EN
25.03.2022, 12:47 Wersja do druku

Warszawa. Czytania współczesnej dramaturgii ukraińskiej

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy zaprasza na cykl stacjonarnych czytań współczesnej dramaturgii ukraińskiej organizowany w Laboratorium Dramatu.

fot. mat. teatru

Zapraszamy również do wysłuchania przemówienia Natalii Błok z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru - autorki dramatu, który zaprezentujemy w cyklu jako pierwszy; reżyserki, dramatopisarki i scenarzystki, która do marca 2022 przebywała w Ukrainie w Kijowie. "Zwracam się do Was, ponieważ jak wszyscy wiemy, nie ma ludzi apolitycznych, a jeśli są, to bardzo, bardzo się mylą, ponieważ to, co prywatne jest polityczne. Zwłaszcza teraz, gdy wojna przeszła przez każdy ukraiński dom, gdy teatry przestały być teatrami, a stały się schronami". LINK: https://youtu.be/Of4R7eJSlEY

Poniżej znajduje się informacja o czytaniach oraz link do materiałów w języku polskim i ukraińskim:

24 lutego bieżącego roku wraz z pierwszymi informacjami o brutalnych atakach bombowych wojsk rosyjskich na ukraińskie miasta i obiekty cywilne, naszą uwagę skierowaliśmy na wschodnią granicę. Oglądając obrazy wojny, rozgrywającej się tak blisko nas, staliśmy się kłębowiskiem emocji: smutku, strachu i złości. Ale nie bezradności. Czujemy podziw dla społeczeństwa ukraińskiego za jego hart ducha, wolę walki i bohaterstwo.

Dzięki temu nie tracimy nadziei, że koszmar, jaki spotkał naszych sąsiadów, minie. Dzisiaj wszystkie myśli kierujemy ku Ukrainie, która walczy. Wiemy, że niezbędna jest jej pomoc w każdym wymiarze. Pamiętamy również o ludziach teatru Ukrainy, dla których doświadczenie wojny toczącej się na wschodzie kraju nieprzerwanie od 2014 roku odcisnęło głębokie piętno.

Wierzymy, że sztuka jest narzędziem, dzięki któremu wspólnie możemy zmierzyć się z najtrudniejszymi tematami, ale także wyrazić protest wobec bezprecedensowego ataku na ukraińską tożsamość. Stąd inicjatywa Laboratorium Dramatu Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy, aby zaprezentować ukraińską dramaturgię w cyklu performatywnych czytań. Jest to nasz gest solidarności z autorkami i autorami ukraińskimi – ale także realna pomoc: spotkania, rozmowy i wsparcie, których potrzebują teraz bardziej niż kiedykolwiek. To dowód uznania dla ich twórczości, w której znajdujemy obraz współczesnej Ukrainy. Warto tę dramaturgię poznać, by zrozumieć los kraju, który na naszych oczach broni swojej niepodległości.

Cykl rozpoczniemy 4 kwietnia o godz. 19.00 czytaniem sztuki „Przez skórę” Natalii Błok (tłum. Anna Korzeniowska-Bihun) w reżyserii samej autorki. W roli głównej zobaczymy gościnnie Oksanę Czerkaszyn oraz Agatę Różycką, Karolinę Charkiewicz i Marcina Wojciechowskiego. Po czytaniu zapraszamy na dyskusję z twórcami.

„Historię co pięć lat piszą od nowa” – mówi nauczycielka z dramatu Natalii Błok, która przed laty uciekła przed wojną w Donbasie w głąb kraju. „Zdecydowała się na wyjazd dopiero wtedy, gdy już wszystko wokół zostało zbombardowane i na klatce została tylko ona jedna” komentuje narratorka, która ze szkoły dostaje krótki komunikat: proszę sprawdzić czy na ciałach dzieci nie pojawiło się nic podejrzanego. Ludzie i lekarze zaczynają mówić o epidemii…

W swojej sztuce Błok porównuję wojnę do choroby, która podstępnie atakuje kruche ciała i umysły ludzi: kobiet i mężczyzn, dzieci i osób starszych. Ta bolesna wizja rozlewającej się plagi pokazuje, że wojna opiera się na wytwarzaniu niepewności, na bombardowaniu świadomości, budowaniu strachu.

W niezwykle szczerym i poruszającym kobiecym monodramie, napisanym kilka lat temu, autorka wtórując naszym obawom zadaje pytanie: jak funkcjonować w świecie naznaczonym wojennym okrucieństwem, jednocześnie nie tracąc chęci do życia i nadziei, że pokój czai się gdzieś za rogiem.

Mój tekst jest o tym, że wojna – nawet jeśli nie chcemy jej zauważać – przebija się przez skórę niczym plamy chorobowe, wisi w powietrzu jak alergen, niewidoczny dla oka wirus wojny. Można próbować zdystansować się od informacji o wojnie, ale nie można od niej uciec. Dramat, podejmuje także próbę odpowiedzi na pytanie: co będzie, kiedy wojna się skończy. (Natalia Błok)

W maju zaprezentujemy komediodramat Olgi Maciupy „Piłka leci na wschodni brzeg” (tłum. Anna Korzeniowska-Bihun) oraz sztukę Natalii Worożbyt „Złe drogi” (tłum. Anna Korzeniowska-Bihun).

Czytania odbędą się stacjonarnie na Małej Scenie Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy oraz będą transmitowane online na Facebooku Teatru Dramatycznego. Wydarzenia będą tłumaczone na język ukraiński. Wstęp wolny, możliwość rezerwacji miejsc: [email protected]; tel. 602 792 282

Więcej informacji o czytaniach (w języku polskim i ukraińskim) znajduje się tutaj: https://fb.me/e/2iuQNIpae

Prawa do sztuk „Przez skórę” Natalii Błok oraz „Złe drogi” Natalii Worożbyt reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru ADiT. Sztuka „Przez skórę” została opublikowana w antologii „Współczesna dramaturgia ukraińska od A do JA” wydanej przez ADiT.

Podczas czytań organizowane będą zbiórki na rzecz pomocy humanitarnej Ukrainie we współpracy z Fundacją Otwarty Dialog.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne