EN

3.03.2022, 18:32 Wersja do druku

Warszawa. „Dla Ukrainy” – nowa zakładka na stronie MKiDN

Instytucje kultury, muzea, archiwa, biblioteki oraz szkoły i uczelnie artystyczne włączają się do pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy - podaje MKiDN. Resort zbiera informacje na ten temat w specjalnej zakładce na stronie ministerstwa nazwanej "Dla Ukrainy".

Inne aktualności

"Instytucje kultury, muzea, archiwa, biblioteki oraz szkoły i uczelnie artystyczne aktywnie włączają się w pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. Informacje o zakresie tej pomocy są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakładce Dla Ukrainy, gdzie na poszczególnych podstronach publikujemy bieżące wiadomości na temat udzielanego wsparcia, zarówno w obszarze materialnym (oferty pracy, zamieszkania, stypendia i rezydencje dla ludzi kultury i sztuki), jak i w sferze kultury (koncerty, wystawy, spektakle, oferta edukacyjna)" - napisano w czwartek na stronie resortu.

Wśród proponowanych form wsparcia wymieniono specjalny program bezpłatnej pomocy psychologicznej online "WspieraMY Ukrainę" przygotowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Program jest kierowany do artystów ukraińskich bez względu na dziedzinę twórczą, ich bliskich oraz wszystkich osób dotkniętych agresją Rosji na Ukrainę.

Ponadto w najbliższych dniach organizowane są wydarzenia artystyczne, których celem jest wsparcie – zarówno symboliczne, jak i materialne – obywateli Ukrainy. Narodowe Forum Muzyki im. Lutosławskiego we Wrocławiu 4 marca o godz. 19.00 organizuje wspólnie z Fundacją Ukraina "Koncert solidarności z Ukrainą".

5 marca o godz. 20.00 w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa odbędzie się koncert charytatywny "Warszawskie teatry dla Ukrainy" organizowany przez Teatr Żydowski. W koncercie wezmą udział m.in. Ewa Błaszczyk, Kacper Kuszewski, Justyna Sieńczyłło, Paweł Deląg, Olena Leonenko – Głowacka, Magdalena Placek-Boryń, Andrzej Seweryn, Katarzyna Żak, Krzysztof Tyniec, Dorota Stalińska, Michał Żebrowski, Kasia Dąbrowska, Natalia Sikora, Tomasz Karolak, a także aktorzy Teatru Żydowskiego, Teatru Rampa, Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury, Teatru Lalka, Teatru Guliwer, Teatru Baj, Teatru Syrena, Teatru Kwadrat, Teatru Dramatycznego, Teatru Roma, Teatru Współczesnego, Teatru Wielkiego oraz grupa absolwentów warszawskiej Akademii Teatralnej. Koncert będzie transmitowany na profilu Teatru Żydowskiego na Facebooku.

Szeroką ofertę, skierowaną zarówno do dorosłych, jak i do dzieci, proponują także muzea. Muzeum Narodowe w Warszawie zapewnia bezpłatny wstęp dla wszystkich osób uciekających przed wojną na Ukrainie, które znalazły schronienie w Polsce. Dla dzieci przygotowane zostały specjalne animacje w kolejne weekendy 5-6 marca oraz 12-13 marca w godz. 10.00-16.00. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oferuje bezpłatny wstęp do wszystkich swoich obiektów w marcu i kwietniu, a także bezpłatne lekcje muzealne dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Także Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza do bezpłatnego zwiedzania obiektu wszystkich obywateli Ukrainy.

"Wiele innych ciekawych miejsc otwiera swe drzwi dla uchodźców, dlatego zapraszamy do regularnego odwiedzania strony, na której publikować będziemy aktualne informacje. Dane dotyczące możliwości skorzystania z pomocy są również dostępne na stronach internetowych regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, które przygotowały także specjalne wydania serwisów informacyjnych w języku ukraińskim" - podkreślił resort.

Jak zaznaczył, instytucje kultury prowadzą także zbiórki pieniędzy i najpotrzebniejszych produktów oraz środków medycznych. Kontakty do poszczególnych punktów znajdują się na stronach internetowych. "Informacje o inicjatywach podejmowanych przez instytucje kultury prosimy przesyłać na bieżąco na adres: [email protected]" - dodało ministerstwo.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne