EN

14.09.2022, 15:19 Wersja do druku

Warszawa. Familijna telenowela w teatrze. Wkrótce premiera spektaklu „Rodzina”

Spektakl „Rodzina” w reż. Justyny Sobczyk to najnowsza koprodukcja Teatru 21 i TR Warszawa. Premiera spektaklu odbędzie 30 września o godz. 19.00 na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8, w ramach Festiwalu Kultury Bez Barier oraz cyklu “Porozmawiajmy o (niepełno)sprawnościach”.

fot. Tomek Tyndyk, Adrian Lach/ proj. plakatu: Grzegorz Laszuk

Czy istnieje idealny model rodziny? To pytanie zadają sobie twórcy i twórczynie spektaklu „Rodzina”, który powstaje we współpracy Teatru 21, nagrodzonej Paszportem „POLITYKI” grupy teatralnej aktorów i aktorek z zespołem Downa i autyzmem, oraz zespołu aktorskiego teatru TR Warszawa. Wspólnie z twórcami przedstawienia aktorki i aktorzy rozpoczęły i rozpoczęli od indywidualnych poszukiwań rodzinnych choreografii, badając temat współczesnej rodziny i relacji rodzinnych. W przestrzeni przypominającej plan zdjęciowy do familijnego serialu, bazując na swoich osobistych doświadczeniach i improwizacjach, aktorzy i aktorki obu teatrów tworzą rodzinną komedię omyłek. Ciemna strona relacji rodzinnych spotyka się w niej z tęsknotami i fantazjami na temat harmonijnej rodziny wprost z telewizyjnych telenowel. Czy osoba z niepełnosprawnością może być pełnoprawnym członkiem/członkinią rodziny – nie tylko synem czy córką, ale też ciocią, wujkiem, matką lub ojcem? Czy aktor/ka z niepełnosprawnością może być pełnoprawnym członkiem/członkinią rodziny teatralnej?

Na scenie pragniemy powołać inkluzywne laboratorium, aby przyglądać się społecznemu modelowi rodziny, do którego połowa zaproszonego zespołu aktorskiego (przedstawiciele Teatru 21) nie ma takiego samego dostępu, jak osoby bez niepełnosprawności. W teatrze, który jest dla nas przestrzenią wolności, wyobraźni i eksperymentu, chcemy powołać sytuacje i obrazy, na które w społeczeństwie nie ma powszechnego przyzwolenia. – mówi reżyserka spektaklu Justyna Sobczyk, reżyserka.

W spektaklu „Rodzina” wystąpi czwórka aktorów z Teatru 21: Piotr Swend (który od 25 lat wciela się w rolę Macieja Lubicza w serialu „Klan”), Michał Pęszyński, Magdalena Świątkowska i Daniel Krajewski. Aktorom z Teatru 21 towarzyszą etatowi aktorzy TR Warszawa: Monika Frajczyk, Izabella Dudziak i Sebastian Pawlak.

Premiera

Premiera „Rodziny” odbędzie się 30 września 2022 roku o godz. 19.00 na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. Kolejne spektakle zaplanowane są na 1, 2, 6, 8 i 9 października oraz 17, 19, 20 listopada w TR Warszawa. Bilety można kupić online na stronie bilety.trwarszawa.pl oraz stacjonarnie w kasie TR Warszawa.

Premiera spektaklu „Rodzina” odbywa się w ramach Festiwalu Kultury Bez Barier oraz cyklu „Porozmawiajmy o (niepełno)sprawnościach”.

Więcej informacji na naszych stronach internetowych - TR WARSZAWA i TEATR 21

Koprodukcja z Teatrem 21

Teatr 21 – zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Działając nieprzerwanie od 2005 roku stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 Teatr 21 został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii “Teatr”.

Centrum Sztuki Włączającej – prowadzona przez Teatr 21 od 2020 roku społeczna instytucja kultury współfinansowana przez m. st. Warszawę, w całości poświęcona twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją pierwszą, stałą siedzibę na warszawskiej Pradze Północ.

Twórcy i twórczynie reżyseria: Justyna Sobczyk
scenariusz na podstawie improwizacji aktorskich: Natalia Fiedorczuk
dramaturgia: Jakub Drzewiecki, Natalia Fiedorczuk, Justyna Sobczyk
scenografia: Barbara Hanicka
kostiumy: Wisła Nicieja
muzyka: Krzysztof Kaliski
choreografia: Aleksandra Bożek-Muszyńska
wideo: Agata Rucińska
reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński
kierowniczka produkcji: Anna Czerniawska
producentka Teatru 21: Paulina Uryszek
asystentka reżyserki: Katarzyna Gawryś
asystentka scenografki/asystentka produkcji: Monika Zielińska
inspicjentka: Patrycja Węglarz

obsada: Izabella DudziakMonika FrajczykDaniel KrajewskiSebastian PawlakMichał PęszyńskiPiotr SwendMagdalena Świątkowska

Porozmawiajmy o (nie)pełnosprawności

Cykl debat, spotkań i projektów artystycznych, których celem jest realne likwidowanie barier w dostępie do kultury i ekspresji artystycznej dla osób z niepełnosprawnościami, w szczególności przekraczanie granic między artystami/artystkami o różnym doświadczeniu i statusie zawodowym. W ramach projektu przewidziane są pokazy spektakli teatralnych z udziałem osób z niepełnosprawnościami oraz debaty i spotkania, poświęcone obecności osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym i kulturalnym. Z pomocą ekspertów i zaproszonych gości, a także osób z niepełnosprawnościami, chcemy zrozumieć kondycję człowieka i mechanizmy, jakie kierują ludzką egzystencją. Dlaczego chcemy rozmawiać w teatrze? Bo to być może ostatnia przestrzeń, w której można bezpiecznie i otwarcie mówić o problemach człowieka, nie narażając się na osąd czy moralizowanie. Teatr zajmuje się tym od swych początków: pokazuje ludziom, jakimi są, jakimi pragną być i jakimi mogliby być, gdyby tylko chcieli.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne