EN

27.04.2021, 08:05 Wersja do druku

Warszawa. Cykl "Teraz Francja" na VOD Nowego Teatru

W dniach 3-9 maja na platformie VOD Nowego Teatru będzie można obejrzeć trzy filmu w ramach cyklu TERAZ FRANCJA. Każdy z nich będzie dostępny przez 36 godzin od zakupu biletu.

fot. mat. teatru

Joël Pommerat, teatr jako absolut

reż. Blandine Armand

Film dokumentalny prowadzący w kulisy spektakli jednego z najwybitniejszych autorów i reżyserów francuskich. Unikatowy portret artysty.

Joël Pommerat, samouk, stał się jednym z najbardziej cenionych przez publiczność i krytyków współczesnych autorów-reżyserów teatralnych. Film pozwala zanurzyć się w jego pracy i założonej przez niego w 1990 roku Compagnie Louis Brouillard, która od ponad dwudziestu lat łączy wiernych współpracowników uczestniczących we wspólnej przygodzie. To unikatowy portret artysty, który woli trzymać się z dala od świateł reflektorów, poświęcając każdą chwilę pracy. Fragmenty spektakli, prób i poszukiwań twórczych na scenie, rozmowy z aktorami, wywiady radiowe, jak też warsztaty teatralne prowadzone z osadzonymi w więzieniu w Arles składają się na wnikliwy portret przy pracy artysty, który nieustannie stawia pytania. Armand trzyma się możliwie jak najbliżej Pommerata, który nazywa siebie pisarzem spektakli, i pokazuje jego próby odkrywania rzeczywistości. To ważne świadectwo o wielkim artyście teatru europejskiego.

Autorka i reżyserka: Blandine Armand

Producent: Zadig Productions

Koproducenci: La Compagnie Louis Brouillard, ARTE France

Tłumaczenie filmu na język polski: Agata Kozak

Francja, 2017

Koniec miłości Pascal Rambert

reż. Jérôme Cassou

Rejestracja kultowego we Francji, granego niemal na całym świecie spektaklu, którego tekst został przetłumaczony dotąd na 23 języki.

„Dwoje ludzi, którzy kończą swą miłość przy pomocy dwóch monologów, w dwóch długich zdaniach, których nie sposób przerwać. Poprzez rozbuchany język wypowiadają wszystko, co mają w głowach, wyrównują stare rachunki i zaznaczają terytorium swoich ciał.” Tanguy Viel

Koniec miłości (Clôture de l’amour)

Tekst i reżyseria: Pascal Rambert

Reżyseria nagrania: Jérôme Cassou

Występują: Audrey Bonnet, Stanislas Nordey

Produkcja spektaklu: Structure production (2011)

Produkcja nagrania: Heliox films (2014)

Tłumaczenie sztuki na język polski: Maryna Ochab

Francja, 2014

Na pocieszenie

reż. Vincent Macaigne

Film fabularny „buntownika” francuskiego teatru.

Pascal i Pauline wracają po latach podróży do majątku swoich rodziców, a wtedy okazuje się, że nie mają dość pieniędzy, żeby spłacić ciążące na nim zobowiązania wekslowe. Konfrontują się z towarzyszami dzieciństwa, którzy pochodzą ze skromnych rodzin i nigdy nie opuścili swojej wsi. Wśród nich szczególna rola przypada Emmanuelowi, który chciałby odkupić ich ziemię i dobrze za nią zapłacić, aby rozbudować swój biznes – domy spokojnej starości. Czy między wczorajszymi przyjaźniami a jutrzejszymi pragnieniami wybuchnie wojna.

Reżyseria: Vincent Macaigne

Występują: Pauline Lorillard, Pascal Rénéric, Emmanuel Matte, Laurent Papot, Joséphine de Meaux, Laure Calamy

Producent: CG cinéma

Koproducent: Les canards sauvages

Dystrybutor: UFO Distribution

Tłumaczenie filmu na język polski: Agata Kozak

Francja, 2017

Cykl TERAZ FRANCJA powstał w współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce.

Bilety w cenie 10 zł.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne