EN
2.06.2022, 11:26 Wersja do druku

Warszawa. Druga edycja Festiwalu sztuki kobiet „Persona” w Mazowieckim Instytucie Kultury

Już 10 czerwca w Mazowieckim Instytucie Kultury rozpocznie się druga edycja interdyscyplinarnego festiwalu sztuki kobiet PERSONA. Jego patronką duchową została profesor Maria Janion - wybitna historyczka idei, krytyczka literacka, dla wielu patronka polskiego feminizmu, autorka książki Kobiety i duch inności. W zaplanowanych wydarzeniach wystąpią m.in.: Magdalena Popławska, Kazimiera Szczuka, Agnieszka Graff, Justyna Sobolewska, Anna Janko i Matylda Kozakiewicz.

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

Pomysł festiwalu Persona narodził się z niezgody na pomijanie roli kobiet we współtworzeniu polskiej kultury i z chęci przybliżenia szerszej publiczności sylwetek kobiet artystek, w tym wybitnych kobiecych osobowości ze świata kultury i sztuki - mówi Magdalena Ulejczyk, dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury, inicjatorka i pomysłodawczyni Festiwalu PERSONA.

Wybór profesor Marii Janion nie był zatem przypadkowy – rok 2022 został ustanowiony Rokiem Polskiego Romantyzmu. To okazja, aby przypomnieć o jednej z najważniejszych historyczek literatury polskiego i europejskiego romantyzmu, która wychowała wiele pokoleń wybitnych polskich humanistek i humanistów.

W programie festiwalu znajdą się: debaty i spotkania literackie, pokazy filmów dokumentalnych o Marii Janion, wystawa prac plastycznych Moniki Malewskiej, koncerty i czytanie aktorskie, projekcje filmowe, punk rockowe warsztaty dla młodzieży z tworzenia zinów. Uruchomiony zostanie także Zakład Poetyckich Pobrań Dźwiękowych, w którym poetki i artystki będą mogły nagrać swoją twórczość bezpośrednio na płytę winylową. Na festiwalu pojawią się między innymi: Maria Peszek – aktorka i piosenkarka, Magdalena Popławska – aktorka, Kazimiera Szczuka - Prezeska Fundacji Marii Janion, Agnieszka Graff - kulturoznawczyni, publicystka, pisarka i autorka Świata bez kobiet, Justyna Sobolewska - pisarka i dziennikarka związana z tygodnikiem Polityka, Anna Janko - poetka, pisarka i felietonistka oraz Matylda Kozakiewicz - blogerka i psycholożka czy reżyserka i nowa dyrektorka Teatru Dramatycznego Monika Strzępka.

9 czerwca zapraszamy na specjalne wydarzenie pt. „KOBIETY i duch wolności - finał projektu realizowanego w ramach festiwalu od marca przez choreografkę i tancerkę Paulinę Święcańską z udziałem amatorek – uczestniczek warsztatów. Projekt z cyklu „KOBIETY” łączy taniec i performance, w którym działanie artystyczne staje się pretekstem do poznawania siebie i samorozwoju.

- Myśl i dorobek naukowy zmarłej 23 sierpnia 2020 roku Profesor Marii Janion będą inspiracją do dyskusji o kulturze i sztuce i ich roli we współczesnym świecie, oraz o problemach i wyzwaniach współczesnej humanistyki w czasie pandemii i wojny – podkreśla Magdalena Ulejczyk

Partnerami festiwalu są: Fundacja Marii Janion, Archiwum Kobiet w Instytucie Badań Literackich PAN, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria.

Festiwal PERSONA. Rok Marii Janion

Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa, ul. Elektoralna 12

10-12 czerwca

Dostępność: m.in. pętla indukcyjna, tłumaczenia na PJM, napisy – szczegóły na stronie www

Patroni medialni: Notes Na 6 Tygodni, TOK FM, TVP Kultura, Zwierciadło, Sens, Wyborcza.pl

Bilety: w Kasie MIK lub na mik.waw.pl

Źródło:

Materiał nadesłany