EN

25.01.2022, 12:21 Wersja do druku

Warszawa. Ferie z Operą Kameralną

Warszawska Opera Kameralna zaprasza na spektakle.

fot. mat. teatru

,,Tłusty czwartek" / "Nocny dzwoneczek’’ Gaetano Donizettiego
Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej, al. Solidarności 76B
29-30 stycznia 2022
ANGIELSKIE NAPISY

Opery w rytmie karnawału

Zachęcamy Państwa do obejrzenia dwóch komedii Gaetano Donizettiego w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza.
"Nocny dzwoneczek" to historia porzuconego kochanka, który staje się natrętnym stalkerem. Zrobi wszystko, żeby ta, którą kocha nie spędziła nocy poślubnej z małżonkiem. Gdy tylko młoda para ma zamknąć drzwi sypialni, w domu rozlega się dźwięk dzwonka u drzwi. I tak kilka razy, aż do rana. Operowa farsa o przebiegłym prześladowcy, który uknuł zabawną zemstę.
Tylko atmosfera kończącego się karnawału tłumaczy grzeszki, które popełniają bohaterowie tej zwariowanej komedii, jaką jest "Tłusty czwartek". Nina kocha Teodora. Ale ojciec chce ją wydać za Ernesta – całkiem miłego i jak się okazuje sprytnego chłopaka. Młodzi wraz z grupą przyjaciół knują wymierzony w Ernesta spisek. Ten jednak nie pozostaje im dłużny – także ma swój plan. Kto zwycięży i poślubi Ninę?

fot. mat. teatru

,,Symfonie Mozarta i Haydna’’
Zamek Królewski w Warszawie
13 lutego 2022

Symfonie klasyków wiedeńskich na Zamku Królewskim

13 lutego zapraszamy Państwa na wyjątkowy koncert Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Michała Maciaszczyka.

Koncert, na którym zabrzmią Symfonię nr 41 ,,Jowiszowa’’ Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Symfonia nr 83 Josepha Haydna.
Symfonia „Jowiszowa” została okrzyknięta Mozartowskim arcydziełem. Jego ostatnia i najdoskonalsza „Jowiszowa’’, bo monumentalna, budująca respekt, czyniąca nas lepszymi i szlachetniejszymi. Po prostu – boska. To między innymi ona sprawiła, że muzykolog, Albert Einstein powiedział: frazy które znamy jako dzieła Maestro Amadeusza, to muzyka prosto od Boga, istniejąca od tysiącleci w kosmosie, ale to właśnie Mozart zawarł ją w nutach.

Z innej muzycznej galaktyki pochodzi 83 symfonia Haydna. Słodka, urocza, dowcipna i niedługa. Zdecydowanie bardziej przyziemna niż „Jowiszowa”. Nadano jej jakże prozaiczny, ale i intrygujący tytuł – „Kura”. A to dzięki motywowi z pierwszej części, który przywodzi na myśl gdakanie tego gospodarczego ptaka (a i początek drugiej może się kojarzyć z nieco ospałym nielotem). tył. A jednak nie jest to utwór prosty do wykonania – Haydn stawia w niej muzykom wymagania, oddaje tutaj hołd, którym nasza Orkiestra pod dyrekcją Michała Maciaszczyka będzie pragnęła sprostać.

fot. mat. teatru

,,Wesele Figara’’ Wolfganga Amadeusa Mozarta
Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej, al. Solidarności 76B
19-20 lutego 2022
ANGIELSKIE NAPISY

Absolut sztuki wpisany w kanon naszego cywilizacyjnego dziedzictwa

,,Wesele Figara’’ to jedna z najgenialniejszych oper w historii świata. Począwszy od porywającej uwertury, przez wspaniałe arie i popisy chóralne, to wszystko czyni niniejsze dzieło ponadczasowym katalogiem człowieczych dramatów, miłosnych uniesień, lapsusów, opisem ludzkich słabości, ale i pochwałą klarownego jak źródlana woda porywu serca.

Inscenizacja Grzegorza Chrapkiewicza w Warszawskiej Operze Kameralnej nie pozostawi widza obojętnym, lecz zaangażuje go emocjonalnie, wciągając w swój specyficzny, nie do końca przecież wesoły świat. Reżyser bawi się postaciami i jednocześnie odsłania ludzkie słabości, w tym pustotę i pożądliwość.

***

"OPERA Z FOTELA’’ dla każdego

Opera bez wychodzenia z domu, na wyciągnięcie ręki, w dowolnej chwili i w dowolnym towarzystwie.

Będziemy Państwu udostępniać nasze nagrania audio i video, zdjęcia ze spektakli, wystawy, operowe smaczki i historię Warszawskiej Opery Kameralnej. Zapraszamy na wybrane tytuły: Czarodziejski flet, Gala Mozart Night, Orfeusz i Eurydyka, Snack Opera, Requiem.

Źródło:

Materiał nadesłany