EN

6.10.2020, 09:11 Wersja do druku

Warszawa. "Dialog Śmierci (w Ogrodzie Rajskim)" dostępny online

W ramach projektu "Kultura w sieci" powstał spektakl online "Dialog Śmierci (w Ogrodzie Rajskim)" na podstawie "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" – średniowiecznego dialogu wierszem z XV wieku. Zrealizowali go Jolanta Juszkiewicz z Teatr Kropka Theatre oraz Cezary Zygmunt Molenda.

fot. Marek Lalko

Mistrz Polikarp prosi Boga o możliwość rozmowy ze Śmiercią. Bóg wysłuchał prośby i oczom Polikarpa ukazała się przerażająca postać Śmierci. Śmierć mówi o tym, żeby stać się uczniem w swojej szkole, w której uczy jak żyć, aby być gotowym na śmierć. Za przykład opowiada historię, jak ugrzęzła w błotach i uratował ją przechodzący chłop. W zadośćuczynieniu Kmotr prosi o to, aby pozwoliła mu żyć wiecznie. Śmierć śmieje się z chciwości ludzkiej. Stary już Kmotr ukrył się przed Śmiercią udając cielę przywiązane do kołka. Śmierć go tam jednak dopadła. Polikarp po opowiedzianej historii zrozumiał istotę życia ziemskiego, pozbawia się majątku i staje uczniem w szkole Śmierci.

Koncept włącza aspekt ekologiczny zanieczyszczania środowiska odpadkami plastikowymi.

Na sfilmowany obraz, w którym widzimy postaci Polikarpa, Ogrodnika i Kmotra grane przez Cezarego Zygmunta Molendę nałożony jest podcast z głosem Jolanty Juszkiewicz (Teatr Kropka Theatre).

Jolanta Juszkiewicz (Warszawa) – absolwentka Akademii Teatralnej, staże z uczniami Grotowskiego w Indiach i Norwegii, Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru Eugenio Barby w Odin Teatret w Holstebro, Performing Arts Studies przy Uniwersytecie w Sydney. Tutaj tez zaczęła rozwijać autorską formę Teatru Kropka Theatre. Międzynarodowa edukacja i doświadczenie oraz światopogląd z pozycji emigranta rozwinęła perspektywę poszanowania prostoty i minimalizmu. Parokrotna stypendystka Australian Council for Arts, Ministrów Kultury, Prezydent m.st. Warszawy, Marszałka Pomorskiego, nagradzana międzynarodowo prezentuje swój repertuar w Australii, Europie, Skandynawii, Ameryce Południowej, na Kaukazie i Zakaukaziu, Bliskim Wschodzie oraz w Azji Centralnej.

Cezary Zygmunt Molenda (Zielona Góra) - aktor, performer, mim, scenograf, współtwórca teatru Terminus a Quo w Nowej Soli, autor adaptacji teatralnych, twórca spektakli ulicznych i monodramów, animator projektów artystycznych z dziećmi i osobami starszymi w Zielonej Górze. Uczestnik międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Polsce, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Francji, Holandii i na Litwie. Nagradzany za spektakle grupowe. Współpracuje z teatrami w Zielonej Górze.

Projekt Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury – Kultura w Sieci.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne