EN
9.02.2022, 12:22 Wersja do druku

Warszawa. Holenderska premiera „Cząstek kobiety” w Internationaal Theater Amsterdam - w marcu

18 marca o godzinie 19.30 w Amsterdamie na scenie Grote Zaal Internationaal Theater Amsterdam odbędzie się holenderska premiera spektaklu „Cząstki kobiety” Katy Wéber w reżyserii Kornéla Mundruczó z TR Warszawa.

fot. Natalia Kabanow

Holenderska i międzynarodowa publiczność zobaczy spektakl „Cząstki kobiety” z TR Warszawa na scenie ITA dwukrotnie,  18 i 19 marca br. o godzinie 19.30.

Będzie to pierwsza tegoroczna prezentacja spektaklu TR Warszawa w ramach TR ON TOUR 2022, a zarazem pierwsza prezentacja spektaklu w Królestwie Niderlandów oraz pierwszy pokaz polskiego spektaklu w ramach programu gościnnych spektakli ITA.

INTERNATIONAAL THEATER AMSTERDAM

Internationaal Theater Amsterdam (ITA) od 2001 roku jest jednym z wiodących teatrów holenderskich i ma sławę najlepszego teatru zespołowego. Internationaal Theater Amsterdam pod nazwą ITA działa od początku sezonu 2018/2019, kiedy doszło do połączenia dwóch scen: Amsterdam Stadsschouwburg i Toneelgroep Amsterdam. ITA zaprasza do współpracy światowej sławy reżyserki i reżyserów takich jak m.in. Julien Gosselin, Luk Perceval czy Simon Stone. Spektakle zespołu ITA zobaczyć można nie tylko w Amsterdamie, lecz także w ramach najważniejszych festiwali teatralnych i ośrodkach artystycznych na całym świecie. Teatr jest jedną z wiodących instytucji na mapie kulturalnej Amsterdamu i Europy. ITA tworzy wiele wartościowych projektów i inicjatyw, m.in. Centrum Talentów koncentrujące działania wokół edukacji, rozwoju oraz międzyinstytucjonalnej i twórczej współpracy.

W Internationaal Theater Amsterdam organizowane są międzynarodowe festiwale artystyczne takie jak m.in. Brandhaarden, Julidans, Holland Festival, czy Netherlands Theater Festival. Dyrektorem artystycznym ITA jest belgijski reżyser teatralny i operowy, Ivo van Hove. Jego spektakle pokazywano na największych festiwalach teatralnych w Europie i na świecie, m.in. w Awinionie, Edynburgu oraz w Wenecji. Reżyser znany jest polskiej publiczności przede wszystkim z opery „Łaskawość Tytusa”, którą zrealizował w Warszawie w 2016 roku w Teatrze Wielkim. Operze Narodowej. Spektakle tego wybitnego holenderskiego reżysera prezentowane były w Polsce także w ramach międzynarodowych festiwali m.in. Międzynarodowego Festiwalu „Dialog” we Wrocławiu („Tragedie rzymskie”, „Rosjanie!”, „Szepty i krzyki”, „Kto zabił mego ojca”, „Po próbie/Persona”), czy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt” („Głos człowieczy”), a rejestracja jednego z jego przedstawień, „Kings of Wars” pokazywana była w 2019 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Sławę przyniosły reżyserowi również realizacje awangardowych spektakli na Broadwayu, między innymi głośnych „Widoku z mostu”, „Networku” czy „West Side Story”. Zespół ITA uznawany jest przez międzynarodową krytykę za jeden z najlepszych zespołów teatralnych na świecie i cieszy się renomą wśród publiczności na całym świecie. Warto wspomnieć, że podobnie jak TR Warszawa, zespół ITA w trakcie trwania lockdownu przygotował bogaty program streamingów spektakli, dzięki czemu za pośrednictwem platformy ITALive publiczność na całym świecie mogła oglądać transmisje przedstawień Internationaal Theater Amsterdam.

CZĄSTKI KOBIETY

„Cząstki kobiety” to feministyczny, napędzany przez siłę i determinację kobiecych postaci dramat rodzinny, rozgrywający się we współczesnej Warszawie. Rodzinne spotkanie jak soczewce skupia problemy i wewnętrzne konflikty polskiego społeczeństwa. Postacią centralną spektaklu jest trzydziestoletnia Maja, która mierzy się z osobistą tragedią. Aby wyjść z życiowego zakrętu, musi zakwestionować całe dotychczasowe życie i na nowo zbudować relacje z bliskimi. „Cząstki kobiety” to poruszający obraz współczesnych kobiet, walczących o prawo do decydowania o własnym życiu. Reżyser Kornél Mundruczó oraz autorka scenariusza i dramaturżka, Kata Wéber empatycznie portretują każdą z wyrazistych postaci, nie oceniając i nie krytykując nikogo ze zgromadzonych przy rodzinnym stole osób. Przedstawienie, wykorzystujące filmowe środki wyrazu ujmuje intymną narracją, realizmem szczegółu i czułością aktorskich kreacji.

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE

W reżyserowanym przez Kornéla Mundruczó spektaklu na podstawie tekstu i dramaturgii Katy Wéber w tłumaczeniu Jolanty Jarmołowicz występują: Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Magdalena Kuta, Sebastian Pawlak, Marta Ścisłowicz, Justyna Wasilewska i Agnieszka Żulewska. Za tłumaczenia bieżące i pisemne podczas prób odpowiadała Patrycja Pászt. Scenografię i kostiumy stworzyła Monika Pormale, reżyserką świateł jest Paulina Góral, zaś muzykę skomponował Asher Goldschmidt. Asystentką reżysera spektaklu jest Karolina Gębska, asystentem dramaturżki jest Soma Boronkay, asystentką kostiumografki jest Małgorzata Nowakowska, inspicjentką jest Katarzyna Gawryś-Rodriguez, zaś asystentką scenografki oraz kierowniczką produkcji jest Karolina Pająk.  Premiera spektaklu odbyła się 13 grudnia 2018 roku w TR Warszawa/ATM Studio.

NAGRODY

Spektakl był jednym z najczęściej wymienianych przestawień przez polskie krytyczki i krytyków teatralnych w podsumowaniu sezonu 2018/2019 „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019”, opublikowanym w Miesięczniku „Teatr”.

Przedstawienie zostało wielokrotnie docenione na festiwalach teatralnych w Polsce, między innymi przez selekcjonerów i międzynarodowe jury INFERNO 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, które przyznało spektaklowi TR Warszawa nagrodę Grand Prix dla najlepszego przedstawienia festiwalu oraz nagrody aktorskie dla Justyny Wasilewskiej (pierwsza nagroda aktorska) i Dobromira Dymeckiego (druga nagroda aktorska). Oprócz 7 nagród aktorskich i Grand Prix 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, za reżyserię spektaklu „Cząstki kobiety” Kornéla Mundruczó otrzymał Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2018/2019.

FILM „PIECES OF WOMAN”

7 stycznia 2021 roku odbyła się długo wyczekiwana premiera filmowej wersji „Cząstek kobiety”. Produkcja Netflixa na podstawie scenariusza Katy Wéber w reżyserii Kornéla Mundruczó ma swoje początki w spektaklu zrealizowanym przez parę węgierskich twórców na specjalne zamówienie TR Warszawa. Światowa premiera filmu „Pieces of a Woman” odbyła się na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy też Vanessa Kirby otrzymała za główną rolę Marthy nagrodę dla najlepszej aktorki festiwalu, a Kornél Mundruczó został wyróżniony Nagrodą Arca Cinemagiovani dla reżysera najlepszego filmu festiwalu.

„CZĄSTKI KOBIETY” W TR ONLINE

„Cząstki kobiety” otworzyły również program specjalnych pokazów w ramach akcji TR Warszawa „Zostań w domu, nie wychodź z teatru!”. W marcu 2020 roku premierową emisję nagrania zobaczyło ok. 10 tysięcy osób. W listopadzie 2020 roku spektakl „Cząstki kobiety” transmitowany był na żywo prosto ze sceny TR Warszawa/ATM Studio za pośrednictwem platformy TR Online. Za reżyserię streamingu „Cząstek kobiety” odpowiedzialny był Michał Dymek, laureat Złotych Lwów 2020 w kategorii najlepsze zdjęcia – za zdjęcia do filmu „Sweat”.

„CZĄSTKI KOBIETY” NA SCENIE TR WARSZAWA/ATM STUDIO 

Najbliższe pokazy spektaklu „Cząstki kobiety” w Warszawie zaplanowane są na 3, 4, 5 i 6 marca br. o godzinie 19.00 na scenie TR Warszawa/ATM Studio. 

TR ON TOUR 2021

Tegoroczne tournée TR Warszawa rozpoczęliśmy od 8 pokazów „Cząstek kobiety” w reżyserii Kornéla Mundruczó we Francji na 75. Festival d’Avignon w dniach 17-25 lipca 2021 r. W ramach TR ON TOUR 2021 w dniach 18-21 sierpnia 2021 r. na Noorderzon Festival of Performing Arts & Society w Groningen (Holandia) prezentowaliśmy spektakl „ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 26 sierpnia 2021 r. spektakl „ONKO” pokazany był w ramach 10. Festiwalu Sopot Non-Fiction w Sopocie. Na sopockim festiwalu prezentowana była także koprodukcja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i TR Warszawa „KLUB” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 2, 3 i 4 września 2021 r. publiczność Athens & Epidaurus Festival zobaczyła w Atenach spektakl „Cząstki kobiety”. 17, 18 i 19 września 2021 r. spektakl w reżyserii Kornéla Mundruczó prezentowany był na 36. Festiwalu Romaeuropa w Rzymie (Włochy). 27 września 2021 r. „Cząstki kobiety” otworzyły Międzynarodowy Festiwal Teatralny SIRENOS w Wilnie (Litwa). Równolegle, 18 września 2021 r. byliśmy obecni na 29. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Divadlo” w Pilźnie (Czechy) ze spektaklem „3Siostry” w reżyserii Luka Percevala. 11 i 12 października 2021 r. spektakl „3Siostry” prezentowany był na 10. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Dialog” we Wrocławiu, a 18 i 19 października 2021 r. został pokazany na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. 11 listopada 2021 r. spektakl „Serce” w reżyserii Wiktora Bagińskiego otworzył 10. Festiwal Fast Forward w Dreźnie (Niemcy). 13 i 14 listopada 2021 r. byliśmy obecni w Thalia Theater w Hamburgu (Niemcy) z „Cząstkami kobiety”. W programie tegorocznego 14. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie znalazły się aż 4 spektakle z repertuaru TR Warszawa. 5 grudnia 2021 r. zagraliśmy spektakl „ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, a 7 grudnia 2021 r. wspólnie z Akademią Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza prezentowaliśmy „KLUB”, również w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. 9 grudnia 2021 r. zagraliśmy „Serce” w reżyserii Wiktora Bagińskiego, a 11 i 12 grudnia 2021 r. „3Siostry” w reżyserii Luka Percevala. 18 i 19 marca br. w Internationaal Theater Amsterdam (Holandia) odbędą się pokazy „Cząstek kobiety” w reżyserii Kornéla Mundruczó.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne