Po dwuletniej przerwie na scenę przy Marszałkowskiej 8 powraca „Fantazja” Anny Karasińskiej, zwyciężczyni Festiwalu Boska Komedia w 2022 roku. W dniach 3-5 listopada fantazjować będą: Dobromir Dymecki, Adam Woronowicz, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Zofia Wichłacz, Agnieszka Roszkowska oraz Anna Karasińska.
Kobieta, której uczuć nikt nie rozumie. Osoba, która zapakowała Twoją paczkę rodzynek w dalekim kraju, którego nazwy nawet nie znasz. Podróżnik czekający z Tobą na autobus. Mężczyzna nurkujący w rzece... Wszyscy ci bohaterowie „Fantazji” nie pojawiają się na scenie - istnieją jedynie w wyobraźni. Anna Karasińska bada teatr jako miejsce, w którym fikcja staje się rzeczywistością. Jaką umowę zawierają widzowie i artyści, by powołać do życia świat zawieszający naszą niewiarę? Czy wyobraźnia ma granice?
Pracując nad spektaklem skupiliśmy się na tej specyficznej aktywności wyobraźni, która pozwala zrozumieć co czują inni ludzie, poczuć się z nimi połączonymi i w sposób nieoceniający widzieć ich w różnych sytuacjach/widzieć ich punkt widzenia. Można powiedzieć że w sali teatralnej zorganizowaliśmy spotkanie pewnej liczby osób, które w innych okolicznościach nigdy by się nie spotkały, lub spotkałyby się i nie zauważyły tego. Trudno powiedzieć o nich, że są to teatralne postaci lub że są to osoby fikcyjne. Osoby te pojawiają się na zetknięciu wyobraźni widzów i aktorów, oddziałują na siebie, towarzyszą sobie i znikają. W spektaklu obserwujemy także mechanizm przyjmowania na siebie roli przez aktorów. Mamy nadzieję, że w tym spotkaniu powstaje pewne poczucie bliskości i radości i że mechanizm bezinteresownego zauważania innych, i współodczuwania z nimi, może zostać przez widza „wyniesiony” z teatru - Anna Karasińska
Obsada: Dobromir Dymecki, Adam Woronowicz, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Zofia Wichłacz, Agnieszka Roszkowska, Anna Karasińska
Twórcy i twórczynie:
tekst i reżyseria: Anna Karasińska
dramaturgia: Magdalena Rydzewska, Jacek Telenga
scenografia i kostiumy: Paula Grocholska
choreografia: Magda Ptasznik
reżyseria światła: Szymon Kluz
Spektakl powstał w ramach programu Młody TR, będącego częścią Linii nowych talentów. TR Warszawa wspiera rozwój artystyczny młodych twórców, prowadząc takie projekty jak: Teren Warszawa, TR/PL, Teren TR, Młody TR, Debiut TR, a także rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli oraz przedstawienia repertuarowe, do realizacji których zapraszani są nowi twórcy i twórczynie.