17.08.2020, 17:30 Wersja do druku

Warszawa. Andrzej Seweryn i Janusz Majcherek apelują o wsparcie dla białoruskich artystów

Dyrekcja i Zespół Teatru Polskiego w Warszawie zwraca się z apelem do wszystkich teatrów w Polsce o wystosowanie do Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku oraz innych białoruskich placówek teatralnych listów wspierających tamtejszych artystów w ich walce o prawa człowieka i wolną, demokratyczną Białoruś.

Andrzej Seweryn

Janusz Majcherek

Dyrekcja i Zespół

Narodowego Teatru Akademickiego

Im. Janki Kupały

Drodzy Przyjaciele,

Z bólem i zarazem z nadzieją śledzimy każdego dnia wydarzenia w Waszej ojczyźnie. Z bólem, bo obrazy przemocy i okrucieństwa, których doświadczyli manifestanci, domagający się w pokojowych protestach prawdy, demokracji i wolności, przechodzą wszelkie wyobrażenie o stosunku władzy do społeczeństwa w europejskim kraju. Z nadzieją – bo widzimy Waszą dzielność, godność i wolę zmian, i głęboko wierzymy, że zwyciężycie.

Jesteśmy nie tylko najbliższymi sąsiadami, dzielącymi wiele historycznych doświadczeń; jesteśmy teatralną rodziną – artystami, którzy znają wagę słów i ideałów. Wydawałoby się, że tam, gdzie przeciwko zrywowi ludzi pragnących wolności stają bezduszne, uzbrojone po zęby oddziały milicji, gdzie bezbronnych protestantów bije się i strzela do nich, słowa i ideały są słabym orężem. Ale to nieprawda. Słowa i ideały budują wspólnotę i zbiorową świadomość, która daje potężną siłę i pozwala powiedzieć: dość! Z dumą patrzymy, ilu Was jest na ulicach i placach Mińska i wielu białoruskich miast, solidarnie występujących przeciwko reżimowi i – solidaryzujemy się z Wami. Dziś wszyscy jesteśmy Białorusinami!

Drodzy Przyjaciele,

Patrząc na Waszą determinację, jesteśmy przekonani, że dni reżimu są policzone i że wkrótce w Waszej ojczyźnie nastąpią pokojowe zmiany, które pozwolą Wam cieszyć się demokracją, wolnością i prawami człowieka; które i nam pozwolą cieszyć się Waszą radością. Myślami i sercem jesteśmy przy Was!

Dyrektor naczelny

Andrzej Seweryn

Dyrektor ds. artystycznych

Janusz Majcherek

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne