Głośna książka Marka Edelmana i Pauli Sawickiej są kanwą najnowszej produkcji Teatru Żydowskiego w Warszawie „I była miłość w getcie”. Premiera spektaklu odbędzie się w 79. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie - 19 kwietnia 2022 na małej scenie przy ul. Senatorskiej 35.
79. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie
„Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – pytał na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman. W książce "I była miłość w getcie" opowiada Pauli Sawickiej o intymnych, nieraz ostatnich dla swoich bohaterów relacjach miłosnych dziejących się w czasie wojny w getcie. Relacjach granicznych, spazmatycznych, ostatecznych, przepełnionych niezaspokojonym pragnieniem, pożądaniem na granicy życia
i śmierci. Bo w piekle getta mogło istnieć piękno miłości. Nawet jeśli było dotkliwe, kruche, ranliwe, zrodzone ze strachu, z rozpaczy, z samotności nie do wyobrażenia.
„I była miłość w getcie” nie jest spektaklem biograficznym. To fantazja, w której życie
z cieniami przeszłości nie jest koszmarem, tylko koniecznością i rajem.
Jedną warstwą spektaklu jest opowieść Marka (Jerzy Walczak) do Pauli (Alina Świdowska)
o codzienności życia w getcie; o miłościach, konieczności bycia z kimś, bo to daje nadzieję do życia, choćby na chwilę. Druga warstwa to wyłaniające się tu i ówdzie z zakamarków pamięci Marka widma Kobiet i Mężczyzn (Małgorzata Majewska, Marcin Błaszak, Piotr Chomik), które wciąż chcą opowiadać swoją historię – albo tylko jej wariację.
- Historie opowiedziane przez Marka Edelmana (i Paulę Sawicką) mówią o zagubieniu, bezwzględności, dosłowności doświadczanej w getcie samotności i rozpaczy. Ale mówią też, że ratunkiem wtedy – ratunkiem dziś – jest podejmowane raz po raz uczucie. Podejmowane ryzyko miłości. Tych historii nie można oceniać. Tym historiom należy się przyglądać – aby nigdy nie zapomnieć, że była miłość w getcie. Że jest miłość. - mówi Tomasz Cyz, reżyser spektaklu.
TWÓRCY SPEKTAKLU:
Reżyseria i adaptacja TOMASZ CYZ
Scenografia i kostiumy ANNA MARIA KARCZMARSKA
Muzyka ALEKSANDER DĘBICZ
Choreografa WERONIKA BARTOLD
Reżyseria światła EWA GARNIEC
Fotografie JACEK POREMBA
OBSADA: Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Małgorzata Majewska, Alina Świdowska oraz Jerzy Walczak