EN

7.05.2021, 08:28 Wersja do druku

Warszawa. Festiwal Mozartowski świętuje 30-lecie

Galą Mozart Night rozpocznie się w piątek 30. Jubileuszowy Festiwal Mozartowski Warszawskiej Opery Kameralnej. To święto muzyki Mozarta zapoczątkował w 1991 r. ówczesny dyrektor WOK Stefan Sutkowski. Przypominamy historię I Festiwalu.

fot. mat. teatru

Założyciel i wieloletni dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Stefan Sutkowski w wywiadzie udzielonym w 2006 r. "Tygodnikowi Przegląd" mówił, że uważa się za klucznika zasobów Mozarta. "Trzymam klucze od skarbca i wymagam od innych, by odnosili się do tego majątku z szacunkiem" - tłumaczył.

Sutkowski w 1991 r. z okazji 200. urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta zorganizował festiwal poświęcony temu kompozytorowi. Od 15 czerwca do 26 lipca prezentowano wówczas wszystkie dzieła sceniczne Mozarta we współczesnych realizacjach. Było to wydarzenie światowej miary, bo znacznej części z nich nie wystawiano przez stulecia.

W Polsce I Festiwal Mozartowski Warszawskiej Opery Kameralnej trafił na okładkę "Przekroju" (18 sierpnia 1991 r.) z tytułem "Niewiarygodny Festiwal Mozartowski… jednego teatru, jednego reżysera, jednego scenografa". Tym reżyserem był Ryszard Peryt, a scenografem Andrzej Sadowski. Wspólnie zrealizowali 26 z 28 oper Mozarta, chociaż na festiwalu wystawiono wszystkie jego dzieła. W sumie, jak podał Lucjan Kydryński w "Przekroju”, wystawiono ponad 120 dzieł Mozarta - oprócz oper również symfonie, msze, opery.

Lecz, jak pisał Kydryński "nie o liczbę tu chodzi". "Najważniejsze, iż festiwal przygotowany przez Warszawską Operę Kameralną stał się istotnie świętem Mozartowskiej muzyki, przekazał ją bowiem w interpretacjach godnych Mozartowskiego geniuszu, interpretacjach zarówno wielkich możliwości, czy reżyserskich i scenograficznych artystycznej ekipy WOK-u, jak i szczerego entuzjazmu dla Mozartowskiej sztuki. Ten festiwal opracowywany był nie tylko z talentem lecz i z miłością, z sercem. I to się odczuwa. I przed tym także należy skłonić głowę, co też niniejszym z satysfakcją czynię…" - dodał.

Na festiwalu wówczas wystawiono nie tylko najsłynniejsze dzieła Mozarta jak "Wesele Figara", "Don Giovanni", "Czarodziejski flet", ale nawet pierwszy młodzieńczy singspiel 10-letniego Mozarta "O powinności pierwszego przykazania".

Wystąpili tacy śpiewacy jak Agnieszka Kurowska (sopran) - która wykonała 11 partii w czasie festiwalu - Dariusz Paradowski (kontratenor) i Jerzy Knetig (tenor).

"Że zaś dyrektor Sutkowski dodał przed słowem festiwal określenie pierwszy, spodziewać się należy, że przyszłego lata znów będziemy się w WOK-u spotykać z Mozartem. Peryt zapewne dorobi jeszcze dwie dalsze inscenizacje brakujące do jego prywatnego kompletu…" - pisał krytyk i nie pomylił się. Ryszard Peryt wyreżyserował wszystkie dzieła Mozarta, a Festiwal odbywa się co roku i jest już stałą pozycją wśród wakacyjnych atrakcji stolicy, zyskał też swoje stałe grono odbiorców.

W tym roku przypada 30. jubileuszowy Festiwal Mozartowski. Zainauguruje go Gala Mozart Night, czyli widowisko muzyczne online z utworami Mozarta. Wezmą w niej udział artyści związani z Warszawską Operą Kameralną, m.in. Artur Janda, Ewa Tracz, Maria Rozynek-Banaszak, Natalia Rubiś, Tomasz Rak i Elżbieta Wróblewska.

W części streamingowanej będzie można również obejrzeć m.in. koncert Krzysztofa Herdzina, który wraz z orkiestrą Warszawskiej Opery Kameralnej Orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense wykona Koncert fortepianowy XVII G-dur KV 453 Mozarta. Wystąpi też trio w składzie Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce, Tomasz Strahl (wiolonczela) i Tomasz Ritter (fortepian). Oprócz utworu patrona festiwalu wykonają też kompozycje romantyków Fryderyka Chopina i Felixa Mendelssohna-Bartholdy.

Podczas jubileuszowego Festiwalu wystąpią śpiewaczki Simone Kermes (sopran koloraturowy) i Vivica Genaux (mezzospran). W wydarzeniu wezmą udział również: Agnieszka Duczmal z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Leszek Możdżer, Krzysztof Herdzin, Amici Veneziani oraz artyści związani z Warszawską Operą Kameralną.

Pierwszego dnia po otwarciu teatrów 29 maja w siedzibie WOK obędzie się premiera opery "Don Giovanni" w reżyserii Michała Znanieckiego. Scenografię przygotowali Rafał Olbiński i Luigi Scoglio. Kolejne spektakle odbędą się 30, 31 maja i 1 czerwca. 29 maja dzieci będą mogły obejrzeć przygotowaną dla nich wersję opery Mozarta "Bastien und Bastienne" w reżyserii Tomasza Cyza.

W Filharmonii Narodowej będzie można wysłuchać solowego recitalu Leszka Możdżera pt. "Solo: Jazz meets classic".

6 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie wystąpi Simone Kermes wraz z towarzyszącym jej zespołem instrumentów dawnych Amici Veneziani. Artystka wykona dzieła kompozytorów barokowych takich jak m.in. Tarquinio Merula, Henry Purcell, Claudio Monteverdi. Kermes znana jest również ze śpiewania utworów współczesnych, rozrywkowych zaaranżowanych barokowo. Podczas swojego recitalu wykona m.in. piosenkę znaną z filmu "Okruchy życia" "La Chanson d`Hélene" Philippa Sarde'a oraz "Bitte geh nicht fort" czyli "Ne me quitte pas" Jacquesa Brela. Kermes wystąpi również na gali finałowej festiwalu, gdzie wraz z orkiestrą MACV wykona m.in. 1 część Arię "Trzech utworów w dawnym stylu" Aria Krzysztofa Pendereckiego.

W czasie blisko dwóch festiwalowych miesięcy wystawione będą opery: "Czarodziejski flet", "Wesele Figara", "Idomeneo", "Così fan tutte" i "Uprowadzenie z seraju". Słuchacze będą mogli również usłyszeć "Requiem" Mozarta, jego - symfonie, dzieła kameralne oraz uwertury (również samodzielnie poza operami).

Jubileuszowy festiwal potrwa do 4 lipca.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne