EN

21.09.2020, 12:59 Wersja do druku

Warszawa. “Dotyk”- działanie performatywne Fundacji Sztuka Ciała w reż. Zofii Urszuli Komasy

Inne aktualności

W przyszłą niedzielę, 27-ego września o 17.00 odbędzie się performans “Dotyk”. Działanie będzie miało miejsce w PROMIE Kultury Saska Kępa na ulicy Brukselskiej 23 w Warszawie.

“Dotyk” jest reżyserskim debiutem Zofii Komasy we współpracy z aktorami z Fundacji Sztuka Ciała: Adamem Gąseckim, Hanną Jurczak i Joanną Płóciennik i łączy performans, teatr ruchu, taniec i improwizację z muzyką, dźwiękiem i sztuka wizualną. W trakcie spektaklu zobaczymy wideo Luke'a Juszcza oraz usłyszymy muzykę Mary Komasy. Wejście na wydarzenie jest bezpłatne. Działanie będzie prezentowane także w ramach Festiwalu Kultury bez Barier. Projekt jest współfinansowany przez Biuro Kultury m.st. Warszawy w ramach konkursu “Kreacja”.

Kiedy: 27.09 godz. 17.00

Gdzie: PROM Kultury Saska Kepa, ul. Brukselska 23, 03-973 Warszawa

Cena: bezpłatne

Reżyseria - Zofia Urszula Komasa

Performerzy - Adam Gąsecki, Hanna Jurczak i Joanna Płóciennik

Video - Luke Juszcz

Konsultacja muzyczna - Mary Komasa 

Laboratorium praktyk siostrzeństwa - Magda Fejdasz i Weronika Pelczyńska

Produkcja - Fundacja Sztuka Ciała

Partnerzy- Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, Festiwal Kultury Bez Barier, PROM Kultury Saska Kępa

“DOTYK”

“Dotyk” jest zaproszeniem widza do refleksji nad znaczeniem i obecnością dotyku, do doświadczenia zmysłu dotyku w nowym wymiarze. Performerzy badają różne obszary tego zagadnienia, zabierając nas w świat komunikacji niewerbalnej w którym spotkanie nabiera nowego znaczenia.

W czasie pandemii i separacji oraz postępującej digitalizacji i ciągłego przebodźcowania łatwo oddalić się od siebie i innych. Stawia nas to przed wyzwaniem utrzymania jakości i autentyczności w relacji i czułości w bliskości z innymi i z samym sobą. Jaką więc rolę odgrywa w tym wszystkim dotyk? 

Myślimy, że jest on kluczem do zrozumienia nie tylko tego co indywidualne, ale przede wszystkim tego co wspólne. Jest drogą, którą obraliśmy w badaniu ludzkich potrzeb i granic, sposobów wyrażania i poznawania siebie i swojego ciała, fizycznej i mentalnej świadomości.

Projekt jest poszukiwaniem odpowiedzi na takie pytania jak: Czym jest dotyk? Jak kształtuje człowieka i jego relacje? W jaki sposób możemy doświadczać dotyku? Co nas dotyka? W jaki sposób dotyk zmienia się pod wpływem czasu, zmiany przestrzeni, czy perspektywy?

Zbadajmy dotyk wspólnie.

Fundacja Sztuka Ciała od 2009 roku działa na rzecz promocji pantomimy i innych form teatru ruchu poprzez realizację projektów edukacyjnych, społeczno-kulturlnych oraz produkcje spektakli. Misją fundacji jest tworzenie teatru będącego miejscem autentycznego spotkania, w którym wychodzimy od doświadczenia ciała, używając różnorodnych (artystycznych) środków wyrazu. Teatr Sztuka Ciała, działający pod szyldem Fundacji podejmuje różnorodne działania związane z prezentacją spektakli ruchowych, które poruszają tematykę bliską współczesnemu człowiekowi i ważną, korzystając z ciekawej formy teatru pantomimy.

http://sztukaciala.com/dotyk/

Zofia Urszula Komasa

Performans “Dotyk” jest reżyserskim debiutem Zofii Urszuli Komsy. Urodzona w Warszawie artyska jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pieknych, Kulturoznawstwa na Szkole Wyzszej Psychologii Spolecznej oraz Rezyserii Alternatywnej Teatralnej na praskiej Akademii Teatralnej - Damu. Jej prace z pogranicza teatru, performansu i instalacji pojawiają się na wielu festiwalach artystycznych w całej Europie.

W twórczości inspiruje ją człowiek i ludzkie ciało. W swojej pracy artystycznej stosuje multidyscyplinarne podjeście, dzięki czemu pobudza wszystkie zmysły, dając widzowi możliwość gębszego odczucia utworu.

Źródło:

Materiał nadesłany