Światowa klasyka farsy w nowej odsłonie. Andrzej Nejman ponownie bierze na warsztat słynną XIX-wieczną sztukę Brandona Thomasa, „Ciotka Karola”, którą w 2013 roku debiutował w roli reżysera. Do współpracy przy spektaklu, obok doskonale znanych warszawskiej publiczności nazwisk, zaprosił grono młodych aktorów. Premiera „Ciotki Karola” w wersji „4.1” odbędzie się już 28 grudnia. Bilety na www.teatrkawadrat.pl.
Inne aktualności
- Warszawa. Historyczny układ urbanistyczny placu Teatralnego wpisany do rejestru zabytków 21.11.2024 17:22
- Warszawa. Trwa Przegląd spektakli VOD w Teatrze Powszechnym 21.11.2024 17:12
- Warszawa. Premiera w Teal House: „Mahamaya Electronic Devices” 21.11.2024 17:01
- Warszawa. Wirtualna wystawa „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” 21.11.2024 16:45
- Sopot. Czytanie „Cały Twój” Agaty Olszewskiej w reżyserii Piotra Pacześniaka 21.11.2024 16:34
- Warszawa. Premiera „Pułapki na myszy” w Teatrze Ateneum – w sobotę 21.11.2024 15:36
- Warszawa. „W 80 lat dookoła Syreny” – kalendarz jubileuszowy na rok 2025 21.11.2024 15:25
- Warszawa. MKiDN: Agnieszka Stułka p.o. dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa 21.11.2024 14:37
- Gdańsk. Rezydencja na Solo vol. 2. Spektakle taneczne w Żaku 21.11.2024 14:28
- Poznań. Prześluga wg Ratajczaka. Prapremiera „Baśni dla wkur...onych” w Teatrze Nowym 21.11.2024 14:01
- Warszawa. Przedświąteczne plany Teatru Baj 21.11.2024 13:31
- Warszawa. „Dwaj Panowie S.” z almanachem w tle. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” w IT 21.11.2024 13:30
- Wrocław. Film z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej rozpoczyna festiwal Korelacje 21.11.2024 13:27
- Gdynia. „Quo vadis” od kulis. Projekcja filmu „Rzym to kabaret” w Teatrze Muzycznym 21.11.2024 12:17
Odświeżona adaptacja, żywiołowa muzyka i dwa pokolenia na scenie: m.in. Lucyna Malec, Grzegorz Wons i Marek Siudym, a także Grzegorz Daukszewicz, Patryk Pietrzak, Jan Butruk i Aleksandra Radwan, w połączeniu z niezmiennie zachwycającym, momentami absurdalnym humorem czynią z „Ciotki Karola 4.1” prawdziwą sceniczną petardę.
- Pokochaliśmy ten spektakl i wiemy, że nasi widzowie również. Jednak w pewnym momencie musieliśmy pogodzić się z tym, że lata mijają i grający studentów Michał Lewandowski, Kamil Kula i Michał Rolnicki nie wyglądają już jak czeredka nieopierzonych żaków. Nie chcieliśmy żegnać się z tą historią, dlatego postanowiliśmy opowiedzieć ją na nowo, angażując do współpracy zespół młodych, piekielnie zdolnych i ambitnych aktorek i aktorów. – mówi Andrzej Nejman, Dyrektor Teatru Kwadrat, reżyser spektaklu i autor adaptacji.
Oxford, rok 1890. Jack Chesney i Karol Wykeham, dwaj studenci, stają przed ostatnią szansą wyznania miłości Kitty i Amy, które niebawem opuszczą Oxford. Ponieważ rzecz dzieje się w XIX-wiecznej Anglii, nie mogą oni ot tak po prostu spotkać się z dziewczętami bez obecności ich prawnego opiekuna, Stephena Spettigue’a.
Tymczasem wizytę w Oxfordzie zapowiedziała właśnie Donna Lucia, mieszkająca w Brazylii ciotka Karola, owdowiała multimilionerka. Uroczysty obiad w towarzystwie szacownej damy to idealna wręcz okazja, by zaprosić Amy i Kitty. Brakuje tylko kogoś, kto zabawi ciotkę rozmową, gdy Jack i Karol, pod pretekstem niewinnej przechadzki w ogrodzie, będą wyznawać miłość wybrankom. Któż sprawdzi się w tej roli lepiej niż poczciwy Babbs?
Plan wydaje się nie mieć słabych punktów. Kitty i Amy przyjmują zaproszenie. Wszystko idzie jak z płatka, gdy Donna Lucia nieoczekiwanie odwołuje przyjazd. By obiad mógł odbyć się bez wzbudzenia podejrzeń Spettigue’a, ktoś musi szybko przebrać się za ciotkę. Któż sprawdzi się w tej roli lepiej niż poczciwy Babbs?
Sprawy na dobre wymykają się spod kontroli, kiedy do fałszywej ciotki - ze względu na jej majątek - zaczynają zalecać się okoliczni dżentelmeni.
Występują:
Jack Chesney – Grzegorz Daukszewicz
Karol Wykeham – Jan Butruk
Lord Fancourt Babberley – Patryk Pietrzak
Sir Francis Chesney – Grzegorz Wons
Stephen Spettigue – Andrzej Grabarczyk/ Jacek Łuczak
Brassett – Marek Siudym
Kitty Verdun – Weronika Malik/ Małgorzata Kozłowska
Amy Spettigue – Aleksandra Radwan/ Monika Cieciora
Donna Lucia d’Alvadorez – Lucyna Malec/Aldona Jankowska
Ela Delahay – Ramat S. Musa
***
O TEATRZE KWADRAT
Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego od przeszło 45. lat pozostaje najważniejszym teatrem komediowym w Polsce. Swoją działalność rozpoczął 1 września 1974 roku jako Teatr Komedii i Farsy „Kwadrat” w budynku przy ul. Czackiego 15/17 w Warszawie. Do zespołu Teatru Kwadrat od początku należeli najwybitniejsi aktorzy polskiej sceny teatralnej, m.in. Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska czy Anna Seniuk, Stanisława Celińska, a także Jan Kobuszewski, Wojciech Pokora, Janusz Gajos, Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Mieczysław Czechowicz, Jerzy Turek czy Andrzej Łapicki. Pierwszym kierownikiem artystycznym Teatru był Edward „Dudek” Dziewoński. Najgłośniejsze spektakle wystawione pod jego kierownictwem to „Rozmowy przy wycinaniu lasu” (tekst napisany specjalnie dla Teatru przez Stanisława Tyma), czy „Rodzina” (obok „Amadeusza” w reżyserii Romana Polańskiego najwybitniejszy spektakl 1981 roku). W latach 1986-2001 funkcję dyrektora generalnego i artystycznego Teatru pełnił Edmund Karwański. Najsłynniejsze spektakle tamtego okresu to „Mayday”, „Mayday 2”, „Dwie morgi utrapienia” oraz „Perfect day”. Od 2010 roku funkcję Dyrektora Teatru pełni Andrzej Nejman. Od marca 2016 stały adres Kwadratu to ul. Marszałkowska 138. Wielkie otwarcie nowej siedziby połączone zostało z oficjalną premierą spektaklu „Medium” w reżyserii Andrzeja Nejmana. Aktualnie w repertuarze Teatru Kwadrat znajdują się takie hity jak „Szalone nożyczki” (ponad 1000 razy na scenie Kwadratu), „Nie książka zdobi człowieka”, „Wrócę przed północą”, „Ślub doskonały”, „Medium” i wiele innych. Teatr uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.