EN

2.06.2021, 14:34 Wersja do druku

Warszawa. Dziecięca widownia. Nowa wystawa w Instytucie Teatralnym

W Galerii Jednego Przedmiotu Instytutu Teatralnego można oglądać nową wystawę i niezwykły obiekt – „Dziecięcą Widownię Teatru Lalek Zaczarowany Świat” w Toruniu. To na niej, przez kilkadziesiąt lat, najmłodsi widzowie przeżywali pierwsze teatralne fascynacje – aż do 2019 roku, kiedy teatr przestał działać, a jego archiwum trafiło do Instytutu. Zapraszamy do wejścia w ten naprawdę niezwykły, zaczarowany świat.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Teatr Lalek Zaczarowany Świat zakończył działalność dwa lata temu, rok przed swoim 70-leciem. Jego bogate archiwum zostało przekazane Instytutowi Teatralnemu im. Zbigniewa Raszewskiego. Kilkadziesiąt lalek, dekoracje teatralne, rekwizyty, fotografie, scenariusze, dyplomy. Niezwykła dokumentacja wielu lat pracy i wychowywania kilku pokoleń teatralnych adeptów i adeptek.

Zaczarowany Świat był miejscem jedynym w swoim rodzaju – jednocześnie profesjonalnym, ale tworzonym także przez pasjonatów i amatorów. Scena, przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym, powstała w 1950 roku, a została założona przez pedagożkę i lalkarkę – Janinę Awgulową. Od 1990 roku kierowała nią niezwykła artystka, autorka tekstów, reżyserka, scenografka – Emilia Betlejewska, związana z tym teatrem od 1977 roku.

Maleńka, oznaczona figurami zwierząt, widownia dla maluchów, którą prezentujemy Państwu w Galerii Jednego Przedmiotu IT, używana była początkowo w Teatrze „Baj Pomorski”. W 1962 roku trafiła jako dar do Torunia. Widownia liczyła wtedy 122 miejsca.

Zapraszamy nie tylko do zapoznania się z tym wyjątkowym obiektem, ale także do poznania całego archiwum Teatru Lalek „Zaczarowany Świat”, które zdeponowane zostało w instytutowej Pracowni Dokumentacji Teatru im. Barbary Krasnodębskiej Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne