EN

28.03.2023, 09:48 Wersja do druku

Warszawa. Białoruski peformans i „Babylon” w Nowym Teatrze

Nowy Teatr zaprasza na pokazy dwóch performansów. 

28-30 marca, godz. 19.00

375 0908 2334 - The body you are calling is currently not available

Igor Shugaleev

Świetlica Nowego Teatru

Spektakl w języku białoruskim z polskim tłumaczeniem.

Czas trwania spektaklu: 1 godzina

Bilety: 35 PLN

Pomysł na performance zrodził się ze stanu protestu przeciwko przemocy, przeciwstawiania się długotrwałemu stresowi i strachowi oraz próby przezwyciężenia poczucia winy, w którym świadomie lub nie, żyją dziś Białorusini. Jest to rodzaj zaproszenia do wyobrażenia sobie bycia zatrzymanym na Białorusi, do fizycznego przejścia przez bezprawie, nielegalność i oburzenie, przez które przeszły dziesiątki tysięcy osób cywilnych - to przemoc, która trwa do dziś.

Performer tworzy stosunkowo bezpośredni sposób komunikacji z publicznością: utożsamiając się z zatrzymanym, symuluje sytuację cielesnego doświadczenia zbliżonego do tortur. Anonimowa ofiara, która poprzednio była jedynie newsem, poprzez doświadczenie fizyczne przestaje być informacją, staje się żywym człowiekiem.

Szukaliśmy sposobu, aby wyrazić grozę wydarzeń, które nas spotkały, opowiedzieć o odrętwieniu, strachu i jednocześnie pogardzie dla przemocy, o poczuciu winy za masową emigrację Białorusinów i swoją własną. Jak możemy poprzeć protest będąc artystami? Ten spektakl stanowi odpowiedź: ważne jest, żeby pozostać aktywnym, świadomym, nie obojętnym lub nieobecnym - twórcy performansu. 

375 0908 2334:

375 - kod telefoniczny Republiki Białorusi

0908 to data wyborów prezydenckich, które zostały sfałszowane przez władze. Rozgoryczenie i niezadowolenie z wyników wyborów zaowocowało rewolucyjnym ruchem protestacyjnym, który trwa do dziś.

2334 to numer artykułu Kodeksu Administracyjnego "Naruszenie procedury organizowania lub przeprowadzania imprez masowych", na podstawie którego od sierpnia 2020 roku skazano ponad 40 tysięcy Białorusinów.

Projekt został stworzony również w celu zbierania pomocy finansowej dla ofiar przemocy i represji na Białorusi na konto charytatywne w Fundacji HUMANOS.

Strona internetowa performansu stanowi także źródło szczegółowej dokumentacji projektu: https://marinadashuk.art/body

fot. mat. teatru

1-2 kwietnia, godz. 19.00

Babylon

Jäckie Rydz

Babylon był grzechem. Babylon był rajem. Jak może wyglądać reprodukcja queerowego pokolenia/społeczeństwa?

PĘTLA INDUKCYJNA

Bilety: 45 zł, 35 zł

Performans mówi o możliwościach queerowej reprodukcji, w którym trzy transpłciowe performerxx przywłaszczają sobie narracje antygenderowych, chrześcijańskich ruchów w Europie. Podzielony jest na trzy części odwołujące się do hegemonicznych figur reprodukcyjnych w zachodnim społeczeństwie: matki, dziwki i narzeczonej. Performerxx kwestionują, badają ich reprodukcyjną rolę w społeczeństwie i popkulturze, sięgając do estetyki kościoła chrześcijańskiego oraz tekstów kultury współczesnej. Babylon stawia pytanie, jak może wyglądać reprodukcja queerowego pokolenia/społeczeństwa? A twórcxx poszukują alternatywnych, wspólnotowych modeli opieki.

Babylon jest koprodukcją polsko-niemiecką, której premiera odbędzie się w kwietniu 2023 w Nowym Teatrze. Następnie performans zostanie pokazany w studio NAXOS we Frankfurcie w lipcu 2023 w ramach festiwalu ITI Academy x Theater der Welt.

Projekt powstaje w ramach programu Change-Now!, którego liderem jest Akademia Teatralna w Warszawie - współorganizator performansu.

Finansowany jest przez Erasmus+, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Akademię Teatralną w Hesji, Nowy Teatr w Warszawie i studio NAXOS we Frankfurcie.

ZMIANA-TERAZ! (CHANGE-NOW!) to międzynarodowy program edukacyjny, którego liderem jest Akademia Teatralna w Warszawie. Celem jest opracowanie nowych propozycji kształcenia i praktyk teatralnych opartych na zasadach demokratycznych, podmiotowych i zespołowych (niekiedy odległych od tradycyjnego modelu nauczania), odpowiadających na dynamiczne przekształcenia społeczne i zmieniające się warunki pracy w kulturze, uwzględniających przeobrażenia, które zachodzą w środowisku teatralnym po pandemii. Istotnym elementem programu jest realizacja spektakli młodych twórców, powstałych we współpracy z renomowanymi warszawskimi teatrami, bazująca na efekcie synergii: wymianie dobrych praktyk i wzajemnym uczeniu się.

changenow.at.edu.pl

Performans stanowi część projektu „Zmiana-Teraz!” sfinansowanego z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Performans odzwierciedla jedynie stanowisko jego autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne