EN

21.05.2021, 13:46 Wersja do druku

Warszawa. Etiuda studentki III roku reżyserii Akademii Teatralnej na Festiwalu FIST w Belgradzie

„Momik”, etiuda Aleksandry Bielewicz, studentki III roku kierunku reżyseria, zostanie pokazana na Festiwalu FIST w Belgradzie. Etiuda powstała pod opieką mgra Łukasza Chotkowskiego.

fot. mat. organizatora

Tytułowy Momik to polski Żyd wychowany w Izraelu. Całe jego dzieciństwo naznaczone było traumą wojny. Nie rozumiał lęku obecnego w jego rodzinie, ale przesiąkł nim do szpiku kości. Uporczywie budował obraz kraju TAM. Kraju, który w dziecięcej wyobraźni widział jako piękne miejsce, nawiedzone przez okrutną bestię. Szukanie śladów przeszłości i próba jej zrozumienia stały się jego obsesją. 

Momik przyjeżdża do Polski, żeby skonfrontować się z widmami, które w nim mieszkają. Szuka 6 milionów Żydów, getta, po którym prawie nic już nie pozostało. Razem z „duchami” wyrusza w podróż. 

W tę podróż zabieramy naszych widzów, przechodniów. Spacer ma charakter intymnego doświadczenia – każdy z uczestników przed rozpoczęciem dostaje link do ścieżki audio. Korzystając z własnego telefonu oraz słuchawek dostaje możliwość wysłuchiwania nagrania prowadzącego go przez spektakl i jednoczesnego obserwowania synchronicznych działań aktorów. Każdy widz może zdecydować, na ile zanurzyć się w historii głównego bohatera, na ile podążyć za mówiącymi głosami, na ile miksować przedstawianą przez nas rzeczywistość z rzeczywistością współczesnego miasta, w którym się znajdujemy. Szukamy pamięci wybranych miejsc, badamy fuzję tego czym były, a czym się stały. Szukamy śladów zatartej tożsamości. Narodowej i indywidualnej. Szukamy brakującego elementu, niezbędnego do poczucia się człowiekiem spójnym.

Aleksandra Bielewicz

Aleksandra Bielewicz

Studentka III roku reżyserii w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, absolwentka teatrologii Uniwersytetu Paris 3 Sorbonne Nouvelle w Paryżu. Jako asystentka reżysera współpracowała z Radkiem Rychcikiem, Natalią Korczakowską, Michałem Walczakiem, Zoe Moore. Spektakle w jej reżyserii pokazywane były m.in. na Festiwalu Monodramu w Tychach, Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych iTSelF w Warszawie, festiwalu Mozart Junior w Warszawskiej Operze Kameralnej. Uczestniczka warsztatów m.in. z Romeo Castelluccim, Krzysztofem Warlikowskim.

Program Festiwalu: fist-festival.com

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne