EN

9.07.2021, 16:23 Wersja do druku

Warszawa. Jubileuszowy plakat "Andrzej Munk - w stulecie urodzin"

W październiku 2021 roku mija 100 lat od urodzin Andrzeja Munka. Z tej okazji Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP) prezentuje plakat "Andrzej Munk – w stulecie urodzin", którego autorem jest znany artysta plastyk, twórca plakatów filmowych Maks Bereski.

fot. proj. Maks Bereski

"Andrzej Munk, twórca m.in. Człowieka na torzeEroikiZezowatego szczęściaPasażerki poprzez język i narrację swoich filmów wpłynął zarówno na polskie, jak i światowe kino, proponując świeże, nowe spojrzenie na najnowszą historię i współczesną rzeczywistość. Uznawany za jednego z czołowych twórców polskiej szkoły filmowej, jednocześnie jako jedyny polemizował z jej romantycznym modelem" - czytamy w informacji przesłanej PAP przez rzecznika prasowego SFP Grzegorza Wojtowicza.

Zwrócono uwagę, że "dzisiaj nazwisko reżysera w obiegu kulturowym pojawia się coraz rzadziej – niesłusznie, gdyż jego filmy praktycznie się nie starzeją".

"Moim zdaniem w Polsce za mało się szuka dialogu pokoleń filmowych, trzeba przypominać dawne tytuły i odczytywać je na nowo. Brakuje spojrzenia na kino przez pryzmat jego tradycji i refleksji o tym, co wpłynęło na wyobraźnię i świadomość twórczą współczesnych filmowców. Ale również polemiki z tamtą tradycją" - powiedział Jerzy Kapuściński, dyrektor artystyczny Studia Munka SFP, które zabiega o przypomnienie sylwetki twórcy "Człowieka na torze" i o upowszechnienie jego dorobku.

Zapowiedziano, że w Studiu Munka SFP powstaje film dokumentalny pt. "Pasażer" w reżyserii Michała Bielawskiego, przybliżający sylwetkę twórcy "Zezowatego szczęścia". Jego koproducentami Canal+ Polska i WFDiF; film otrzymał też wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF).

"Niezwykłe jest to, że stworzone przed laty filmy Munka pasują do wielu momentów przełomu stając się podporą dla tych, którzy mają odwagę kwestionować rzeczywistość. Oglądane poza ówczesnym kontekstem oferują aktualny obraz człowieka targanego sprzecznościami, śmieszny a zarazem zasmucająco prawdziwy" - ocenił Michał Bielawski, cytowany w przesłanej PAP informacji.

Planowany termin ukończenia filmu to połowa 2022 r.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne