EN

21.02.2023, 08:50 Wersja do druku

Warszawa. „Kim jest pan Schmitt?” premierowo w marcu w Teatrze Współczesnym

11 marca o godz. 19.00 w Teatrze Współczesnym odbędzie się premiera spektaklu „Kim jest pan Schmitt?” Sébastiena Thiéry'ego w reż. Jarosława Tumidajskiego.

fot. proj. Marcin Stajewski

Chyba każdy choć raz w życiu znalazł się w sytuacji tak dziwnej, tak niecodziennej, że pomyślał – czy to ja zwariowałem, czy może jednak świat. I o co tu w ogóle chodzi?

Pewnego wieczoru podczas kolacji główny bohater sztuki „Kim jest pan Schmitt?” orientuje się, że nic nie jest tak jak do tej pory. Pozornie nadal z żoną przebywają we własnym mieszkaniu, ale jednak nic się nie zgadza – na ścianie zamiast portretu matki wisi obraz przedstawiający psa myśliwskiego, w biblioteczce znajdują się inne książki, a w szafach rzeczy obcych ludzi. Do tego wszystkiego dzwoni jeszcze telefon, choć nasi bohaterowie nie posiadają telefonu, a po drugiej stronie słuchawki ktoś pyta o pana Schmitta…

Sébastien Thiéry w swojej lekko surrealistycznej tragikomedii bada ludzką skłonność do oportunizmu, sprawdza, jak łatwo poddajemy się presji innych, a ile jesteśmy w stanie znieść w obronie własnych przekonań i racji. Pyta o to, czy naturalną skłonnością człowieka jest płynąć z prądem, nawet wbrew logice, czy jednak pod prąd. A jeśli popłyniemy z nurtem zbyt daleko, to czy nadal jesteśmy sobą, czy może już kimś innym? I czy wciąż możemy powiedzieć z pełnym przekonaniem „wiem, kim jestem”?

Sébastien Thiéry

KIM JEST PAN SCHMITT ?

(Qui est monsieur Schmitt?)

Przekład – Irma Helt

Reżyseria i opracowanie muzyczne – Jarosław Tumidajski

Scenografia – Katarzyna Kornelia Kowalczyk

Kostiumy – Krystian Szymczyk

Światło – Katarzyna Łuszczyk 

Aktorzy: Agnieszka Suchora, Alma Asuai (gościnnie), Sylwia Achu (gościnnie), Mariusz Jakus, Jakub Kamieński (gościnnie), Andrzej Zieliński

Premiera 11 marca, g. 19.00 

Źródło:

Materiał nadesłany