2 lipca, TR Warszawa oraz kolektyw artystyczny ГALAS, zapraszają na „Jarmarok dla Ukrainy”. W programie m.in. targi sztuki, wegański poczęstunek przygotowany przez Słuszną Strawę i sety DJ-skie od przedstawicieli_ek ukraińskiej i warszawskiej sceny muzycznej.
Na jarmarku będzie można kupić dzieła lokalnych artystów i projekty vintage – od plakatów, elementów wystroju wnętrz i ceramiki po wybór odzieży i książek. Całość przychodów ze sprzedaży zostanie przeznaczona na pomoc Ukrainie za pośrednictwem organizacji Cvit Ukraine.
ГALAS
Projekt charytatywny, powołany w Warszawie przez zespół ukraińskich przyjaciół – migrantów: Vladyslava Gryna, Tarasa Gembika oraz Katerynę Prymak aka Richie Beige. Od ponad roku organizują wydarzenia, podczas których tworzy się nowa przestrzeń do rozrywki, integracji i nawiązywania znajomości. Najważniejszym celem projektu jest pomoc charytatywna dla Ukrainy. Łącząc dobrą muzykę, pyszne jedzenie i kuratorski targ sztuki, wspiera lokalnych artystów/artystki i marki, jednocześnie wprowadzając warszawską publiczność w świat ukraińskiej kultury – zarówno tej tradycyjnej, jak i współczesnej. ГALAS od czerwca 2022 roku zorganizowała już łącznie 11 imprez i zebrała 40 000 zł na rzecz różnych organizacji humanitarnych, takich jak Kyiv Angels, Repair Together, CVIT Ukraine, Livyj Bereh i innych.
ЦBІТ / CVIT
Organizacja wolontariacka stworzona przez ukraińskie dziewczyny w celu pozyskiwania funduszy i skutecznego zaspokajania najważniejszych potrzeb ukraińskiej armii, grup obrony terytorialnej i wolontariuszy, pracujących w zapalnych punktach.
Termin: 2 lipca 2023 w godz. 13.00-19.00
Miejsce: sala warsztatowa i parking TR Warszawa, ul. Marszalkowska 8 (w razie deszczu Jarmarok zostanie przeniesiony do foyer teatru).
„Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu”
Po „Jarmaroku dla Ukrainy” odbędzie się ostatni w tym sezonie spektakl na scenie TR Warszawa – „Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu” według dramatów Leny Laguszonkowej w reż. Aleksandry Popławskiej. Przedstawienie oparte na trzech sztukach ukraińskiej dramatopisarki, przedstawiających panoramę losów społeczności z małej miejscowości w Donbasie we wschodniej Ukrainie, z której pochodzi autorka. Akcja dramatów obejmuje okres od schyłku Związku Radzieckiego, przez Euromajdan, wojnę w Donbasie w 2014 roku aż po agresję rosyjską na Ukrainę w 2022 roku. Ostatnią część cyklu Lena Laguszonkowa pisała wiosną 2022 roku w schronie w Kijowie podczas bombardowań.
Spektakl będzie grany z napisami w języku ukraińskim.