EN
25.03.2022, 14:29 Wersja do druku

Warszawa. Instrukcja tworzenia napisu „ДЕТИ” przed teatrami i instytucjami kultury

Miasto Stołeczne Warszawa, wraz z warszawskimi instytucjami kultury oraz organizacjami kulturalnymi, a także warszawskimi twórcami, twórczyniami, aktywistkami i aktywistami zachęca do włączenia się do akcji do tworzenia napisu ДЕТИ na placach wokół/przed wejściem do teatrów i instytucji oraz organizacji kulturalnych w całej Polsce. Autorką projektu napisu jest Kaja Kusztra. 

fot. mat. organizatora

Zgodnie z apelem zamieszczonym w tegorocznym orędziu z okazji 60. Międzynarodowego Dnia Teatru:

“(...) Umieśćmy przed każdym teatrem w Polsce i na świecie napis ДЕТИ.

Niech ten napis-okrzyk niesie się przez świat: ДЕТИ ДЕТИ ДЕТИ…

Niech usłyszy go zbrodniarz i zrozumie, że uderza w nas wszystkich.

Niech usłyszy go Ukraina i wie, że wszyscy jesteśmy z nią.

Niech usłyszy go świat i zacznie pracę nad nową przyszłością”.

Zachęcamy do umieszczania zdjęć z napisem, oznaczeniem swojego teatru  i #TheatreWithUkraine na profilach społecznościowych swoich instytucji i organizacji. Pokażmy solidarność i wsparcie dla Ukrainy!

Poniżej krótka instrukcja, w jaki sposób wykonać napis metodą gospodarczą.

Wyznaczyć teren, gdzie będzie malowany napis. Proporcje prostokąta, w który będzie wpisany napis to 1:6. Poniżej przykładowe wymiary takiego pola:

0,5m x 3m (gdzie pierwsza dana to wysokość pola a druga to długość)

1m x 6m 

1,5m x 9m

Przed malowaniem podłoże asfaltowe, betonowe, kostkę betonową (unikać kostki granitowej) należy oczyścić z luźnych zanieczyszczeń w postaci kurzu, piachu, żwiru itp. Idealna do tego celu jest  ogrodowa dmuchawa spalinowa lub elektryczna. Powierzchnie możemy oczyścić również przy pomocy zwykłej miotły.

Przy pomocy taśm malarskich naklejanych na oczyszczone podłoże wyznaczamy prostokąt, w który będziemy wpisywać litery.

Zwymiarowany projekt napisu w załączeniu. Przykładowo: dla napisu o przyjętej wielkości: 1m x 6m wszystkie wymiary podane na projekcie w cm należy podzielić przez 6. I tak wymiary litery T to: wys. 100 cm szer. 135 cm

Po wyznaczeniu liter przez oklejenie ich krawędzi taśmami malarskimi, wypełniamy kontury tzw. kredą w sprayu, np. firmy MOTIP. Farba idealnie nadaje się do znakowania tymczasowego, ze względu na wysoki stopień krycia jest bardzo wydajna. Miejsca, w których zastosowano produkt, łatwo przywrócić do stanu poprzedniego przy użyciu wody i szczotki. Ze względu na charakterystykę napis zniknie samoczynnie pod wpływem czynników atmosferycznych.

Istnieje także możliwość skorzystania z usług profesjonalnej firmy Malowanielini.pl, która w ramach wsparcia wolontaryjnego projektu jest w gotowości, aby zrealizować napis ДЕТИ pod każdym teatrem w Polsce. 

Dostępne są dwa rodzaje szablonów: 1 m x 5,40 m oraz 1,30 m x 7 m, w zależności od przestrzeni, jaką dysponuje dana instytucja. W gestii firmy jest wykonanie szablonu, przygotowanie powierzchni, wykonanie napisów farbami kredowymi i zrobienie dokumentacji fotograficznej z drona. W kwestii uzgodnienia szczegółów finansowych z tytułu poniesionych kosztów za farby i szablon prosimy o kontakt z przedstawicielem firmy pod numerem telefonu: 668 478 388.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne