EN

23.06.2022, 14:00 Wersja do druku

Warszawa. „Jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić” dziś w Klubie Komediowym

Dysertacja fabularno-kabaretowa ze szczególnym udziałem scen, monologów, wierszy i piosenek. Klub Komediowy zaprasza 23 czerwca na premierę spektaklu „Jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić" w reżyserii Michała Sufina.

fot. mat. Klubu Komediowego

Siłą rozpędu, w ramach przygotowań do wywrotowej premiery „Jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić" tworzymy wyjątkową wystawę dzieł sztuki bardzo nowoczesnej! Efekty naszej brawury, szczypty niepohamowanej finezji i wiadra deklaratywnej polskości będziecie mogli podziwiać już w przyszłym tygodniu!

O SPEKTAKLU

Gdzie się Polak zaczyna, a jak kończy? Czym właściwie jest Polak? A Polka? A Polko (poza tym, że generałem)? Czy polskość jest bardziej figurą taneczną czy retoryczną? A może potrawą? A w ogóle to czemu to wszystko tyle kosztuje i na co poszły nasze podatki?!  Na kogo liczyć, gdy samemu jest się pod kreską? A przede wszystkim: Czy pomidorową podawać z ryżem czy z kluseczkami?

Historia, którą wam opowiemy, dzieje się w wielu Polskach równoległych. Jednak nie tylko dlatego, że światy wyzierają do siebie przez szczeliny kwantowe, a łączącymi je korytarzami są czarne dziury. Głównie dlatego, że wiele jest Polsk. Między Polską A a Polską B są też Polska „Ą Ę” i Polska „XYZ”.

Kiedy bohater najnowszej produkcji Klubu Komediowego pt. „Jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić” – nazwijmy go obywatelem petentem (w skrócie petentobywatelem) –  już miał stracić kwadrans na lekturę najnowszego numeru „Bezradnika inteligenta”, do jego drzwi dzwoni tajemnicza Ankieterka, upominająca się o spłatę długu wobec minionych (i przyszłych) pokoleń… I tak zaczyna się podróż w poszukiwaniu sedna polskości i kosztów z tym związanych, która zaprowadzi nas między innymi do Ministerstwa Niepewnego Jutra – najbardziej empatycznego resortu, o niewielkim przełożeniu. Nie posiada ono bowiem dostatecznych zasobów, by obsłużyć ustawiających się przed nim długich kolejek obywateli, próbujących uciec przed wojną polsko-polską na emigrację wewnętrzną. To znaczy przydział na wyjazd jest – tyle że na ryby. Podczas wędrówki przez nadwiślańskość poznamy także m.in. Alojzego Mieliznę – coacha smutku, działaczkę prowadzącą agitację wyborczą na rzecz Polskiej Partii Wyparcia, a także rodzimego Elona Muska – Leona Mózga.  

Na pytanie o to, jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić, postaramy się odpowiedzieć dysertacją fabularno-kabaretową ze szczególnym udziałem scen, monologów, wierszy i piosenek. Fabuła za to będzie jak obwarzanek: kresy historii urodzajne, a w środku pustka – czy też może tajemnica.

tekst: Mateusz Lewandowski, Karolina Norkiewicz, Michał Sufin
reżyseria: Michał Sufin
muzyka: Paweł Szamburski
scenografia: Michał Jońca
kostiumy: RISK made in Warsaw

obsada: Weronika Nockowska, Mateusz Lewandowski, Szymon Roszak, Magdalena Smalara

Źródło:

Materiał nadesłany