Film "Sukienka" Tadeusza Łysiaka, który we wtorek został nominowany Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film fabularny jest niemal całkowicie dziełem studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej - przypomniał we wtorek kanclerz tej uczelni, Maciej Ślesicki.
Inne aktualności
- Łódź. Latające Talerze „Wolność, kocham i rozumiem” – protest songi na deskach Teatru Komedii 01.04.2025 18:47
- Lublin. Premiera „Niewiarygodnej historii Małej S.” w Teatrze Osterwy – w sobotę 01.04.2025 16:35
-
Warszawa. Nabór na rezydencję V4@Theatre Critics Nitra 2025 01.04.2025 16:31
- Łódź. Has – kroniki wyobraźni. Muzeum Kinematografii zaprasza 01.04.2025 15:48
- Kraków. Adam Budak wskazany na dyrektora Muzeum MOCAK 01.04.2025 15:37
- Lublin. Teatr jest wpisany w DNA Lublina 01.04.2025 15:20
-
Lublin. Złota Maska dla Wojciecha Rusina 01.04.2025 15:03
- Warszawa. W Teatrze Dramatycznym spotkanie z Agnieszką Wosińską 01.04.2025 14:13
- Kielce. Wkrótce XXIII Festiwal Tańca w KTT 01.04.2025 13:58
- Gorzów Wlkp. „Last Christmas” na Wielkanoc w Teatrze Mostów 01.04.2025 13:47
- MKiDN. Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla artystów Sekcji Estrady ZASP 01.04.2025 12:54
- Elbląg. W Teatrze Sewruka wręczono Aleksandry 01.04.2025 12:28
-
Warszawa. Niech żyją czarownice! Premiera w Teatrze Roma 01.04.2025 12:03
-
Toruń. Wystawa „Tu były lalki. 80 lat Teatru Baj Pomorski (1945-2025)” w BCS-ie 01.04.2025 11:53
"Tak się złożyło, że kolejny rok z rzędu polscy filmowcy zostali docenieni i biorą udział w zmaganiach oscarowych" - powiedział we wtorek kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej, Maciej Ślesicki, podczas konferencji organizowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Tym razem szansę na najważniejszą nagrodę branży filmowej wśród Polaków ma film "Sukienka" w reżyserii Tadeusza Łysiaka.
"Różne w polskiej kinematografii były debiuty - po szkole, tuż przed jej ukończeniem lub po. Ale debiut, powstały jeszcze w trakcie studiów, którego wszyscy główni twórcy, będąc przed trzydziestką, zaczynają od nominacji do Oscara, to coś, co trudno było sobie wymarzyć" - powiedział, otwierając konferencję, dyrektor PiSF Radosław Śmigulski.
Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej, Maciej Ślesicki zaznaczył, że jest dumny ze swoich studentów i czuje się za nich odpowiedzialny. "To już jest trzecia nominacja dla studentów i absolwentów Warszawskiej Szkoły Filmowej. Jestem pewien, że tym razem będzie Oscar" - ocenił Ślesicki. "Chciałbym bardzo podziękować dyrektorowi Polskiego Instytutu Filmowego, dlatego że bez PISF-u ten film mógłby przejść niezauważony, choć wszyscy wykonaliśmy ogromną pracę promocyjną" - podkreślił.
Obecni na sali: reżyser Tadeusz Łysiak, odtwórczyni głównej roli Anna Dzieduszycka i autor zdjęć Konrad Bloch również podziekowali swoim mistrzom, nauczycielom i instytucjom, które z zaangażowaniem wspierały ich pracę.
"Już teraz trochę ochłonąłem, więc wyglądam na spokojnego, ale wewnątrz kotłują się we mnie emocje. Kiedy montowaliśmy +Sukienkę+, głównie zastanawialiśmy się, jaką ocenę dostaniemy na egzaminie" - zażartował reżyser Tadeusz Łysiak. "Tymczasem dwa lata później jesteśmy tutaj, nominowani do Oscara. Nadal nie mogę w to uwierzyć" - podsumował.
"Jestem zachwycona, że wybrano mnie jako aktorkę do głównej roli. To coś pięknego. Bardzo dziękuję Maciejowi Ślesickiemu, że wierzy w swoich studentów, wspiera ich i uczy" - dodała Anna Dzieduszycka.
Podziękowano także ekipie, w skład które weszli prawie wyłącznie studenci. "To piękne, że film, który nie ma wielkiego budżetu, w założeniu miał być tylko filmem studenckim, został doceniony na świecie. Nasza ekipa w większości pracowała za darmo" - zaznaczył Tadeusz Łysiak.
"Sukienka" jest opowieścią o odmiennej fizycznie od reszty społeczeństwa młodej dziewczynie Julii. Bohaterka pracuje w przydrożnym motelu. Jej życie zmienia się, gdy poznaje mężczyznę - przystojnego kierowcę ciężarówki. Wybuchają wówczas tłumione dotąd tęsknoty, marzenia, ale i ukryte urazy i lęki. Tadeusz Łysiak jest nie tylko reżyserem filmu, ale również autorem scenariusza. Za montaż odpowiada Mariusz Gos, za muzykę - Jan Ignacy Królikowski.
Jak czytamy na stronie PiSF: "Obraz Tadeusza Łysiaka miał swoją premierę na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym i od tamtej pory otrzymał dużą liczbę nagród oraz wyróżnień na całym świecie. Wśród najważniejszych są: Best Narrative Short Award na Atlanta Film Festival, Director’s Choice Award na Thomas Edison Film Festival czy Best Student Film na Sao Paulo Film Festival. Ponadto film zdobył również statuetkę dla najlepszego studenckiego filmu krótkometrażowego IN THE PALACE Short Film Festival, zwyciężył w konkursie Let’s Include podczas Bengaluru International Short Film Festival w Indiach, a także został nagrodzony na Rhode Island International Film Festival w kategorii Najlepsza Aktorka za główną rolę Anny Dzieduszyckiej.
Był również w oficjalnej selekcji międzynarodowych festiwali w Brukseli, Karlowych Warach, Odense, Clermont-Ferrand czy Moskwie, a także polskich: Kameralne Lato w Radomiu oraz Młodzi i Film w Koszalinie."
Drugim polskim kandydatem do oscarowej statuetki jest w tym roku również operator Mariusz Kamiński za zdjęcia do filmu "West Side Story" w reżyserii Stevena Spielberga. Tegoroczna gala wręczenia statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 27 marca.