EN
20.04.2022, 12:50 Wersja do druku

Warszawa. Film o Krymie i wystawa fotografii o Ukrainie w Teatrze Druga Strefa

Stołeczny Teatr Druga Strefa organizuje 23 i 27 kwietnia dwa wydarzenia w ramach cyklu wspierania sztuki i kultury ukraińskiej brutalnie zaatakowanej przez rosyjskiego agresora. Będą to prezentacja filmu i wernisaż wystawy fotografii - poinformował PAP Karol Popiel z Teatru Druga Strefa.

fot. mat. organizatora

"Na 23 kwietnia zaplanowaliśmy o godz. 20 prezentację filmu Ihora Czajki pt. Wyspa Krym. Deja Vu. Po prezentacji filmu będzie można porozmawiać z autorem, który opowie m.in. o przygotowaniach do premiery spektaklu BETWEEN" - czytamy w przesłanej informacji.

Przedstawienie, którego premierę zaplanowano na 27 marca 2022 r. w Teatrze Młodego Widza w Czernihowie, ostatecznie będzie miało premierę 21 maja na deskach Teatru Druga Strefa.

Jak wyjaśniono, Czajka wznawia prace brutalnie przerwane 24 lutego 2022 r. W spektaklu granym po polsku (z ukraińskimi napisami) wezmą udział aktorki i aktorzy Teatru Druga Strefa.

Tytuł filmu w reżyserii Ihora Czajki nawiązuje do kultowej w czasach radzieckich książki Wasilija Aksionowa, który - w napisanej w 1979 r. powieści political-fiction - stworzył wariant historii alternatywnej.

"Opisywany w książce Krym miał nigdy nie dostać się pod władzę bolszewików i być ostatnim przyczółkiem starej Rosji. Akcja książki toczy się w momencie, gdy ZSRR przy aplauzie lokalnej ludności przyłącza półwysep" - napisano w opisie filmu.

Autorzy filmu przyglądają się sylwetce lidera krymskich separatystów Siergieja Aksionowa.

27 kwietnia o godz. 20 na placu przed teatrem odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej "CHERNIHIV 2022", będącej dowodem i dokumentem rosyjskiej agresji dokonanej na miasto i jego mieszkańców.

"To wystawa fotografii miasta zniszczonego przez rosyjskiego agresora. Miasta, w którym mimo przeciwności losu dalej toczy się życie. Dokumentacja tragedii i zbrodni, której doświadczają niewinni cywile" - napisano. Autorami zdjęć jest Olga Korotkowa oraz Jarosław Szewczenko.

"Olga za dnia studiowała fotografię, a nocą pracowała w szpitalu jako ratowniczka medyczna. Jarosław studiował, prowadził kanał kulturalny na YouTube oraz popularyzował sztukę teatru wśród młodych. Oboje fotografowali z pasją, zatrzymując w kadrze młodość, szczęście i radość. Wraz z nadejściem wojny nie odłożyli aparatów fotograficznych, a zmienili je w broń skierowaną przeciwko rosyjskiemu okupantowi" - czytamy o autorach zdjęć.

Jak wyjaśniono, "postanowili uwiecznić zbrodnię i okrucieństwo, aby pokazać je światu i sięgnąć ponad wrogą propagandę". "Zdjęcia wstrząsają, ponieważ pokazują barbarzyństwo. Zdjęcia szokują, ponieważ autorami są żyjący pośród ruin i zniszczenia młodzi mieszkańcy Czernihowa" - napisano w informacji.

Kuratorem wystawy jest Sylwester Biraga. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności do 30 czerwca.

Wstęp na obydwa wydarzenia jest bezpłatny.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne