EN

24.02.2021, 14:15 Wersja do druku

Warszawa. Elżbieta Bielińska laureatką Nagrody Henryk

Aktorka Teatru Baj Elżbieta Bielińska została w tym roku laureatką prestiżowej Nagrody „Henryk” przyznawaną przez Sekcję Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne.

fot. Marek Zimakiewicz

Elżbieta Bielińska jest etatową aktorką Teatru Baj od 1984 roku. Przez ten czas zagrała w 46 premierowych tytułach. Jest artystką niezwykle czułą, czujną i precyzyjną. Absolutnie skupia się na roli i pracy jaką musi wykonać przy jej kreowaniu. Na scenie jest całkowicie oddana wizji twórców, a jednocześnie bardzo świadoma tego, co chce zrobić, zagrać, przekazać.

Ma tak mocną sceniczną osobowość, że jej obecność na scenie zapamiętuje się na długo. Nawet jeśli ma za zadanie odegrać drugoplanową rolę, nawet epizodyczną, jej swoista elektryczność, przyciąganie uwagi, połączone oczywiście z perfekcyjnym aktorstwem, sprawia, że jej rola jest potem komentowana i przeżywana przez widzów na równi z postaciami pierwszoplanowymi. Zdarza się też tak, że podczas prób, tak idealnie konstruuje swoją postać i oddaje jej tak dużo swojego skupienia i energii, że reżyser decyduje się poszerzyć jej udział w sztuce. Elżbieta Bielińska spędziła na scenie ogromną część swojego życia. Nigdy nie wybrała drogi na skróty, nie uległa pochwałom. Teatr lalek jest jej ogromną pasją, a możliwość dzielenia się wiedzą i umiejętnościami – wielką radością. 

Jej zaangażowanie w pracę i niekwestionowany talent były wielokrotnie nagradzane. W 2008 roku otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Elżbieta Bielińska wyjątkowe mistrzostwo animacji pokazała w spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan” wyreżyserowanym przez znakomitego twórcę Marcina Jarnuszkiewicza. Stworzone bardzo kameralne warunki, precyzyjna gra aktorska, delikatna muzyka sprawiła, że spektakl wzruszał widzów nie tylko w całej Polsce, ale także tam, gdzie pojawiał się na świecie. Dzięki precyzji, skupieniu, genialnej wręcz animacji aktorskiej przedstawienie zdobyło wiele nagród, między innymi następujące: 

- Nagroda specjalna „za ocalenie i pielęgnowanie metafizyki, sacrum, duchowości i osobnego wymiaru czasu w spektaklu Marcina Jarnuszkiewicza” (MASKARADA – Międzynarodowy Festiwal Ożywionej Formy w Rzeszowie, 2017)

- Nagroda Śląskiego Oddziału ZASP za animację w przedstawieniu na 12. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom” (2015)

- III nagroda na XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (2015)

- Nagrody aktorskie w dziedzinie animacji lalkowej im. prof. Władysława Jaremy dla Elżbiety Bielińskiej i Małgorzaty Suzuki przyznane przez ZASP na XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (2015)

- Grand Prix „Złocisty” dla najlepszego spektaklu XIX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK (2015)

- Atest Polskiego Ośrodka ASSITEJ – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego (2015)

- Nagroda dla Marcina Jarnuszkiewicza za inscenizację przedstawienia na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym WALIZKA w Łomży (2014)

- III nagroda na IV Festiwalu Teatralna Karuzela w Łodzi za piękne obrazy, zatrzymany czas i filozoficzny przekaz docierający z równą siłą do dzieci i dorosłych (2014)

„Henryki” są najważniejszą nagrodą indywidualną przyznawaną przez Sekcję Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystych obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa, który przypada na 21 marca. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid-19, dokładna data wydarzenia zostanie podana w późniejszym terminie.

Źródło:

Materiał nadesłany