EN

3.10.2023, 09:00 Wersja do druku

Warszawa. Jutro w Teatrze Ochoty startuje 11. Festiwal Kultury Bez Barier

– Nie chcemy wypalić się w dostępności – mówią organizatorzy i publiczność Festiwalu Kultury Bez Barier i wspólnie ogłaszają hasło nadchodzącej edycji: MOŻESZ mniej! 5-dniowy festiwal (4-8.10) będzie przestrzenią odpoczynku, wytchnienia i namysłu nad kondycją i potrzebami osób tworzących i korzystających z dostępnej kultury.

W zeszłym roku Festiwal Kultury Bez Barier, przez wielu nazywany najbardziej otwartą imprezą w kraju, skończył 10 lat. Każda kolejna edycja przebijała poprzednią. Rosły liczby dostępnych wydarzeń, partnerów i zaangażowanych miast, uczestników i uczestniczek. Dlaczego zatem hasło tegorocznej odsłony brzmi MOŻESZ mniej?

– Gdy dzieliliśmy się hasłem z tymi, z którymi pracujemy od lat, u każdej osoby pojawiała się wyraźna ulga. Okazuje się, że łączy nas poczucie zmęczenia produktywnością, oczekiwaniami, wskaźnikami. Także Nasza publiczność się zmieniła. Nie ma ochoty na konsumowanie w nadmiarze, bieganie z wydarzenia na wydarzenie, Kto z nas jest w stanie być wszędzie? Nadmiar też może przytłaczać. W tej edycji chcieliśmy odpowiedzieć na te głosy i potrzeby – mówi Anna Żórawska, prezeska Fundacji Kultury Bez Barier.

Festiwalowych dni i wydarzeń będzie mniej, a te które ostatecznie pojawią się w programie odpowiadają na uwagi i sugestie zgłaszane przez festiwalową publiczność. Dzięki temu harmonogram 11. FKBB został stworzony z namysłem, wyrozumiałością i uważnością na człowieka i jego potrzeby. Festiwal rozpocznie się od Dnia Otwarcia i Targów Dostępnej Kultury w Mazowieckim Instytucie Kultury. W wydarzeniu weźmie udział 27 wystawców z całej Polski. Wśród nich m.in. Muzeum Emigracji w Gdyni, Stary Teatr z Krakowa, Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, Fundacja Katarynka z Wrocławia czy warszawskie Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21. Spotkania i rozmowy z twórcami i odbiorcami dostępnej kultury, chwila odpoczynku w Strefie Ciszy i relaks w Tajemniczym Ogrodzie MIK - tak właśnie będzie wyglądał pierwszy dzień Festiwalu Kultury Bez Barier.

Kolejne cztery spędzimy w muzeach, teatrach, centrach kultury, na spacerach i warsztatach. W tym roku ideę warszawskiego festiwalu paparło 19 miast: Koszęciny, Gdańsk, Kraków, Białystok, Lublin, Rabka-Zdrój, Wrocław, Opole, Piekary Śląskie, Sosnowiec, Katowice, Toruń, Rzeszów, Kluczbork,, Bielsko-Biała, Leszno, Poznań, Sierpc, Strzelce Opolskie. W festiwalowej ofercie znajdziecie m.in. wydarzenia z tłumaczeniem na polski język migowy i pętlą indukcyjną tj. zwiedzanie kulis Teatru Narodowego w Warszawie i Starego Teatru w Krakowie, Minikurs PJM w Mazowieckim Instytucie Kultury, oprowadzanie po wystawie Retro Warszawa z Fundacją Kultury Bez Barier i Art Box Experience, warsztaty z improwizacji teatralnej z Loesje, warsztaty „Sztuka odpoczywania” z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czy pokazy filmowe dla dzieci w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu; wydarzenia z audiodeskrypcją lub tyflografiką czyli spektakl „Koziołek Matołek” w Teatrze Guliwer w Warszawie, warsztaty tworzenia lalek w stołecznym Teatrze Lalka, spacer z przewodniczką po warszawskim Osiedlu „ Przyjaźń”, zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, DJ set w Wojewódzkim Ośrodku Animacji w Toruniu czy pokazy filmowe w Kinie Zacisze w Piekarach Śląskich i Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu; warsztaty wytchnieniowe czyli rodzinne warsztaty ruchowe z Fundacją Inside Out z Lublina, warsztaty parzenia herbaty w warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku, Ziołowe spa - warsztaty dla rodziców/opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami w Muzeum Łazienki Królewskie, warsztat relaksacyjny z Fundacją Wielozmysły i warsztat „Ciało słucham - kompozycja i wytchnienie” w Teatrze Ochoty; wydarzenia z miejscem wyciszenia i słuchawkami wyciszającymi tj. spektakl dla dzieci „ Niesamowite przygody Skarpetek” w warszawskim Teatrze Baj i „Gdzie się kryją zmysły?” w Nowym Teatrze, spacer „Zwierzęta z różnych kontynentów” w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie, zwiedzanie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie i wiele innych.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych na chwilę oddechu podczas inkluzywnych spektakli, pokazów filmowych, wystaw, warsztatów i spacerów. 27 września na stronie internetowej www.fkbb.pl ruszyły rezerwacje miejsc i biletów na festiwalowe wydarzenia.

Wybierzcie jedno z nich i odpocznijcie na 11.FKBB. MOŻESZ mniej! Możesz lepiej.

Festiwal Kultury Bez Barier organizują: Fundacja Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich oraz, po raz pierwszy w tym roku, Mazowiecki Instytut Kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne