EN

6.02.2025, 16:00 Wersja do druku

Warszawa. „Дзяди/Dziady” Mai Kleczewskiej w Teatrze Dramatycznym

„Дзяди/Dziady” Mai Kleczewskiej z Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego z Iwano-Frankiwska zostaną zaprezentowane w dniach 21-25 lutego w Warszawie. To niezwykła okazja, by zobaczyć jeden z najważniejszych polskich dramatów, którego interpretacja wpisana jest we współczesny kontekst wojny w Ukrainie i walki o wolność.

fot. mat. organizatora

„Dziady” w czasie wojny

Dwa lata po głośnej inscenizacji „Dziadów” w krakowskim Teatrze Słowackiego Maja Kleczewska ponownie sięga po dramat Mickiewicza, tym razem wystawiając go we Frankiwskim Teatrze Dramatycznym. W swojej interpretacji podkreśla aktualność „Dziadów” jako utworu antyimperialnego. W polskiej literaturze trudno znaleźć inne dzieło, które równie wyraziście opisuje zmagania narodu z rosyjskim zniewoleniem. Wystawienie „Dziadów” na Ukrainie, w czasie wojny z Rosją, ma niezwykle silny wydźwięk – zarówno dla ukraińskiej, jak i polskiej publiczności.

Spektakl Kleczewskiej to nie tylko inscenizacja klasycznego dramatu, lecz także akt polityczny – manifest oporu, który podkreśla wspólnotę doświadczeń Polski i Ukrainy w konfrontacji z rosyjskim imperializmem. „To jest wasza wojna, bo Ukraińcy bronią każdego z nas” – mówi reżyserka, odpowiadając tym, którzy twierdzą, że wojna w Ukrainie nie dotyczy reszty Europy.

Kleczewska, uznawana za jedną z najważniejszych polskich reżyserek, nadaje „Dziadom” mocny, antyrosyjski wydźwięk. W centrum inscenizacji znajduje się doświadczenie człowieka pozbawionego wolności – temat uniwersalny, wykraczający poza kontekst Polski i Ukrainy. Spektakl stawia Europie trudne pytania: nie o wdzięczność Ukrainy, lecz o to, co jeszcze jesteśmy jej winni.

Teatr jako głos sprzeciwu

Wydarzenie odbędzie się dzięki współpracy warszawskich instytucji – Centrum Mieroszewskiego, Domu Spotkań z Historią i Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka, na którego scenie odbędą się pokazy.

Zdecydowaliśmy się wesprzeć pokazy spektaklu, ponieważ teatr w czasach wojny pełni rolę nie tylko artystycznego medium, ale przede wszystkim narzędzia oporu. „Dziady” w tym kontekście są czymś więcej niż spektaklem – są głosem sprzeciwu wobec agresji i próbą na nowo określenia roli sztuki w rzeczywistości naznaczonej wojną.

Wystawienie polskiego dramatu, który od zawsze był symbolem narodowego oporu przeciw tyranii, w sercu walczącej Ukrainy, to wyraźny sygnał solidarności i wspólnoty losów. To także dowód, że teatr nie jest luksusem czasów pokoju, lecz przestrzenią walki o pamięć i sprawiedliwość. - Centrum Mieroszewskiego

REALIZATORZY:

Reżyseria – Maja Kleczewska
Scenografia – Wojciech Puś
Kostiumy – Konrad Parol
Choreografia – Kaja Kołodziejczyk, Dmytro Leka
Kompozytor – Cezary Duchnowski
Dyrygent – Bohdan Tkaczuk
Chórmistrz – Natalia Bajdak
Zastępca reżyserki – Roman Lutskyi
Asystent reżyserki – Lubov Skirko

OBSADA:

Viktor Abramiuk, Liliia Abramiuk, Inna Bevza, Ivan Blindar, Vladyslav Demydiuk, Valentyna Ivanytska, Yevhenii Kholodniak, Pavlo Kilnytskyy, Yuliia Konyk, Oleksii Leibiuk, Dmytro Leka, Nadiia Levchenko, Roman Lutskyi, Yurii Lytvynov, Andrii Melnyk, Oleh Panas, Bohdan Romaniuk, Tetiana Shavkova, Ivanna Sirko, Ostap Sloboda, Liubomyr Valivots, Mariana Vintoniak, Yurii Vyhovanets, Ihor Zakharchuk

Premiera: 23.05.2023 r.

Czas trwania: 120 minut bez przerwy

Spektakl będzie prezentowany w języku ukraińskim z napisami w języku polskim.

Spektakl przeznaczony dla widzów od 16. roku życia.

Po pokazie w niedzielę 23.02 odbędzie się spotkanie z twórcami. Wstęp na wydarzenie będzie wolny za okazaniem biletu na spektakl na dowolny termin.

RECENZJE:

“Polityczna „matryca” oryginalnego dzieła jest tu (przyp. w spektaklu Kleczewskiej) stanowczo uwolniona od scenerii XIX wieku i wypełniona świeżą istotą - pełną pasji, istotną, motywowaną wdzięcznością, współczuciem i budowaniem wspólnego artystycznego frontu. A także - gniewem i zemstą. “
Wołodymyr Jeszkilew | https://postimpreza.org/texts/mitskevych-na-bairaktari

„Dobrze odegrana Scena więzienna z chwytającą za gardło opowieścią Sobolewskiego o wywózkach studentów i kaźni Wasilewskiego może zrobić na widzach piorunujące wrażenie, ale scena ta, opowiadająca o okrucieństwach Rosjan, odegrana przez Ukraińców w dobie inwazji, staje się automatycznie czymś znacznie więcej niż teatr, porażając swoją autentycznością.”
Tomasz Domagała | https://domagalasiekultury.pl/

„To moment, gdy krzyk nie jest już pożądany, świadczy o zakłócaniu porządku. Dobrze, że Maja Kleczewska i jej aktorzy krzyczą dosadnie.”
Sonia Romanowska | Nowa Siła Krytyczna

Co: spektakl „Дзяди/Dziady” Mai Kleczewskiej z Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego z Iwano-Frankiwska

Gdzie: Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka

Kiedy: 21, 22.02 godz. 19.00, 23.02 godz. 17.00, 25.02 godz. 11.00

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne