverside Symphonia w New Jersey.

Mozart da Camera. Recital pieśni na wysoki głos z fortepianem

24 czerwca | godz. 18.00 | Oranżeria Muzeum Pałacu w Wilanowie

W malowniczej Oranżerii Pałacu w Wilanowie odbędzie się kameralny recital pieśni Mozarta. Pieśni napisane są do słów w językach włoskim, francuskim oraz niemieckim. Mają wdzięczny, lekki charakter, będący kwintesencją stylu klasycystycznego. Tego dnia usłyszymy Aleksandrę Borkiewicz-Cłapińską, a przy fortepianie zasiądzie Paweł Cłapiński.

Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska jest absolwentką studiów wokalnych ukończonych z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. U. Kryger. W 2015 r. wystąpiła na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w roli Basi w Cud, czyli Krakowiaki i Górale J. Stefaniego. Współpracuje z Operą Łódzką (Cyrulik sewilski G. Rossiniego, Straszny dwór S. Moniuszki, Wesele Figara W.A. Mozarta), Warszawską Operą Kameralną (Armide J.B. Lully’ego, Don Giovanni W.A. Mozarta, Tłusty czwartek G. Donizettiego, Company S. Sondheima, Telefon. Medium G.C. Menottiego). Dwukrotna laureatka nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Laureatka I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Music in the Vineyards w Serbii. Dwukrotna laureatka Konkursu Ady Sari.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne