EN

21.08.2020, 12:33 Wersja do druku

Warszawa. Festiwal premier. 19 edycja Ciało/Umysł

Trwa 19. Ciało/Umysł – Międzynarodowy Festiwal Tańca i Performansu pod hasłem „Przestrzeń jak powietrze”. Od 6 czerwca odbywa się na e-SCENIE C/U 2020, ale przygotowania do spotkania z publicznością w realu idą pełną parą. Festiwal na warszawskich SCENACH C/U 2020 potrwa do 10 października.

mat. festiwalu

W tym roku C/U stawia na premiery i na polskich artystów. W przygotowaniu są 4 premiery: Iwony Olszowskiej, Ilony Trybuły, Pawła Sakowicza i Marty Ziółek. Swoje polskie premiery będą miały 2 spektakle z zagranicy: Jerome’a Bela i Sarah Vanhee.

IWONA OLSZOWSKA / TransFormBeeing / 12.09, 16.00 / CSW Zamek Ujazdowski

Pierwsza premiera to projekt społeczno-artystyczny Iwony Olszowskiej, „TransFormBeeing”. Podążając za patronką 19. C/U, Isadorą Duncan, charyzmatyczna improwizatorka i nauczycielka Body Mind Centering przeprowadzi warsztaty z wybranymi uczestnikami, w których poruszą powięź, odniosą się do wibracji komórek, rytmu ciała i ziemi. Efekty pracy będzie można zobaczyć w przestrzeni wokół CSW. Autentyczny gest, organiczny ruch, ekspresja tego, co wspólne w naturze i w człowieku, transformacja doświadczeń w tańcu – to oś tego projektu z gatunku site-specific. Przed premierą odbędzie się „Pre-lekcja tańca”, w której artystka wprowadzi widzów w poruszane zagadnienia, a po spektaklu chętni widzowie pod okiem artystów będą mogli oddać się praktyce ciała.

ILONA TRYBUŁA / PIĘKNO JAK POWIETRZE / 14.09, 19.00 / CSW Zamek Ujazdowski

Jako druga swoją pracę zaprezentuje Ilona Trybuła. „Piękno jak powietrze” – spektakl dedykowany pięknu, które jest poruszeniem, wstrząsem, szczęściem, inspiracją do zmian i „zauważeń". Jest konieczne i powszechne, jak powietrze. Jest doświadczeniem. Kiedy coś jest piękne? Co to robi z tobą? Co by było, gdyby piękna nie było? Choreografka tańca improwizowanego Ilona Trybuła wychodzi od pytań zapraszając kilkoro tancerzy i muzyków, którzy swoją wrażliwością i ciałem w ruchu wypełnią jej autorską partyturę o pięknie w czasach chaosu.

fot. Witek Orski

PAWEŁ SAKOWICZ / DRAMA / 26.09, 18.30 i 27.09., 18.00 / STUDIO teatrgaleria

„Drama” Pawła Sakowicza to spacer na ciemną stronę romantyzmu, skok w głąb mrocznego lasu pełnego widziadeł i mgły, gdzie prawdziwe spotyka nieprawdziwe. Zainspirowany pierwszym baletem romantycznym „Sylfida”, Sakowicz - w duecie z Karoliną Kraczkowską, z pomocą tańca i dwóch ciał bada to, co realne i nierealne, własne i zapożyczone, fizyczne i niefizyczne. Czym jest romantyzm dziś? Co się z nami dzieje, gdy porzucimy rozsądek i wiarę w materialną rzeczywistość, by wyruszyć w drogę w mrok?

MARTA ZIÓŁEK / MONSTERA / 9.10, 19.00 i 10.10., 15.00 / STUDIO teatrgaleria

Na zakończenie festiwalu: „Monstera” Marty Ziółek. Zanurzona w mitologii, polityce oddychania i somatyce, podejmująca wątki relacyjnej natury ciała, jego zmysłowych wycieków i niestabilnych granic, zaprasza widzów każdej płci w podróż po doświadczeniach kobiecego ciała. W centrum zainteresowania leży przestrzeń płuc i serca oraz wytwarzane przez ten obszar emocje. Przewodnikiem jest oddech, artykułujący nasze pandemiczne odosobnienie. Wejście w ekosystem ciała, będący częścią większego ekosystemu, który za sprawą człowieka jest w stanie zagrożenia. Spektakl w koprodukcji ze STUDIO teatrgaleria. 

Festiwal C/U pokaże także polskie premiery dwóch artystów zagranicznych – Jérôme’a Bela i Sarah Vanhee.

JERÔME BEL / ISADORA DUNCAN / 26 i 27.09, 20.00 / STUDIO teatrgaleria

Enfant terrible francuskiego tańca, Jérôme Bel, w spektaklu „Isadora Duncan”, odkrywa na nowo bezkompromisową pionierkę tańca jako zwiastunkę współczesnej sztuki i nowoczesnego tańca, wyzwolonego ze sztywnych ram. W postać legendarnej buntowniczki wcieli się Elisabeth Schwartz, która w solowym tańcu – oryginalnej choreografii Duncan, przekazanej Belowi przez nowojorską tancerkę i badaczkę zjawiska Duncan, Catherine Gallant – ożywi pamięć jej rewolucyjnego eksperymentu. Spektakl inspirowany autobiografią „Moje życie” wykorzystuje ruch i słowo, by połączyć choreograficzne archiwum z bezpośrednim doświadczeniem żywego spektaklu.

fot. Camille Blake

SARAH VANHEE / COLLECTED SCREAMS / 2.10, 19.00 / Komuna Warszawa

Belgijska artystka Sarah Vanhee, zajmująca się wypartymi treściami kultury, zaprezentuje „Collected Screams” – wykład performatywny dedykowany krzykowi. Kolekcja krzyków i krzyczących, pochodzi z różnych światów - od nauki po sztukę, i z różnych emocji - od cierpienia po ulgę. Vanhee zastanawia się, dlaczego nie krzyczymy, kiedy moglibyśmy i stara się odzyskać krzyk jako narzędzie, metodę uzdrawiania, sposób na relaks, wyrażenie bólu, podniecenia, strachu, gniewu, radości i tego, czego nie da się powiedzieć. Zasługujemy na krzyk!

Bilety w cenie od 20 do 50 zł. Bilety na wszystkie wydarzenia są już dostępne na eWejściowki.pl oraz dodatkowo na spektakle w STUDIO teatrgaleria – w kasie teatru i na teatrstudio.pl, a w CSW i Komunie Warszawa – na godzinę przed spektaklami (UWAGA! płatność tylko gotówką). Na wydarzenia obowiązują bilety oraz rezerwacja miejsc.

Z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiologiczną program oraz zasady uczestnictwa mogą ulec zmianie – aktualne informacje na www.cialoumysl.pl oraz na fanpage’u FB Cialo/Umysł.

Obok premier podczas festiwalu zostaną pokazane spektakle Aleksandry Bożek-Muszyńskiej i Kasi Wolińskiej oraz prace w procesie Izy Szostak i Renaty Piotrowskiej. Pośród wydarzeń towarzyszących: książka Davida Webera-Krebsa oraz aplikacja na smartfona Gilles’a Jobina oraz film o Isadorze Duncan.

Natomiast na e-SCENIE C/U 2020 wszystko idzie zgodnie z planem. Dostępne i ciągle aktualizowane są trzy cykle:

- Prosto z wnętrza | PORTRET i PROCES – reportaże Anny Sańczuk, prezentujące sylwetki autorów premier i relacje z prób

- Re:Isadora | DO POSŁUCHANIA – eseje praktyczek i teoretyczek tańca o Isadorze Duncan pod redakcją Hanny Raszewskiej-Kursy

- 21 lekcji tańca na XXI wiek – seria prac wideo, w których artyści proponują jeden gest, ruch lub praktykę, ich zdaniem mający moc zmieniania świata; kuratorka projektu: Edyta Kozak

19. Ciało/Umysł. Międzynarodowy Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu

Dyrektor Artystyczna - Edyta Kozak

Festiwal finansowany przez m.st. Warszawę oraz współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Współorganizator - STUDIO teatrgaleria, Komuna Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

www.facebook.com/cialoumysl 

www.instagram.com/cialo.umysl

www.youtube.com/user/CialoUmysl 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne