EN

12.11.2020, 12:13 Wersja do druku

Warszawa. "Axiom of Choice" na IV Sopockich Konsekwencjach Teatralnych

Spektakl kolektywu HOTELOKO movement makers w wykonaniu Agaty Życzkowskiej i Mirka Woźniaka będzie jedną z siedmiu prezentacji konkursowych festiwalu IV Sopockie Konsekwencje Teatralne.

fot. Marta Ankiersztejn

Idea, która przyświeca przeglądowi, to zaproszenie najciekawszych spektakli małoobsadowych z całej Polski zarówno teatralnych, jak i tanecznych. Jury oraz publiczność wyłonią najlepsze propozycje. Spektakle będą transmitowane na portalu Facebook na żywo z Teatru BOTO w Sopocie – dostępne online po zakupie „wejściówki”.

W spektaklu „Axiom of Choice” ta matematyczna teoria zostaje przetworzona przez pryzmat tożsamości artystów w aspekcie społecznym i choreograficznym. Selektory, które wybierają, to łączące ich wątki wspólne jak pokolenie, stosunek do ekologii, liczby, feromony, grupa krwi, bycie odmieńcem czy zapach mandarynek z dzieciństwa. Aksjomat wyboru w sytuacji kryzysu klimatycznego, brutalności, czy mowy nienawiści, jest teorią optymistyczną. Jej optymizm ma jednak szansę wybrzmieć jedynie w momencie spotkania. Ludzie mogą być sobie bliżsi, niż mogliby sądzić. Zbiory wspólne i zbiory rozłączne tworzą pewnik wyboru. Wspólne odkrycia oparte o analizę zbiorów i liczb budują bliskość, a ta rozumiana jako organiczna potrzeba, wiedzie ku intymności. To owocuje mnogością pojawiania się wspólnych zbiorów – selektorów, które nierzadko demaskują ich najskrytsze pragnienia i lęki. Choreografia powstaje ze zderzenia elementów ruchu autentycznego z retrospektywą scenicznych wcieleń i wspomnień performerów. Działanie budzi się na skutek skojarzeń z zapachami, które traktowane są jako swoista kapsuła czasu. Przenikanie się synkretycznych środków wyrazu, charakterystyczne dla kolektywu HOTELOKO movement makers, tworzy mozaikową strukturę performansu.

Kolektyw HOTELOKO movement makers wyłonił się z powstałego w 2011 r. Teatru HOTELOKO, którego założycielką jest aktorka, reżyserka i producentka Agata Życzkowska. Obecnie artystka porusza się w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego. Pracuje głównie z tancerzem i choreografem Mirkiem Woźniakiem oraz współpracuje m.in. z Magdaleną Przybysz i Wojciechem Grudzińskim. Główne tematy jakie podejmuje to wspólnota, wolność, miasto, tolerancja, ekologia, równouprawnienie, edukacja.

HOTELOKO movement makers otrzymał nagrodę „Coup de Coeur” za oryginalność spektaklu „Absolutely Fabulous Dancers” na Festiwalu Quartiers Danses w Montrealu (2019). Kolektyw działa głównie w Warszawie tworząc projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne, ale także współpracuje z zagranicznymi partnerami, m.in. obecnie realizując projekt „Dance Higways” w ramach programu Erasmus+ (Francja, Niemcy, Norwegia, Hiszpani i Włochy).

Koncepcja: Agata Życzkowska

Choreografia, reżyseria, dramaturgia, wykonanie: Mirek Woźniak / Agata Życzkowska

Wideo: Wojtek Kaniewski / Agata Życzkowska

Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’

Koprodukcja: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Spektakl powstał dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawa

PREMIERA: 5.12.2019 

15 listopada, godz. 19.00

Prezentacja spektaklu w ramach IV Sopockich Konsekwencji Teatralnych 

Organizator: Teatr BOTO

Partner: Victus Apartamenty

Patroni medialni: Trojmiasto.pl, e-teatr.pl, Teatr dla Was, teatralny.pl

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Sopotu

Dostęp: 8,99 zł przez portal Facebook: https://www.facebook.com/events/2877076009187926

więcej informacji:

boto.art.pl

fundacjarozwojuteatru.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne