Na 17. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania „Pieśniarze ich opowieści”, który odbędzie się w dniach 16-20 listopada w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie, obok mistrzów storytellingu i pieśniarzy-muzyków wystąpią artyści o teatralnych korzeniach. Należy do nich Jesper la Cour Andersen z Danii – założyciel Teatru Opowiadania (Teatr Telling) z Kopenhagi.
Duńscy artyści zaprezentują spektakl “Boewulf, czyli wilk wojny” na podstawie anonimowego staroangielskiego poematu heroicznego, spisanego w wieku X, ale wykonywanego ustnie już od VIII wieku. Poemat opisuje legendarne pradzieje dawnych Germanów: Danów (Duńczyków) i Geatów (Szwedów). Wersja w wykonaniu duńskiego duetu Jesper la Cour Andersen i Troels Kirk Ejsing skupia się na odwiedzinach mocarnego bohatera z plemienia Geatów - Beowulfa („pszczeli wilk”, „wilk wojny”) u króla Danów Hrothgara i pokonaniu mieszkającego na bagnach ludojada Grendela oraz jego matki-wiedźmy.
Artyści na nowo interpretują ten pradawny epos w konwencji współczesnego spektaklu na pograniczu teatru fizycznego i sztuki opowiadania, przy akompaniamencie muzyki wygrywanej na przedmiotach codziennego użytku. Poetyka duńskiego Teatru Opowiadania opiera się na sugestywnym, obrazowym języku opowieści, na budowaniu sytuacji dialogu z publicznością i wciąganiu jej do współtworzenia przebiegu akcji. Artyści łączą prostotę i oszczędność oprawy scenograficznej z ekspresją scenicznych gestów z pogranicza pantomimy i muzycznego performansu. “Beowulf” w ich wykonaniu łączy porywający humor i żywioł zabawy z powagą stawianych pytań i refleksji, które są ważne dla nas w obecnym czasie.
Spektakl w języku angielskim z elementami przekładu scenicznego Agnieszki Ayşen Kaim będzie prezentowany dwa razy:
17 listopada o godz. 21.00 i 18 listopada o godz. 11.30 (grupy szkolne) w Sali Baletowej (pierwsze piętro) Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie, przy ul. Elektoralnej 12.
Informacje i bilety: https://festiwalopowiadania.pl/program/beowulf-czyli-wilk-wojny-teatr-opowiadania-dania/
Festiwal dofinansowano ze środków otrzymanych od m.st. Warszawy oraz budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.