EN
21.05.2022, 17:11 Wersja do druku

Warszawa. „Człowiek jest wszechświatem”. Iwan Wyrypajew otrzymał polskie obywatelstwo

To artysta, który pochodzi z Rosji, cieszy się uznaniem na całym świecie, od kilku lat mieszka i tworzy w Polsce - Iwan Wyrypajew. Jest dramaturgiem, reżyserem teatralnym i filmowym docenianym przez krytyków i publiczność. W jego drodze artystycznej towarzyszy mu żona - Karolina Gruszka, z którą prowadzi Weda Project – dom artystyczny i studio produkcyjne. Iwan Wyrypajew jest twórcą między innymi takich spektakli jak: „Irańska konferencja”, „Badania ściśle tajne. New Constructive Ethics” czy „1.8M - projekt teatralny”.

fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska

W sobotę w mediach społecznościowych podzielił się ważną informacją, o tym, że otrzymał polskie obywatelstwo:

Dziś zostałem obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej. Złożyłem wniosek o obywatelstwo do prezydenta Polski, Pana Andrzeja Dudy jeszcze przed wojną, prawie rok temu. A dzisiaj otrzymałem obywatelstwo. Żegnam się z moim rosyjskim obywatelstwem. Niestety, ja, podobnie jak moi koledzy pisarze, naukowcy i sprawiedliwi ludzie z sercem, pod koniec lat 30 ubiegłego wieku w nazistowskich Niemczech, też zostałem zmuszony do zrzeczenia się obywatelstwa państwa z faszystowskim reżimem politycznym. Bardzo mi przykro, że Rosja weszła w faszystowski reżim. I nie chcę mieć nic wspólnego z tym reżimem. Będę dalej robił wszystko, co w mojej mocy, aby uwolnić Rosjan od tej strasznej niewolnictwa i tyranii, z którą żyli przez wiele, wiele lat. Jestem wdzięczna wszystkim moim polskim przyjaciołom, kolegom, wszystkim, którzy pomagali mi żyć i pracować w tym wspaniałym kraju przez te wszystkie lata. Szczególne podziękowania dla moich prawników, którzy pomogli mi przejść tę dość trudną procedurę prawną.

Dziękuję Panu Prezydentowi Polski i moim kolegom z wybitnych polskiej kultury, którzy podpisali list o moim poparciu.

Mam Polskę, rodziców, braci, siostry, dzieci, uczniów, kolegów, przyjaciół. No to jestem w domu.

Zawsze wierzyłem i nadal wierzę, że człowiek nie jest ludem, nie narodem, nie rasą, a nawet płcią. Człowiek jest wszechświatem” – napisał Iwan Wyrypajew.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne