EN

28.04.2023, 19:38 Wersja do druku

Warszawa. „Dziewczynka ze skrzypcami” w Teatrze Baj

Teatr Baj zaprasza młodzież i dorosłych na spektakle pt. „Dziewczynka ze skrzypcami” już w ten weekend! W sobotę na godzinę 17:00 w niedzielę zaś na 11:00. Bilety na stronie.

fot. Albert Roca Macià / mat. teatru

O spektaklu:

„Była sobie pewnego razu mała dziewczynka, która lubiła grać na skrzypcach. Dodatkowo posiadała rzadką umiejętność. Kiedy zakrywała oczy dłonią, mogła widzieć to, o czym akurat wówczas myślała (…)”.

Dziewczynka, która lubiła grać na skrzypcach, wyrusza na poszukiwania swojego taty. Droga, którą przemierza prowadzi przez morze, skały, lasy. Natura jest jej przeszkodą, ścieżką i lustrem jednocześnie. Jej emocje odbijają się w szumie fal, blasku zorzy polarnej i fruną z wiatrem. Muzyka, której bezgranicznie zaufała, wyznacza jej ścieżkę do uwięzionego przez rozpacz i mrok taty.

W tym onirycznym, nastrojowym, niezwykle bogatym wizualnie i muzycznie przedstawieniu najważniejsza jest podróż. Podróż przez nieopisane piękno natury oraz przez kalejdoskop emocji i wrażeń – także tych trudniejszych i ciemniejszych, z którymi przychodzi nam się zmagać. Podążamy za Dziewczynką ze skrzypcami, która jest naszym przewodnikiem i otwiera przed nami swój leksykon wrażliwości.

Ewa Piotrowska sięga po tekst najważniejszego dzisiaj norweskiego dramatopisarza – Jona Fossego. Dramatopisarza, który słynie głównie ze swojej twórczości dla dorosłych i to ona odnosi sukcesy na europejskich scenach. Polska inscenizacja tekstu tego autora będzie jedną z pierwszych, skierowanych do młodego widza.

Dziecko u Fossego traktowane jest niezwykle partnersko, z dużym szacunkiem i bez koloryzowania. Skandynawski model twórczości dla najmłodszych opiera się na wierze w dojrzałość oraz mądrość młodego człowieka. Twórcy „Dziewczynki ze skrzypcami” idą tym tropem i przygotowują spektakl, dla widzów, którzy choć metrykalnie często są nazywani dziećmi, pragną już głębszej refleksji i zanurzenia się zarówno w życiowych doświadczeniach, jak i w sztuce. A refleksja w tym przedstawieniu to słowo klucz, które otwiera kolejne tropy i pozwala doświadczyć nowych emocji w teatrze.

Twórcy:
Reżyseria: Ewa Piotrowska
Dramaturgia: Ingrid Weme Nilsen
Scenografia: Edyta Rzewuska
Muzyka: Karoline Rising Næss
Projekcje: Marek Rzewuski
Tłumaczenie: Monika Grossman-Kliber
Obsada: Adriana Paprocka, Andrzej Bocian, Oskar Lasota

Spektakl powstał w ramach projektu pod nazwą „Dziecko – Dorosły – leksykon wrażliwości”, realizowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021. Partnerem projektu jest norweski teatr Det Norske Teatret. Autora w/w sztuki reprezentuje Colombine Teaterförlag c/o Agencja Dramatu i Teatru ADiT. Patronat honorowy objęła Ambasada Królestwa Norwegii.

Źródło:

Materiał nadesłany