EN

11.09.2020, 09:31 Wersja do druku

Warszawa. Festiwal Nowe Epifanie 2020 - odsłona jesienna

Trwa przerwany w marcu z powodu pandemii Festiwal Nowe Epifanie organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucję kultury m.st. Warszawy. Jedenasta edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem „Nie dotykaj mnie”.

mat. festiwalu

W lipcu zaprezentowaliśmy dwie premiery z tegorocznej edycji programu teatralnego. We wrześniu pokażemy kolejne dwie premiery, tym razem z programu muzycznego oraz kulinarnego. 16 września koncert „Psałterz Polski III. Piżmo i mirra” w wykonaniu Adama Struga, Monodii Polskiej oraz Marii Erdman zaś 17 września wydarzenie kulinarno-artystyczne „12 kobiet” w reżyserii Moniki Kuci. 

Trzecia odsłona “Psałterza Polskiego” w wykonaniu Adama Struga, Monodii Polskiej i Marii Erdman odbędzie się w warszawskim Zborze Ewangelicko – Augsburskim św. Trójcy. Usłyszymy, jak co roku, psalmy w muzycznym opracowaniu Mikołaja Gomółki do słów genialnego przekładu Jana Kochanowskiego. Tym razem wykonawcy biorą na warsztat dłuższe formy stychiczne, w których powtarzalna forma niesie wyjątkowo emocjonalny przekaz. Psalmy to starotestamentalna zapowiedź wydarzeń ewangelicznych, także tych związanych z Marią Magdaleną.

mat. festiwalu

W wydarzeniu kulinarno-artystycznym „12 kobiet” w reż. Moniki Kuci bierze udział grupa bardzo różnych kobiet, które tkają jedną opowieść o tym, czym jest kobiecość, czułość, macierzyństwo, siostrzeństwo. Osobiste historie, zapamiętane melodie, domowe przepisy będą odkrywane przy gotowaniu, czesaniu, ubieraniu się, dzieleniu jedzeniem. Centralnym punktem spektaklu jest stół przypominający ten z obrazu Leonarda da Vinci. Kobiecy stół służy do wielu rzeczy: do jedzenia, do rozmawiania, do pracy, ale też do rodzenia i do umierania. Obok stołu stoi piec, który ogrzewa dom. Widzowie – jako goście przyjęcia – będą zaproszeni do degustacji. A w menu m.in.: czeczeńskie manty i mazowieckie pierogi oraz blok czekoladowy– wspomnienie z dzieciństwa. Daniom towarzyszy muzyka kuchenna, śpiew, słowo, dotyk, zapach. 

„Psałterz Polski” 

Adam Strug, Monodia Polska, Maria Erdman

Gdzie: Kościół Ewangelicko – Augsburski, Pl. Stanisława Małachowskiego 1

Kiedy: 16.09, godz. 20.00, 70 minut.

Bilety: 30 zł / 40 zł (na miejscu przed wydarzeniem jeśli nie zostaną wyprzedane)

***

„12 kobiet”

reż. Monika Kucia

Twórczynie: Monika Kucia, Lena Piękniewska, Jagna Knittel, Zargan Nasordinowa, Małgorzata Nierodzińska, Talya Balikcioglu, Zofia Kucharczyk, Antonina Wiatrowska, Agnieszka Łabuszewska, Patrycja Dołowy.

Gdzie: Szkoła, Komuna Warszawa, ul. Emilii Plater 31

Kiedy: 17.09, godz. 19.00, 90 minut.

Bilety: 40 zł / 50 zł (na miejscu przed wydarzeniem jeśli nie zostaną wyprzedane)

Bilety będą sprzedawane tylko przez Kiosk Kultury na Krakowskim Przedmieściu oraz za pośrednictwem portalu e-wejściówki, a także ewentualnie tuż przed spektaklem jeśli będą wolne miejsca.

INFORMACJE 

W czasie wydarzeń festiwalowych będziemy się stosować do wszystkich wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczących zabezpieczeń sanitarnych. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie Państwo tutaj: gov.pl.

***

noweepifanie.pl  |  facebook.com | instagram.com

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, która w intelektualnym i duchowym dorobku Karola Wojtyły poszukuje odpowiedzi na najważniejsze pytania i wyzwania współczesnego świata. Centrum działa w obszarze kultury, edukacji i budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jako miejsce spotkań i dialogu tworzy przestrzeń współpracy ze środowiskiem naukowym i artystycznym ponad podziałami kulturowymi i ideologicznymi. Jest operatorem Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla uczniów i studentów, organizatorem dwóch warszawskich festiwali: Nowe Epifanie i Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju oraz inicjatorem i właścicielem multimedialnego portalu JP2online.pl stanowiącego pierwsze, kompleksowe źródło wiedzy o papieżu w Polsce i na świecie. 

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. 

Partnerzy – Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Akademia Teatralna w Warszawie, Teatr Collegium Nobilium, Teatr Lalka, Teatr Ochoty, Muzeum Warszawy, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie, Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Nowy Świat Muzyki, Stalownia, Chór VRC, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii, E-wejściówki.pl, Ruch Muzyczny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne