EN

11.10.2021, 14:19 Wersja do druku

Warszawa. Anna Rochowska laureatką Nagrody im. Haliny Machulskiej 2021

Anna Rochowska, pedagożka teatru, koordynatorka zespołu edukacji TR Warszawa została uhonorowana Nagrodą im. Haliny Machulskiej 2021. 

fot. mat. teatru

Ania Rochowska z TR Warszawa została nagrodzona „za konsekwentne, uważne towarzyszenie widzkom i widzom w rozmowie o świecie. Za uwrażliwianie na misję społeczną, której narzędziem może być mainstreamowy teatr. Za wieloletnią odwagę świadomego pozostawania na drugim planie swych pierwszoplanowych działań, pomysłów i podejmowanych tematów. Za nieprzerwaną misję na rzecz budowania wspólnoty widzów i artystów. Za teatr otwarty. Za bycie jedną z prekursorek współczesnej pedagogiki teatru przy instytucji kultury w Polsce”.

ANNA ROCHOWSKA

Anna Rochowska jest pedagożką teatru i koordynatorką zespołu edukacji TR Warszawa. Absolwentka wydziału wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, doktorantka w Instytucie Sztuki PAN, wykładowczyni wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej. Doktorantka w Instytucie Sztuki PAN. Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Z TR Warszawa związana jest od 1996 roku. Jest prekursorką wprowadzenia i rozwijania współczesnej pedagogiki teatru w instytucji kultury w Polsce. Jako jedna z pierwszych osób w Polsce stworzyła w 1997 roku unikatowy program towarzyszący programowi artystycznemu, który umożliwia odbiorcom i odbiorczynie pogłębianie doświadczania sztuki, zdobywanie wiedzy oraz twórczy rozwój. Wspólnie z zespołem działa na rzecz zwiększania dostępu do kultury rozumianego bardzo szeroko – zarówno jako rozpoznanie i dostosowanie programu do potrzeb uczestniczek i uczestników, jak i likwidowanie barier komunikacyjnych i architektonicznych, a także dostosowanie programu dla grup z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku i ruchu (TR bez Barier). W TR Warszawa inicjuje i prowadzi wspólnie z zespołem szereg projektów z zakresu pedagogiki teatru dla różnych grup odbiorców i odbiorczyń: dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest autorką i inicjatorką wprowadzonego w 2012 roku w TR Warszawa programu TR BEZ BARIER, dzięki któremu teatr TR Warszawa jako jedna z pierwszych instytucji kultury w Polsce, stworzył kompleksowy program dla osób z niepełnosprawnościami. Dbając o równy i pełny dostęp dla wszystkich do kultury w TR Warszawa od ponad 10 lat zespół edukacji TR Warszawa pod kierunkiem Anny Rochowskiej przygotowuje kompleksową ofertę programową skierowaną do osób z niepełnosprawnością sensoryczną, dzięki której publiczność bez przeszkód może uczestniczyć w spektaklach TR Warszawa. Podczas spektakli TR widzkom i widzom niewidomym i niedowidzącym czytana jest na żywo audiodeskrypcja, czyli opis tego, co dzieje się na scenie, a dla osób niesłyszących wyświetlane są polskie napisy. Dla osób z niepełnospawnościami przygotowane są także specjalne Warsztaty TR Bez Barier wprowadzające w tematykę przedstawień. Z inicjatywy Anny Rochowskiej  TR Warszawa bierze aktywny udział w Festiwalu Kultury bez Barier, a w 2015 i 2017 roku był koordynatorem organizacyjnym festiwalu. Anna Rochowska jest ekspertką w wielu programach z zakresu pedagogiki teatru oraz dostępności, m.in. była członkinią rady Programu Trauma i Duma, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Jest także członkinią rady programowej Fundacji Kultury bez Barier. Jako prelegentka regularnie bierze udział w ogólnopolskich konferencjach i sympozjach.

Anna Rochowska jest laureatką Nagrody im. Haliny Machulskiej 2021. Została uhonorowana także wyróżnieniem specjalnym podczas 1. Giełdy Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej za realizację programu "Edukacja w TR” w 2009 roku oraz 3. Nagrodą 5. Giełdy WPEK w 2014 roku za projekt "Audiodeskrypcja w TR” realizowanym w 2013 roku. W 2020 roku wraz z edukatorkami muzealnymi, Karoliną Iwańczyk z Zachęty. Narodowej Galerii Sztuki, Martą Przybył z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz pedagożkami teatru, Anną Kurelską z zespołu TR Warszawa i Natalią Grzędzińską z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, otrzymała 3. Nagrodę za międzyinstytucjonalny program KULTOUR, realizowany od 2019 roku we wszystkich partnerskich instytucjach.

NAGRODA IM. HALINY MACHULSKIEJ

Nagroda im. Haliny Machulskiej została powołana w 2020 roku z okazji obchodów 50-lecia Teatru Ochoty. Konkurs skierowany jest do pedagogów i pedagożek teatru oraz edukatorek i edukatorów, którzy pracują z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi według zasad bliskich patronce Nagrody. Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich, fundator nagrody, pragnie doceniać długofalową pracę, zrównującą szanse, dającą szerokie spektrum narzędzi i skupioną na procesie i rozwoju wszystkich uczestniczek i uczestników. W kapitule tegorocznej Nagrody im. Haliny Machulskiej zasiadły laureatki nagrody z 2020 roku, Aleksandra Barczyk, Dorota Kowalkowska i Grażyna Wydrowska oraz przedstawicielki Teatru Ochoty, Katarzyna Gawkowska-Marciniak i Katarzyna Miękus. Do tegorocznego konkursu zostało nadesłanych 28 zgłoszeń z całej Polski.

Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w sobotę, 9 października br. w Teatrze Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich. Nagranie z gali wręczenia nagrody znajduje się TU. Polecam Państwa uwadze wypowiedź Anny Rochowskiej, nagraną tuż po odebraniu wyróżnienia (nagranie znajduje się => TU).

Źródło:

Materiał nadesłany