EN

15.09.2020, 13:19 Wersja do druku

Warszawa. Dwa premierowe wydarzenia na Festiwalu Nowe Epifanie

W ramach 11. Festiwalu Nowe Epifanie w środę odbędzie się premierowy koncert "Psałterz Polski III. Piżmo i mirra” w wykonaniu Adama Struga, Monodii Polskiej i Marii Erdman. 17 września zaplanowano wydarzenie kulinarno-artystyczne "12 kobiet" w reżyserii Moniki Kuci.

"Trwa przerwany w marcu z powodu pandemii Festiwal Nowe Epifanie, organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucję kultury m.st. Warszawy. Jedenasta edycja festiwalu odbywa się pod hasłem +Nie dotykaj mnie+. We wrześniu pokażemy kolejne dwie premiery, tym razem z programu muzycznego oraz kulinarnego. 16 września odbędzie się koncert +Psałterz Polski III. Piżmo i mirra+ w wykonaniu Adama Struga, Monodii Polskiej oraz Marii Erdman, a na 17 września zaplanowano wydarzenie kulinarno-artystyczne +12 kobiet+ w reżyserii Moniki Kuci" - poinformowała PAP Edyta Sudoł z biura prasowego festiwalu.

Trzeci koncert z cyklu "Psałterza Polskiego" w wykonaniu Adama Struga, Monodii Polskiej i Marii Erdman odbędzie się 16 września o godz. 20 w warszawskim Zborze Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy (Pl. Stanisława Małachowskiego 1).

"Usłyszymy, jak co roku, psalmy w muzycznym opracowaniu Mikołaja Gomółki do słów genialnego przekładu Jana Kochanowskiego. Tym razem wykonawcy biorą na warsztat dłuższe formy stychiczne, w których powtarzalna forma niesie wyjątkowo emocjonalny przekaz" - czytamy w zapowiedzi koncertu.

W wydarzeniu kulinarno-artystycznym "12 kobiet" w reż. Moniki Kuci weźmie udział grupa bardzo różnych kobiet, które "utkają opowieść o tym, czym jest kobiecość, czułość, macierzyństwo, siostrzeństwo". "Osobiste historie, zapamiętane melodie, domowe przepisy będą odkrywane przy gotowaniu, czesaniu, ubieraniu się, dzieleniu jedzeniem. Centralnym punktem spektaklu jest stół przypominający ten z obrazu Leonarda da Vinci" - napisano w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, "kobiecy stół służy do wielu rzeczy: do jedzenia, do rozmawiania, do pracy, ale też do rodzenia i do umierania". "Obok stołu stoi piec, który ogrzewa dom. Widzowie - jako goście przyjęcia - będą zaproszeni do degustacji. A w menu, m.in.: czeczeńskie manty, mazowieckie pierogi oraz blok czekoladowy - wspomnienie z dzieciństwa" - czytamy w opisie wydarzenia.

W spektaklu "12 kobiet" wezmą udział: Monika Kucia, Lena Piękniewska, Jagna Knittel, Zargan Nasordinowa, Małgorzata Nierodzińska, Talya Balikcioglu, Zofia Kucharczyk, Antonina Wiatrowska, Agnieszka Łabuszewska i Patrycja Dołowy. Pokazany zostanie 17 września o godz. 19 w Szkole (ul. Emilii Plater 31).

Celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu "Listu do artystów" Jana Pawła II.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Źródło:

PAP