EN

14.10.2022, 14:18 Wersja do druku

Warszawa. „Badania ściśle tajne. New Constructive Ethics” Iwana Wyrypajewa na Festiwalu Nowe Oświecenie

„Badania ściśle tajne. New Constructive Ethics”, jedno z najnowszych dzieł dramatopisarza i reżysera Iwana Wyrypajewa, zostanie zaprezentowane podczas Festiwalu Nowe Oświecenie (20-23 października). Po emisji spektaklu odbędzie się spotkanie z Iwanem Wyrypajewem, Karoliną Gruszką, Andrzejem Konopką i Wiktorią Filus, które poprowadzi literaturoznawczyni Karolina Felberg. Pokaz oraz spotkanie odbędą się 21 października o godz. 17.15.

fot. mat. organizatora

Sztuka Iwana Wyrypajewa podejmuje palące zagadnienie zmian klimatycznych i zapowiada skutki pogłębiającego się impasu oraz naszej bierności w obliczu tego zagrożenia. Świat stoi u progu prawdziwej katastrofy, powiada dramatopisarz, z której większość ludzi nie zdaje sobie sprawy albo nie traktuje jej wystarczająco poważnie. Wyrypajew stworzył tekst niezwykle wyrafinowany, aktualny, udatnie kojarzący naukę, psychologię, etykę i magię teatru w zjawisko, które można by nazwać „sztuką ostatniej szansy”. Prezentowana podczas festiwalu inscenizacja została zrealizowana przez Teatr Telewizji w 2021 roku.

Po spektaklu zaproszenie goście zastanowią się czym jest antropocen i kim jest artysta w dobie późnego antropocenu. Spróbują także odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób sztuka rozbudza odpowiedzialność opinii publicznej za stan środowiska. Dyskusja będzie dotyczyć także działań ekokrytycznych oraz namysłu nad tym, jakie przynoszą skutki.

Festiwal Nowe Oświecenie to cztery dni wypełnione interesującymi wydarzeniami oraz spotkaniami z ludźmi nauki, kultury i sztuki. Na pytanie: „Czy to już koniec świata?” poszukają odpowiedzi m.in. Wiesław Myśliwski, Krystyna Janda, Piotr Cieplak czy Joanna Rajkowska.

Festiwal będzie poświęcony namysłowi nad kondycją współczesności, kierunkami rozwoju świata, wyzwaniami i zagrożeniami oraz ideami kształtującymi rzeczywistość. Tytuł festiwalu z jednej strony nawiązuje do osiągnięć Oświecenia, na których ufundowana jest nowoczesność. Z drugiej, słowo „Nowe”, wskazuje orientację na przyszłość i akcentuje konieczność obrony osiągnięć racjonalizmu. Paradygmat oświeceniowy bywa dziś podważany, popularność zyskują ruchy i poglądy negujące osiągnięcia nauki. Festiwal jest odpowiedzią na te zagrożenia, okazją do prezentacji zdroworozsądkowego i naukowego punktu widzenia.

Festiwal odbędzie się w dniach 20-23 października w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” przy ul. Indiry Gandhi 9 w Warszawie oraz na kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Wybrane wydarzenia będą streamingowane na profilu fb Festiwal Nowe Oświecenie.

Źródło:

Materiał nadesłany